Jakie dodatki sprawiają, że wnętrze staje się przytulne

Wnętrza Data publikacji: 22 września 2019

Choć do zimy jeszcze daleko, to jednak chłodne dni coraz bardziej dają się nam we znaki. Zaczynamy powoli marzyć o tym, żeby po prostu zaszyć się w domowych czterech ścianach. Szukamy w nich odpoczynku i relaksu. W okresie mrozów lub deszczowej pluchy, chcielibyśmy, żeby nasze domy i mieszkania stały się oazą przytulności.

Paradoksalnie, nie musimy inwestować wielkich funduszy, aby sprawić, że mieszkanie stanie się zdecydowanie bardziej przyjazne i pełne ciepła. Wystarczy tylko kilka prostych tricków oraz pomysłowe wykorzystanie dodatków.

Poniżej przedstawiamy nasze pomysły, jak dodać przytulności wszystkim wnętrzom.

Czy każdy styl aranżacyjny może stać się przytulny?

Przytulność we wnętrzach kojarzy się szczególnie ze stylem tradycyjnym lub rustykalny. Na szczęście, pozostałe tendencje również można nieco ocieplić, wprowadzając do nich odpowiednie dodatki.

W jakich pomieszczeniach szczególnie potrzebujemy ciepłej i przyjaznej atmosfery? Wiąże się ona zazwyczaj z miejscami przeznaczonymi do relaksu. Powinniśmy zatem zadbać o zbudowanie przytulnej atmosfery przede wszystkim w sypialniach i salonach. Dzięki temu, odpoczynek stanie się znacznie przyjemniejszy i bardziej efektywny.

Światło – podstawa życia i nastroju

Naszym zdaniem kluczowym elementem w budowaniu przyjemnego nastroju w domu jest zawsze światło. Odpowiednio zbudowane sceny świetlne tworzą miejsce do pracy albo odpoczynku. Potrafią również wykreować naprawdę przytulne i zaciszne wnętrze, w którym aż będziemy chcieli spędzać każdą wolną chwilę.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na nowoczesne i nietuzinkowe lampy designerskie z Lampy.it, czy raczej postawimy na klasyczną prostotę, szukajmy modeli dających światło rozproszone. W miejscu do odpoczynku nie powinniśmy bowiem nigdy odczuwać dyskomfortu związanego z efektem olśnienia.

Świetnie sprawdzają się lampy stojące i wiszące z zabudowanym, tekstylnymi abażurami, które przepuszczają na zewnątrz tylko część światła oraz tworzą przyjemne dla oka efekty świetlne.

Warto łączyć lampy w spójne stylistycznie, większe zestawy, które nie dość, że zapewniają optymalne oświetlenie w miejscu do relaksu, to również sprawdzają się, gdy chcemy wykorzystać przestrzeń w inny sposób.

Dobierając lampy, które mają budować przytulną atmosferę w salonie lub sypialni, stawiajmy na produkty, dające światło ciepło białe. Dlaczego? W odróżnieniu od dającego energię światła zimnego, ciepłe pomaga się wyciszyć, odpocząć i zrelaksować przed snem, po długim dniu w pracy.

Produkty LED – prosty dodatek, który robi wielką różnicę

Oprócz samych lamp, światło można wykorzystać również w formie praktycznych i bardzo dekoracyjnych taśm LED. Są łatwe w montażu, miewają różnorodne kolory, dzięki czemu z łatwością wykorzystamy je w niemal każdym wnętrzu. Można obramować nimi półki lub poszczególne przedmioty dekoracyjne. Ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność.

Oprócz taśm, coraz chętniej w dekoracji pomieszczeń używa się też lampek ledowych takich, jak te wieszane na choince. Nie pobierają wiele energii elektrycznej, a dają przyjemne i miłe dla oka światło.

Już w poprzednim sezonie ozdabiało się nimi wyposażenie w domu, na przykład wiklinowe elementy ozdobne na ścianach, doniczki itp. Obecnie, pojawił się kolejny trend.

Każdy z nas posiada w domu puste butelki i słoiki. Z pomocą lampek LED można z nich stworzyć w warunkach domowych ozdobne i nietuzinkowe lampy, które skutecznie zbudują przyjemną atmosferę w miejscu relaksu. Wystarczy sznur lampek włożyć do słoika, dołożyć wybrane dodatki, jak na przykład piórka, kamyki lub szyszki i nowy punkt oświetleniowy gotowy. Choć nie daje zbyt wiele światła, to wygląda naprawdę bardzo dekoracyjnie.

Ciepło, które można dotknąć, czyli tekstylia we wnętrzach

Nie da się zbudować przytulnej przestrzeni, jeśli nie wprowadzimy do niej tekstyliów. Ich wybór jest obecnie olbrzymi, więc każdy bez trudu, znajdzie produkty, odpowiadające jego upodobaniom oraz wymaganiom wnętrza.

Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się:

  • koce,
  • poduszki,
  • narzuty na meble,
  • dywany,
  • firanki i zasłony.

Warto dobrać ich deseń i barwę do stylistyki całego pomieszczenia. Mogą uzupełniać zastosowaną gamę lub stanowić wybijającą się dominantę.

Tkaniny to także świetne rozwiązanie, które umożliwia szybką, bezproblemową i nie generującą nadmiernych kosztów zmianę aranżacji. Niekiedy wystarczy zawiesić nowe zasłony i położyć inne poduszki na kanapie, a wnętrze nabiera zupełnie innego charakteru.

Przytulność niejedno ma imię

Puszyste koce, wielokolorowe poduszki oraz ciepłe światło lamp zakupionych w sklepie oraz wykonanych samodzielnie z dekoracyjnych diod LED, budują niepowtarzalną atmosferę każdego salonu lub sypialni. Dzięki nim, czujemy się dobrze w naszych wnętrzach, odpoczywamy i regenerujemy siły.

Gdy za oknem pogoda staje się coraz mniej zachęcająca do wyjścia, stwórzmy zatem w domach zakątek, do którego będziemy wracać z największą przyjemnością.

Podobne artykuły