Materac piankowy – jaka struktura pianki zapewni optymalną przewiewność i wentylację?

Wnętrza Data publikacji: 02 marca 2021
Materac piankowy – jaka struktura pianki zapewni optymalną przewiewność i wentylację?

Czy to możliwe, aby materac piankowy był przewiewny? Oczywiście, że tak. Nowoczesne pianki poliuretanowe mają wiele prozdrowotnych właściwości. Przypatrzmy się tym materiałom i sprawdźmy, które rodzaje pianki zapewniają wentylację? Dlaczego jest ona tak ważna w użytkowaniu? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w artykule.

Struktura materacy piankowych

Materace piankowe, produkowane według najnowszych technologii, mają strukturę złożoną z co najmniej dwóch rodzajów pianek. W nowoczesnych materacach znajdziemy wysokoelastyczną, super sprężystą piankę HR o różnym stopniu twardości, która podpiera poszczególne części ciała osoby leżącej i nie pozwala na zapadanie się w gąbce. Ma też sieć mikrootworów, przez które swobodnie krąży powietrze. Dzięki temu wszelkie drobnoustroje i alergeny nie mają szans na rozwój wewnątrz materaca, a użytkownik ma zapewnioną higienę snu. Przykładem takiego produktu jest bardzo twardy materac piankowy Hilding Foxtrot, przeznaczony dla osób cięższych oraz użytkowników ze schorzeniami kręgosłupa. Więcej informacji o tym produkcie znajdziecie na stronie https://abcsnu.pl/materace-piankowe/33-83-materac-hilding-foxtrot. Inny rodzaj pianki często stosowany do produkcji materacy medycznych to plastyczna FlexiFoam, która zapewnia 7 zróżnicowanych stref twardości. Ona także posiada sieć otworów, zapewniających cyrkulację powietrza. Pianka FlexiFoam często stanowi bazę konstrukcji materacy i łączona jest z innymi rodzajami pianek poliuretanowych. Na przykład w termoelastycznym twardym materacu Hilding Salsa, ten rodzaj pianki połączono z termoelastyczną pianką Visco. Podobnie w miękkim materacu Hilding Rumba, który również ma właściwości termoelastyczne. Pianka Visco, w odróżnieniu do wcześniej wymienionych rodzajów pianek, nie ma sieci otworów wentylujących, dlatego jest stosowana w połączeniu z piankami profilowanymi. Jej zaletą jest to, że zmiękcza się w wyniku kontaktu z ciepłem użytkownika, a następnie utrzymuje to ciepło, przez co delikatnie ogrzewa ciało. 

Zalety materaca z systemem wentylacji

Zalety materaca z systemem wentylacji

Każdy, kto regularnie budzi się w nocy z powodu uczucia nadmiernego ciepła, doceni zalety materaca z profilowanej pianki. Niewidoczne gołym okiem otwory w piance zapewniają cyrkulację powietrza, a przez to odprowadzają nadmiar wilgoci i ciepła. Użytkownik nie poci się podczas snu, a rano budzi się rześki i z poczuciem higieny i czystości w łóżku.

Materac piankowy z systemem otworów wentylujących jest zalecany osobom uczulonym na grzyby, pleśnie i roztocza. Niestety, alergeny te często rozwijają się w kiepskiej jakości materacach. Tak naprawdę wystarczy trochę wilgoci i zanieczyszczeń, aby szkodliwe drobnoustroje zaczęły się namnażać. Co gorsza, użytkownik śpi i nie ma świadomości, z jakiego powodu swędzi go skóra ani dlaczego w środku nocy budzi się z powodu duszności. Dlatego nie warto oszczędzać na jakości materaca i postawić nas sprawdzoną markę, która do produkcji używa materiałów ekologicznych i przyjaznych środowisku. Przykładem jest Hilding Anders, szwedzka firma, będąca częścią międzynarodowego koncernu, produkująca jedne z najlepszych na świecie materace, stelaże, łóżka i akcesoria do sypialni. W Polsce ma swoją fabrykę pod Poznaniem. Hilding za swój cel nadrzędny stawia dbałość o zdrowie swoich klientów, dlatego nad jakością jego produkcji czuwają zewnętrzne, niezależne instytucje certyfikujące, takie jak Instytut Matki i Dziecka, Szwajcarski Instytut AEH, czy Międzynarodowe Stowarzyszenie Oeko-Tex.

Hilding Rumba – lider wśród materacy piankowych

Marzy Ci się materac do spania, który ukołysze Cię wieczorem do snu i otuli ciepłem? Chcesz przywitać poranek w doskonałym samopoczuciu i nastroju? To jest możliwe. Przykładem dobrego materaca piankowego z systemem otworów wentylujących jest materac Rumba marki Hilding. Jego struktura składa się z profilowanej pianki Velvet Touch oraz warstwy termoelastycznej pianki Visco. Ta pierwsza zapewnia cyrkulację powietrza, a więc wentyluje cały wkład. Z kolei pianka Visco zwana pianką memory, “zapamiętuje” kształt ciała uginając się lekko pod jego ciężarem. Przyjmuje jego ciepło i utrzymuje temperaturę ciała. Zarazem osobie śpiącej nie jest zbyt gorąco właśnie dzięki temu, że powietrze ma swobodny obieg wewnątrz wkładu. Materac ma właściwości prozdrowotne potwierdzone certyfikatem Wyrobu Medycznego i sprawdzi się nawet w przypadku chorych, leżących w łóżku i narażonych na odleżyny. Produkt ten polecany jest także alergikom i osobom ceniącym higienę snu.

Wybierając certyfikowane materace sprawdzonej marki, masz pewność, że producent zadbał o wentylację wkładu. Jeśli zaś zdecydujesz się na produkt tańszy i mniej znany, to zapytaj przed zakupem, z jakich materiałów jest wykonany i czy aby na pewno jest bezpieczny dla zdrowia.

Podobne artykuły