Polskie miasta toną w smogu. Odpowiedzialne za to są przestarzałe instalacje grzewcze, opalane przede wszystkim węglem, ale i również drewnem. Do „produkcji” smogu dokładają się m.in. osoby zmotoryzowane, palące w domowych kominkach, jak i również zakłady przemysłowe. Oczywiście władze państwowe, miejskie widzą problem, co skutkuje wprowadzaniem zmian, mających na celu oczyścić powietrze. Jednym z elementów walki ze smogiem jest wprowadzanie zakazów palenia w piecach i kominkach węglem oraz drewnem.
Zakazy to jedno, mają szczytny cel, znaczne ograniczanie smogu, który staje się dokuczliwy, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Pionierem w tego typu działaniach jest miasto Kraków, gdzie ów zakaz obowiązuje od 1 września 2019, a nie stosowanie się do niego zagrożone jest mandatem. Likwidacja starych pieców, kominków tradycyjnych, niespełniających norm to jedno. Natomiast ważne jest, aby mieć ciekawe, racjonalne alternatywy, z których po prostu warto skorzystać.
Smog w Polsce, czyli polskie miasta „liderem” w Unii
Jeżeli mowa o smogu, to możemy się pochwalić, że nasze miasta wraz z bułgarskimi są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych. Norma unijna, mierzona za pomocą PM2,5 (najbardziej niebezpieczny pył dla ludzkiego zdrowia) wskazuje, że maksymalny średni poziom powinien wynosić 25ug/m3. Dla przykładu pod koniec 2018 roku, w Krakowie PM2,5 był na poziomie 68ug/m3. Dlatego właśnie w tym mieście zdecydowano się na wprowadzanie rewolucyjnych zmian.
Kraków wprowadził zakaz palenia węglem i drewnem
W Krakowie od 1 września 2019 obowiązuje zakaz palenia węglem oraz drewnem w piecach. Dotyczy on nie tylko osób prywatnych, ale również odnosi się np. do budynków gospodarczych, zakładów przemysłowych, czy niektórych lokali gastronomicznych. Same zakazy to jednak zbyt mało, aby skutecznie eliminować problem „kopcenia” zakazanymi paliwami. Dlatego przygotowane są liczne kontrole, planuje się, że w samym sezonie grzewczym 2019/2020, będzie ich około 4,5 tys. Naturalnie za niestosowanie się do przepisów grozi mandat do 500 zł, a gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, można zapłacić nawet 5 tys. złotych. Jak się okazuje, już pierwszego dnia obowiązującego zakazu, ukarano pierwsze osoby mandatami. Dotyczyło to palenia zabronionymi paliwami w domach, jak i w zakładach.
Walka o czyste powietrze w innych polskich miastach
O poprawę jakości powietrza można walczyć na różne sposoby. Zmiany w Krakowie są niezwykle rewolucyjne, ale jakiekolwiek inne działania nie przyniosłyby zakładanego skutku. Okazuje się, że w ślady Krakowa chce iść kilkanaście miast, gmin z Małopolski. Oświęcim, Niepołomice, Zakopane czy Nowy Targ, to kolejne miejsca, gdzie możliwe będzie wprowadzenie zakazów identycznych jak w Krakowie. Rada miasta Tarnów przegłosowała wejście zakazu palenia węglem, który ma wejść w 2025 roku. Wrocław oraz uzdrowiska zlokalizowane w województwie dolnośląskim mają wprowadzić bezwzględne zakazy od roku 2028. Sosnowiec, Racibórz, Rybnik czy Sopot, to miasta, w których powoli zaczyna się również myśleć o odejściu od palenia w piecach drewnem i węglem.
Oczywiście wiele miast, gmin na terenie całego kraju promuje, zachęca do wymiany starych pieców, oferując dofinansowanie. Wymiana starego pieca na nowy jest dotowana w pewnej części, wszystko w zależności od uchwał, ustaleń rządzących. Można również liczyć np. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, czy też przejście na ogrzewanie elektryczne. Tutaj jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
Alternatywa dla pieców, kominków opalanych drewnem i węglem
Dbając o jakość powietrza i stosując się do uchwał, przepisów, które zakazują lub będą zakazywać używania pieców, kominków węglowych, drewnianych, trzeba poszukać odpowiednich alternatyw.
Jak już powyżej wspomniano, można skorzystać z dotacji na zakup nowoczesnych kotłów, pieców, działających na paliwa gazowe (np. gaz ziemny). Gdy są ku temu warunki, dobrym posunięciem wydaje się przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Do tego dochodzi ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła. Co jednak mają zrobić wszyscy ci, którzy nie wyobrażają sobie domowego salonu bez kominka? Idealnym rozwiązaniem jest zastąpienie tego tradycyjnego np. elektrycznym LED. Jest to niezwykle korzystne z wielu względów.
Kominki elektryczne LED są w 100% ekologiczne. Nie emitują one do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Ceny dobrych kominków elektrycznych są przystępne, dzięki czemu każdy może sobie pozwolić na ich posiadanie. Kolejną zaletą tego rodzaju urządzeń jest prostota i szybkość montażu. Co z ogrzewaniem pomieszczenia za ich pomocą? Kominek elektryczny LED gwarantuje ogrzanie np. salonu, a co ciekawsze, bardzo szybko się nagrzewa i utrzymuje ustaloną temperaturę. Montaż takiego sprzętu nie powoduje, że traci się wrażenia wizualne. Płomienie w nich są realistyczne, dodatkowo posiadają kilka opcji wyboru paleniska. Przy kominkach elektrycznych nie praktycznie żadnej pracy do wykonania. Nie trzeba przynosić np. drewna, rozpalać, pilnować paleniska. Komfortowa obsługa przy pomocy pilota, opcje automatycznego ustawienia włączenia lub wyłączenia urządzenia. Dodajmy, że znika również element ciągłych zabrudzeń kominka oraz jego sąsiedztwa. Kominki elektryczne LED są również niezwykle bezpieczne w użytkowaniu. Nic złego nie stanie się przy ich użytkowaniu, nie zostanie np. przypadkowo wzniecony ogień.
Wybór kominków elektrycznych najlepszej jakości
Rezygnując z kominków tradycyjnych, w związku ze zmianami w przepisach, warto stawiać na kominki elektryczne najlepszej jakości. Dobrym pomysłem jest wybór np. kominków elektrycznych LED Aflamo. To niezwykle ciekawa propozycja, z uwagi przede wszystkim na ogromną różnorodność ofertową. Znajdzie się tutaj zarówno kominki elektryczne, jak i biokominki. Kominki elektryczne ścienne, z obudową, wolnostojące czy wkłady kominkowe. Korzystając z bogactwa ofertowego Aflamo, uzyskuje się dostęp do kominków elektrycznych, które są doskonałe jakościowo. Producent gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, a także przyjazną funkcjonalność urządzeń. Nie wolno zapominać również o fakcie, że kominki elektryczne od Aflamo, z uwagi na zróżnicowanie modeli, ich designu, sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych.
Artykuł opracowany wspólnie z https://aflamo.pl