O której godzinie dziecko powinno chodzić spać? Dzieci kładą się do łóżka o różnych godzinach, jednak zbyt późne chodzenie spać może negatywnie wpływać na zdrowie. O której godzinie zatem dziecko powinno być już w łóżku? Na te pytania odpowiada ekspert w dziedzinie edukacji dzieci Stacey Carlsen.
Wiele rodziców zaskoczonym jest tym jak duże znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka ma sen. Bardzo istotne jest to by rodzice dostosowali swój własny harmonogram dnia do czasu spania dziecka, a nie odwrotnie. Często bowiem jest tak, że kierujemy się wtedy naszą wygodą i obowiązkami, które musimy wykonać. Niestety może to negatywnie odbyć się na zdrowiu naszego dziecka.
Nie bez znaczenia jest to by przed snem poświęcić dziecku więcej czasu. Dzieci w tym czasie powinny się wyciszyć i nie korzystać z elektroniki np. oglądając bajki w telewizji. To czas rodzinny, który możemy spędzić na zabawie, rysowaniu czy innych czynnościach, które mogą rozluźnić dziecko i przygotować do snu.
Konsekwencje zbyt małej ilości snu u dzieci są znacznie gorsze niż u dorosłych. Nie tylko osłabiamy funkcje ochronne organizmu dziecka, ale też spowalniamy reakcję dziecka na czynniki otaczające je co spowalnia ich naukę. Dzieciństwo to bardzo pracowity okres w życiu dziecka. Chociaż często tego nie zauważamy to dziecko w okresie dzieciństwa przyswaja ogromne ilości danych. Cały czas się uczy i jednocześnie rozwija, aby to robić potrzebuje snu i regeneracji.
Czy wiesz, że praktycznie 80% hormonu wzrostu generowanych jest w pierwszej fasie snu? Niedostatek dobrego wypoczynku może być nawet przyczyną opóźnień w rozwoju Twojego dziecka.
Dzieci w zależności od wieku powinny przesypiać różną ilość czasu. Najwięcej na sen poświęcają go niemowlaki, ale wtedy będąc na urlopie możemy tak naprawdę łatwiej dopasować swój dzień do potrzeb snu dziecka. Później jednak zaczynają się robić schody, pobudka rano do przedszkola, rozhuśtany czas spania przez weekendy. Dlatego musimy pamiętać by zachować stałość w porze chodzenia spać. Przeciętnie dziecko powinno przesypiać 8-9 godzin snu. Dlatego godzina 20 wydaje się dobrą porą na położenie dziecka spać gdy rano musi wstać do przedszkola.
Objawy braku snu u dzieci są często podobne do tych, które dotykają dorosłych. Może to być:
Tak samo jak dorosły tak i dziecko może mieć problemy z bezsennością. Bezsenność to choroba i gdy faktycznie dotyka nas ten problem to wymaga on leczenia. Bezsenność diagnozuje się na podstawie latencji snu. Jest to czas, który upływa pomiędzy położeniem się do łóżka, a zaśnięciem.
Może mieć ona różne podłoża, najczęściej wina leży po naszej stronie czyli dotyczy to złych nawyków spania. Za chwilę podpowiemy Wam jak ułatwić dziecku zasypianie. Zobaczcie ile z tych rzeczy robicie na odwrót, jeśli takie się znajdą to już wiecie dlaczego Wasze dziecko może mieć problemy z zasypianiem.
Czasami bezsenność wywołana jest też stresem. Może to wynikać np. z obejrzanej przed snem bajki, która pobudziła dziecko. Dlatego najlepiej odłożyć takie rozrywki na kolejny dzień. Oczywiście mogą to być problemy czy stresujące sytuacje, z którymi dziecko spotkało się w ciągu dnia. Dlatego ważne są rytuały i odstresowanie dziecka przed snem.
Bardzo dobrym sposobem na ułatwienie dziecku zaśnięcia już od najmłodszego niemowlęcego okresu jest tworzenie rytuałów. Powiedziała mi o tym wiele lat temu moja położona i naprawdę to działa. Rytuały to czynności, które powtarzamy tego samego dnia przed pójściem spać, ale powinny one trwać trochę dłużej niż przysłowiowe pięć minut.
Im rytuał jest bardziej złożony tym w zasadzie lepiej. Np. rytuałem może być kąpiel, czytanie książeczki, odłożenie do łóżka, włączenie specjalnej lampki, która służy tylko do spania. Tworzenie rytuałów sprawia, że dziecko ucząc się ich wie kiedy przychodzi pora spania, zwłaszcza u maluszków, które przecież nie mają jeszcze poczucia czasu. Wtedy dziecko zaczyna już samo się wyciszać i wie, że zaraz nadejdzie sen.
Warto również z otoczenia dziecka usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby zaburzać sen np. hałaśliwe zabawki. Oczywiście przed snem żadnych gier, telefonów czy telewizji. Dzięki temu sen będzie niezakłócony.
Bardzo dobrze jest by dziecko przed snem jadło lekkie kolacje, które są łatwe do strawienia. Problemy trawienne mogą skutecznie przeszkodzić dziecku w zasypianiu. Na pewno nie podawaj pokarmów bogatych w cukier bo ten powoduje wyrzut insuliny do krwi, a to natomiast działa jak zastrzyk z adrenaliną na dziecko dając mu energię. Będzie wtedy ono poruszone i na pewno spokojnie nie zaśnie.