Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, jak możemy im pomóc?

Zwierzęta Data publikacji: 04 kwietnia 2022 / Aktualizacja: 2022-04-05

Niestety wciąż problem bezdomności zwierząt jest bardzo duży. Ogromny wpływ na to ma niekontrolowane rozmnażanie i brak odpowiedzialności ludzi. Schroniska i fundacje są przepełnione. Każdy z nas może zrobić coś dobrego i pomóc bezdomnym zwierzętom. Sposobów jest wiele, wszystko zależy od naszych możliwości. Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt obchodzimy 4 kwietnia.

Adopcja zwierzaka

Jeżeli planujemy powiększyć rodzinę o czworonożnego przyjaciela, to warto rozważyć adopcję. Adopcja ratuje życie, ale taka decyzja powinna być bardzo przemyślana. Psiak w nowym domu może początkowo nie czuć się bezpiecznie. Będzie potrzebował dużo czasu, żeby zaufać nowym opiekunom. Musimy być gotowi na różne wyzwania. Może konieczna będzie praca z behawiorystą, a może psiak będzie wymagał leczenia.

Zostań domem tymczasowym

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie jako opiekunowie psa, to warto rozważyć zostanie domem tymczasowym. Taki psiak dostaje szanse na znalezienie nowego domu, a my możemy sprawdzić się w roli psiego przyjaciela. Naszym zadaniem będzie praca z czworonogiem i aktywne szukanie mu nowego domu. Z tym wszystkim nie zostajemy sami, ponieważ wspierać nas będzie fundacja. 

Spacery z psami w schronisku

Piękna, wiosenna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to świetny moment na wybranie się do najbliższego schroniska i zabranie psiaków na spacer. Te zwierzęta nie zawsze mają możliwość wychodzić z boksów regularnie i bardzo często brakuje im kontaktu z człowiekiem. Możemy sprawić, że poczują się lepiej i będą miały możliwość zaspokojenia swoich potrzeb gatunkowych.

Pomoc finansowa

Wsparcie finansowe dla wybranej fundacji czy schroniska jest bardzo wartościowe. Osoby zarządzające taką organizacją będą najlepiej wiedziały na co przeznaczyć pieniądze. Utrzymanie psiaków jest bardzo drogie. Często brakuje funduszy na leczenie zwierząt chorych i starszych. Niekiedy trzeba też kupić specjalistyczną karmę i suplementy. Naszym zadaniem jest tylko znalezienie takiej organizacji, której ufamy. 

Zbiórka darów

Kolejnym pomysłem na wsparcie bezdomnych zwierząt jest zbiórka darów. Taką zbiórkę możemy zorganizować w pracy, szkole czy wśród znajomych. Bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się bezpośrednio w schronisku czy fundacji, jakie rzeczy są im aktualnie potrzebne. Często takie informacje znajdziemy na stronie internetowej, ale możemy też sami zadzwonić lub napisać.

Foto wolontariat

Jesteś fotografem? A może robisz zdjęcia hobbystycznie? Warto wyciągnąć aparat z szafy i przejechać się do schroniska lub fundacji. Jeżeli nie masz sprzętu, to sprawdzi się nawet telefon z dobrym aparatem. Wystarczą chęci! Psiaki potrzebują dobrych zdjęć do ogłoszeń adopcyjnych. Często zdjęcie decyduje o adopcji, więc jest to niezwykle ważne. Przed taką wizytą powinniśmy zadzwonić do wybranej organizacji i umówić się na konkretny termin. 

Inne formy pomocy

Jeżeli chcemy pomagać, ale wciąż nie wiemy jak najlepiej to robić, to najlepszym pomysłem będzie nawiązanie kontaktu z wybraną organizacją. Warto zapytać czego aktualnie potrzebują i jak my możemy pomóc. Może brakuje rąk do sprzątania boksów. A może potrzebny jest transport psiaka do specjalistycznej lecznicy.

Wszystko zależy od naszych chęci i możliwości. Sposobów pomocy jest całe mnóstwo i niestety wciąż ta pomoc jest bardzo potrzebna. Często fundacjom brakuje funduszy i wolontariuszy. Nowe zwierzęta przybywają, a sytuacja za naszą wschodnią granicą jeszcze ten problem nasiliła. Warto pomagać, warto się angażować, warto poświęcać swój wolny czas. Skorzystają na tym bezdomne zwierzęta.

Podobne artykuły