Sufit podwieszany – czy warto go zamontować? Wady i zalety

Jeszcze do niedawna sufity podwieszane były montowane wyłącznie po to, aby zakryć wszelkie nierówności lub instalacje. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Poznaj wady i zalety sufitu podwieszanego i przekonaj się, czy warto go zamontować.

Czym jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja umieszczana poniżej stropu. Wykonuje się ją z płyt sufitowych (najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-wkłóknowych) i profili stalowych. Do montażu niezbędne są wieszaki, łączniki, kołki rozporowe i wkręty, które można kupić w zestawie razem z płytą.

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie sufitu podwieszanego w naszym domu warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Sufit podwieszany – jakie ma zalety?

Sufity podwieszane mają zdecydowanie więcej zalet. Zaliczają się do nich:

  • Szerokie możliwości aranżacyjne. Nowoczesne i eleganckie sufity podwieszane pasują niemalże do każdego wnętrza – salonu, sypialni, kuchni i łazienki. Przy odrobinie umiejętności możliwe jest utworzenie w pomieszczeniu różnych skosów, sklepień czy fantazyjnych łuków. Sufit podwieszany można pomalować na dowolny kolor i zamontować w nim oświetlenie. Popularnymi rozwiązaniami są: oświetlenie punktowe, belki świetlówkowe, paski LED jednokolorowe i paski LED zmiennokolorowe o dowolnej barwie świecenia. Szczególnie interesująca jest ostatnia propozycja – regulacja barwy i intensywności oświetlenia daje możliwość stworzenia wyjątkowego nastroju we wnętrzu. Niezwykle ciekawymi typami sufitów podwieszanych są tzw. sufity pływające (sprawiają wrażenie, że latają w powietrzu) oraz sufity napinane, które dają spektakularne efekty wizualne wykończenia stropów. Na sufit napinany można nanieść dowolny nadruk i zamontować oświetlenie, które sprawi, że będzie świecił całą swoją powierzchnią.
  • Ukrycie mankamentów wnętrza. Sufit podwieszany to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy zamaskować pewne niedoskonałości pomieszczenia. Pod osłoną podwieszanej konstrukcji możemy ukryć poplamiony i popękany sufit oraz nieestetyczne instalacje, takie jak przewody wentylacyjne, kable elektryczne czy ogrzewanie powietrzne. Należy pamiętać, że pod sufitem podwieszanym – ze względów bezpieczeństwa – nie może być umieszczona jedynie instalacja gazowa.
  • Możliwość korekty proporcji wnętrz. Można zarówno obniżyć zbyt wysokie wnętrze, jak i – poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów – powiększyć optycznie mały pokój. Sufit podwieszany może zajmować cały strop lub tylko jego fragment. Za jego pomocą możemy podkreślić poszczególne strefy pomieszczenia, oddzielając wizualnie przykładowo salon od aneksu kuchennego.
  • Izolacja termiczna i akustyczna. Sufity podwieszane tłumią dźwięki, dzięki czemu w pomieszczeniach, w których je zastosowano, nie ma pogłosu. Z tego powodu polecane są w szczególności do sypialni i pokoju dziecięcego, gdzie mogą być słyszalne dźwięki z sąsiednich mieszkań, a także do łazienki i kuchni, w których jest zazwyczaj dość głośno. Co więcej, za pomocą sufitu podwieszanego możemy ocieplić pomieszczenie. Wystarczy, że przestrzeń między stropem i płytami uzupełnimy styropianem lub wełną mineralną. Dzięki temu zużyjemy mniej energii i tym samym obniżymy rachunki za ogrzewanie.
  • Łatwość montażu. Jeśli posiadamy podstawowe umiejętności budowlane, możemy samodzielnie wykonać sufit podwieszany. Tym bardziej, że dostępne są gotowe systemy do montażu. Znacznie trudniejszym zadaniem jest zamontowanie sufitu napinanego, dlatego lepiej powierzyć je doświadczonym fachowcom.

Sufit podwieszany – sprawdź cenę i instrukcję montażu.

Jakie wady ma sufit podwieszany?

Największą wadą sufitu podwieszanego jest to, że jeśli ukryta w nim instalacja ulegnie awarii, konieczne będzie zdjęcie płyt, a następnie przymocowanie ich na nowo. W pomieszczeniach narażonych na występowanie podwyższonej wilgotności, czyli w kuchni i łazience, należy zastosować płytę, która będzie odporna na działanie wody. Odpowiednia będzie impregnowana płyta gispowo-kartonowa lub wodoodporna płyta gipsowo-włóknowa. Błąd w wyborze płyty może nas słono kosztować, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę. Warto też skonsultować się z inspektorem budowlanym i upewnić się, czy strop, do którego zamierzamy przymocować podwieszany sufit, wytrzyma dodatkowe obciążenie.