Jaka firana na okno balkonowe to najlepszy wybór? Sprawdzamy

Wnętrza Data publikacji: 25 stycznia 2024

W wielu domach i mieszkaniach znajdują się okna balkonowe. Dobór dekoracji okiennych nie jest w tym przypadku sprawą prostą. Firana powinna być w tym przypadku efektowna wizualnie, a jednocześnie wygodna w użytkowaniu. Nie powinna w żaden sposób utrudniać wyjścia na balkon. Czym kierować się zatem przy jej wyborze? Jaką firanę na okno balkonowe wybrać?

Firany na okno balkonowe – co oferuje rynek?

Wybór na rynku w tym zakresie jest całkiem spory. Dlatego wiele osób nie wie na co się zdecydować. Postawić można na wygodne firany na przelotkach lub eleganckie dekoracje okienne na taśmie. W sklepach kupić można zarówno klasyczne firany na okno balkonowe, jak i firany o mniej typowej strukturze. 

Mimo upływu lat wciąż świetnym wyborem są firany woalowe. To materiał transparentny i dość delikatni. Sprawdza się doskonale jako element różnego rodzaju aranżacji. Pasuje do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. 

Jakie cechy powinna mieć idealna firana na okno balkonowe?

Zacząć warto od jej funkcjonalności. Firana na okno balkonowe na pewno nie może utrudniać korzystania z okna i balkonu. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które często wychodzą na zewnątrz np. latem. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że w tej sytuacji tkanina jest narażona na szybkie brudzenie. Warto wziąć to pod uwagę podczas jej zakupu. Dlatego świetnym wyborem są firany, które nie wymagają prasowania. 

Co ciekawe, nie bez znaczenia jest tutaj metraż danego pomieszczenia. We wnętrzach niewielkich warto zdecydować się na firany transparentne, które wpuszczają do środka sporo światła słonecznego. Mogą być wykonane z tiulu lub woalu. Z kolei w większych pokojach pozwolić sobie można na bardziej fantazyjne dekoracje okienne. Mogą one sięgać do podłogi. Największą popularnością na rynku cieszą się oczywiście firany białe, ale równie dobrze postawić można na inny, ciekawszy kolor. 

Zasłona na okno balkonowe – jak dobrać ją do firany?

Dla wielu osób zasłony są naturalnym uzupełnieniem firan. Dotyczy to również okien balkonowych. Pole do popisu jest w tym przypadku dość szerokie. Od jakiegoś czasu furorę robią zasłony typu blackout. Są one wykonane ze specjalnej tkaniny zaciemniającej, która w zasadzie nie wpuszcza do środka światła słonecznego. Dlatego są idealnym wyborem do sypialni. Przy okazji warto wspomnieć, że wyglądają one bardzo elegancko. Trzeba je jednak dobrać kolorystycznie do aranżacji danego pomieszczenia. Muszą też współgrać z samymi firanami. 

Podobne artykuły