Jak schłodzić dom lub mieszkanie w upały i nie wydać fortuny

Wnętrza Data publikacji: 03 sierpnia 2017 / Aktualizacja: 2021-06-09

Nie każdy ma możliwość posiadania w domu lub mieszkaniu klimatyzacji. Upały stają się wtedy dyskomfortem, z którym musimy poradzić sobie na inne sposoby. Na szczęście jest kilka ciekawych pomysłów, które możemy wykorzystać, aby schłodzić swoje mieszkanie lub dom. 

1. Wietrzenie

Gdy tylko to jest możliwe wietrz mieszkanie. Otwieraj okna wcześnie rano oraz wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż ta wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu będziesz mogła ochłodzić mieszkanie i mury, które również kumulują ciepło. Wietrzenie wieczorem sprawi, że będzie Ci łatwiej zasnąć i noc będzie przyjemniejsza.

2. Zasłaniaj okna podczas dnia

Nie pozwala gorącym południowym promieniom światła wpadać do mieszkania. Jeśli masz okiennice czy żaluzje lub grube zasłony to staraj się je w ciągu dnia zamykać. Nawet kosztem włączania oświetlenia w mieszkaniu. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu będzie nawet o kilka stopi niższa niż w przypadku odsłoniętych okien.

3. Wymuszaj obieg powietrza

Najtańszą formą ochładzania powietrza z elektrycznych urządzeń są wentylatory. Chociaż tak naprawdę mielą powietrze znajdujące się w środku to dają ulgę. Można je w bardzo łatwy sposób i niskim kosztem zmodernizować, aby dodatkowo schładzały powietrze. Wystarczy postawić przed nimi butelki z zamrożoną wodą.

Wypełnij butelki wodą i włóż do zamrażarki. Gdy woda zamarznie połóż je tak by wentylator przepuszczał obok nich gorące powietrze, wtedy będzie ono się nieznacznie schładzało i uzyskamy efekt taniej klimatyzacji za niewielkie pieniądze. Butelki można również umieścić za wiatrakiem, aby schładzały powietrze, które zasysa.

4. Schładzaj ciało

Gdy jest gorąco możesz schładzać swoje ciało biorąc chłodną kąpiel lub robiąc sobie kompresy np. na kark z zimnej wody. To daje sporą ulgę podczas upałów. Fajnie działają też nawilżacze powietrza, są nie drogie i unoszą w powietrze zimną parę wodną. Dlatego możesz ich użyć, aby obniżyć w pomieszczeniu temperaturę nawet o kilka stopni. Pamiętaj jednak wtedy o wietrzeniu by jednocześnie nie przesadzić z wilgotnością powietrza w pomieszczeniu.

5. Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych jeśli ich nie potrzebujesz

Każde z urządzeń działających na prąd podczas pracy generuje pewną energię cieplną. Żarówka, odkurzacz czy telewizor. Wszystkie one podnoszą temperaturę otoczenia, dlatego podczas upałów, jeśli nie musisz z nich korzystać nie rób tego.

To samo dotyczy np. gotowania. W upalne dni lepiej zaplanować sobie obiady na zimno, sałatki czy inne potrawy, których nie trzeba gotować i tym samym podnosić temperatury powietrza w domu.

Z ciekawostek, zauważyliście, że domy w Grecji są białe, nawet dachy? Już samo zaplanowanie odpowiedniego koloru elewacji czy dachu domu może sprawić, że latem będzie nam się w nim przyjemniej mieszkało. Ciemne kolory, tak modny dzisiaj antracyt czy czarny lub szary zbierają promienie słoneczne i kumulują ciepło podczas gdy biały je obniża. To, dlatego w białym aucie będzie podczas lata trochę chłodniej niż w czarnym.

Podobne artykuły