Czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

Wnętrza Data publikacji: 27 lutego 2024

Zdecydowana większość Polaków samodzielnie urządza swoje wnętrza. Rośnie jednak ilość osób, które aranżując nowe mieszkanie lub planując remont, decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych architektów wnętrz. Na czym polega taka usługa i czy warto z niej skorzystać?

Coraz większa liczba osób, które decydują się na zakup własnego mieszkania lub budowę domu, zastanawia się nad skorzystaniem z usług architekta wnętrz. Jest to wygodne rozwiązanie, które obejmuje współpracę nie tylko na etapie wykończeniowym, ale także planowania budżetu, wykonania planu układów funkcjonalnych czy projektu instalacji hydraulicznych. Z drugiej strony skorzystanie z profesjonalnej pomocy oznacza dodatkowe koszty i często znacznie zwiększa cenę całej inwestycji. Czy faktycznie tak jest?

Architekci wnętrz w Polsce

W Polsce działa  kilka tysięcy projektantów i architektów wnętrze. Większość pracowni koncentruje się w dużych miastach jak Kraków, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław. W zależności od zakresu i modelu współpracy biura architektów wykonują projekt lub przejmują część obowiązków inwestora, organizując podwykonawców, zajmując się zakupem materiałów czy wreszcie nadzorem nad realizacją prac wykończeniowych i odbiorem mieszkania. To ile, faktycznie zapłacimy za usługi architekta wnętrz, zależy w dużej mierze od prestiżu firmy oraz zakresu usług, na jakie się zdecydujemy.

Kto korzysta z usług architektów wnętrz?

Z usług architektów wnętrz korzystają najczęściej mieszkańcy dużych miast, którzy kupili mieszkanie w stanie deweloperskim. Nowe, wstępnie wykończone wnętrza  pozwalają na stworzenie aranżacji od podstaw, dzięki czemu inwestor zyskuje przestrzeń odpowiadającą jego preferencjom i potrzebom. Jak wynika z danych serwisu rynekpierwotny.pl, znaczny udział w rynku nowych nieruchomości mają małe mieszkania. Są to kawalerki lub lokale dwupokojowe, w których ważny jest każdy metr. Współpraca z profesjonalistą pozwala ciekawie zaaranżować wnętrze oraz lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń, przez co staje się ona wygodniejsza do życia. Inwestorzy często decydują się także na pomoc architekta przy odbiorze mieszkania. Osoba, która dysponuje fachową wiedzą i doświadczeniem jest  w stanie precyzyjnie ocenić zgodność przeprowadzonych prac z projektem oraz wskazać miejsca, które wymagają poprawy.

Kolejną grupę stanowią klienci, którzy wybudowali dom. Aranżacja dużej przestrzeni wymaga wyobraźni i koncepcji. Pomysłów i inspiracji można szukać we wnętrzarskich magazynach lub sklepach, jednak bez odpowiedniej perspektywy, obejmującej zasady ergonomii, uwarunkowania techniczne i znajomość stylów wnętrzarskich, łatwo popełnić błędy. Doświadczony architekt wnętrz może pomóc w wyborze stylu pomieszczeń oraz zakupach i doborze materiałów. Warto w tym momencie wspomnieć, że biura często mają dostęp do materiałów bezpośrednio od producenta, przez co klient może liczyć na korzystniejszą cenę bez marży sklepu. Pomoc architekta może być także cenna na etapie planowania instalacji elektrycznej jak ilość i miejsce kontaktów czy punktów świetlnych. Z usług architektów wnętrz korzystają także osoby, które planują całkowity remont starego mieszkania lub właściciele nieruchomości turystycznych, którym ciężko jest nadzorować prace wykończeniowe z racji innego miejsca zamieszkania. 

Czy korzystając z usług architekta, można zaoszczędzić?

Pozornie droga usługa architekta wnętrz pozwala w rzeczywistości sporo zaoszczędzić. Niższa cena materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrz i usług firmy wykonawczej to jedno. Inwestor nie musi samodzielnie nadzorować ekipy technicznej, dzięki czemu oszczędza czas i pieniądze potrzebne na dojazd. Może w tym czasie zająć się pracą lub odpoczynkiem. Dużą rolę odgrywa także krótszy czas realizacji projektu. Prace są prowadzone zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, a ich czas nie wydłuża się z powodu niedopatrzeń lub błędów, jak często bywa to w przypadku samodzielnej koordynacji klienta.

Z drugiej strony usługi profesjonalnego architekta wnętrz mogą być kosztowne, zwłaszcza jeśli projekt obejmuje kompleksową przemianę wnętrza. W niektórych przypadkach koszty mogą przekroczyć początkowe założenia klienta i być niezgodne z planowanym budżetem.

Jeśli projektowanie i realizacja projektu architektonicznego wymaga współpracy z wieloma specjalistami i uzgodnień dotyczących różnych aspektów projektu, cały proces może zająć wiele czasu. Brak klarownej komunikacji między klientem a architektem może prowadzić do nieporozumień, przez co wspomnianą powyżej oszczędność czasu, zastąpią niepotrzebne nerwy i niezadowolenie z efektu końcowego.

Gdzie znaleźć sprawdzonego architekta wnętrz?

Biura architektów wnętrz zlokalizowane są przede wszystkim w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Szczecin czy Poznań. Wiele z nich świadczy usługi również w innych lokalizacjach. Architekta wnętrz można szukać samodzielnie lub skorzystać z bazy doświadczonych ekspertów, którzy współpracują z danym deweloperem lub serwisem z ogłoszeniami nieruchomości. Przykładem mogą być architekci wnętrz z bazy serwisu rynekpierwotny.pl. W naszej bazie znajdują firmy remontowo-budowlane, które specjalizują się w kompleksowym wykończeniu wnętrze „pod klucz”. Jak pokazuje przeprowadzona przez nas ankieta, w swojej ofercie posiadają najczęściej trzy lub cztery pakiety wykończeniowe. Obejmują one takie usługi jak opieka architekta, wizualizacja projektu, ekipa budowlana, wsparcie przy odbiorze mieszkania oraz meble na wymiar. W zależności od biura i wybranej opcji ceny zaczynają się już od 800 zł za metr kwadratowy. Każda z firm oferuje gwarancję terminu wykończenia i oddania mieszkania, dzięki czemu już na wstępnie wiadomo, kiedy mieszkanie będzie gotowe do wprowadzenia.

Czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz? Plusy i minusy

Wielu inwestorów zastanawia się, czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz? Takie rozwiązanie oznacza zwykle dodatkowe koszty w przedziale od 800 do 2000 zł za metr lub więcej. Zanim podejmiemy decyzję o dodatkowym wydatku, warto przeanalizować korzyści, jakie zapewnia to rozwiązanie oraz poznać zakres usług w ofercie danej firmy.

Zalety wykończenia wnętrza z architektem

Usługa wykonania projektu aranżacji może sprowadzać się do wizualizacji wnętrza i przygotowania planu zakupów. Coraz więcej firm stawia jednak na kompleksowe pakiety usług, które obejmują sporządzenie kosztorysu, dobór materiałów wykończeniowych, koordynację robót budowlanych oraz zaprojektowanie i wstawienie mebli. W efekcie klient otrzymuje lokum gotowe do użytku, które nie wymaga już remontu ani poprawy.

Architekci wnętrz najczęściej działają już od lat w branży wykończeniowej, dzięki czemu znają rzetelnych fachowców oraz dystrybutorów materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz, którzy mogą zaoferować atrakcyjne rabaty. Inwestor może więc liczyć na tańsze materiały i meble oraz sprawdzoną ekipę budowlaną. Od początku wie też, ile będzie go to kosztowało oraz kiedy mieszkanie będzie oddane do odbioru.

Minusy współpracy z architektem

Usługi architekta wnętrz mogą być kosztowne, co może być ograniczeniem dla osób z ograniczonym budżetem. Istnieje ryzyko, że styl projektowy architekta nie będzie odpowiadał Twoim preferencjom, co może prowadzić do niezadowolenia z rezultatu końcowego. Niektórzy klienci mogą odczuwać dyskomfort z powodu braku pełnej kontroli nad procesem projektowym. Realizacja projektu może również zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy wymaga współpracy z innymi specjalistami lub wieloaspektowych uzgodnień na poszczególnych etapach prac.

Podsumowując, korzystanie z usług architekta wnętrz ma wiele zalet, ale również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę. Kluczowe jest więc znalezienie architekta, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Zwróć uwagę na renomę firmy, zakres usług oraz komunikację klientami. Oceniając te kwestie, łatwiej będzie Ci podjąć dobrą decyzję.

Podobne artykuły