Jak stosować chemię basenową by zachować czystą wodę?

Ogród Data publikacji: 09 kwietnia 2018

Basen w ogrodzie to fantastyczny pomysł na orzeźwienie w gorące, letnie dni. Korzystają z niego zarówno dzieci, jak i dorośli. Wykorzystując go nie tylko jako przyjemny sposób schłodzenia ciała, ale także do zabawy. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z jego możliwości, należy dołożyć wszelkich starań, aby był czysty. Nic bowiem nie odbiera przyjemności z zabawy bardziej niż brudna woda o nieprzyjemnym zapachu. Poza wątpliwymi walorami estetycznymi, zanieczyszczona woda jest także środowiskiem rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Jak więc stosować chemię do basenu, aby zawsze cieszyć się z czystej wody?

Ile chloru na 1000 litrów wody?

Jedną z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych metod utrzymania idealnie czystej wody jest metoda chlorowa. Chlor ma właściwości dezynfekcyjne, a więc szybko i skutecznie hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w wodzie. Zabija więc zarówno wirusy, bakterie oraz pleśnie.

Chlor doskonale sprawdza się do tak zwanego szokowego oczyszczania i uzdatniania wody basenowej – w krótkim czasie można uzyskać stężenie, które zapewnia skuteczne usunięcie drobnoustrojów i resztek organicznych. Jest to więc dobra metoda dla basenów, w których obserwuje się wysoki stopień zanieczyszczenia wody, ale także skuteczny sposób na utrzymanie czystej wody basenowej. Jak więc stosować chlor? Ile potrzebujemy go na 1000 l wody?

Przy pierwszym napełnieniu wodą basenu potrzebujemy niewielkiej ilości chloru – około 8 gramów na 1000l. Pamiętać jednak należy o regularnym stosowaniu chloru, albowiem ulega on naturalnemu zużyciu w czasie usuwania substancji organicznych z wody. Ponadto pod wpływem promieni słonecznych i wysokich temperatur część tego związku uwalnia się z wody. Aby więc basen zawsze był czysty, warto co 3 – 6 dni powtarzać zabieg chlorowania wody ilością około 3,5 grama na 1000l.

Jak podnieść i obniżyć ph wody w basenie?

Drugim bardzo ważnym aspektem dbania o czystość wody basenowej jest regulacja jej poziomu pH. To od jego wartości będzie zależała skuteczność zabiegu chlorowania wody. Jeśli poziom ph będzie zbyt wysoki – chlorowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli natomiast zbyt niski – obniży się skuteczność pompy filtrującej wodę.

Warto więc regularnie mierzyć poziom pH wody w basenie i w przypadku odchyleń jego wartości od normy – zastosować odpowiedni preparat obniżający lub podnoszący go.

Czysta woda w basenie ogrodowym

Czysta woda basenowa to podstawa bezpiecznej kąpieli całej rodziny. Osiągnięcie tego efektu jest prostsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Warto tylko stosować się do określonych zasad.

W pierwszej kolejności warto zmierzyć więc poziom pH wody w basenie. Służą do tego specjalne zestawy do pomiaru parametrów wody. Kierując się wynikiem testu należy zastosować preparat podnoszący lub obniżający wartość pH wody. Kiedy już wskaźnik ten ustabilizuje się na pożądanym poziomie, można przystąpić do chlorowania wody. Preparaty na bazie chloru dostępne są w postaci granulatu lub tabletek, które umieszcza się w wygodnym w użyciu dozowniku.

Ale nie wolno nam zapomnieć o jeszcze jednej kwestii – o glonach. Te bowiem szybko rozwijają się w ciepłej, stojącej wodzie, do której bez przerwy dostają się resztki materii organicznej takie jak liście, trawa czy naskórek z naszych ciał.

Jak pozbyć się glonów?

Mętna woda o brzydkim kolorze zieleni lub żółci i śliski osad na dnie i bokach basenu to znaki, że w wodzie basenowej rozwijają się glony. Ale to jeszcze nie powód do zmartwienia, jeśli masz preparat do walki z glonami. Wystarczy tylko, że przeliczysz jaką ilość produktu potrzebujesz do twojego basenu, odmierzysz i dodasz do wody. Pamiętaj jednak, by preparat do usuwania glonów stosować do wody zdezynfekowanej chlorem – to podniesie skuteczność zabiegu.

Najlepsze preparaty do oczyszczania wody

Aby zabiegi pielęgnacyjne były bezpieczne i w pełni skuteczne, należy wybierać preparaty wysokiej jakości. A do takich należą:

  • chlorowanie wody – Chemochlor T. Może mieć postać granulatu lub tabletek. Tabletki są niezwykle proste i wygodne w użyciu – wystarczy tylko umieścić je w dozowniku. Granulat natomiast trzeba rozpuścić w pojemniku z wodą i wlać do basenu;
  • regulacja pH wody – służą do niej dwa preparaty: Chemoform PH – PLUS i Chemoform PH – MINUS. Zanim zastosujesz jeden z nich, sprawdź wartość pH wody;
  • walka z glonami – Chemoform ALBA płyn przeciw glonom. Ma postać płynu, którego odmierzoną ilość należy rozpuścić w wiaderku z wodą, a następnie wlać roztwór do wody basenowej.

Wysokiej jakości preparaty do pielęgnacji wody basenowej, regularnie powtarzane zabiegi oraz zachowanie kolejności ich stosowania – to gwarancja, że woda w Twoim basenie zawsze będzie krystalicznie czysta i bezpieczna dla Twojej rodziny.

Podobne artykuły