Uprawa i pielęgnacja hortensji ogrodowej – wszystko co musisz wiedzieć

Ogród Data publikacji: 24 listopada 2023

Od jakiegoś czasu pojawiła się moda na sadzenie w ogrodzie roślin wieloletnich charakteryzujących się długim okresem kwitnienia. Jedną z takich roślin jest hortensja ogrodowa, która cieszy się popularnością nie tylko dzięki swojemu pięknemu wyglądowi, ale także dzięki temu, że jej uprawa jest stosunkowo prosta. Zanim jednak posadzisz hortensje ogrodowe, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi uprawy i pielęgnacji tych pięknych kwiatów.

Uprawa hortensji ogrodowej – od czego zacząć 

Hortensja ogrodowa i hortensja bukietowa to rośliny, które nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Pierwszym etapem przed posadzeniem swoim ogrodzie hortensji będzie wybranie dla nich odpowiedniego miejsca. Hortensje ogrodowe podobnie jak inne kwitnące kwiaty wymagają miejsca dość jasnego, ale niekoniecznie w pełnym słońcu, poradzą sobie także półcieniu. Tu warto zwrócić uwagę na to, że kwiaty hortensji ogrodowej wystawionej na bezpośrednie działanie słońca będą słabiej wybarwione niż kwiaty tej samej odmiany rosnącej w półcieniu

Ziemia, w której posadzisz swoje hortensje, musi być żyzna, najlepiej próchnicza, a z racji tego, że te rośliny nie tolerują gleb podmokłych, należy zapewnić im odpowiedni drenaż. Wszystkie hortensje należą do roślin kwasolubnych, co oznacza, że zanim przystąpisz do sadzenia krzewów hortensji w swoim ogrodzie, musisz sprawdzić, czy odczyn gleby wynosi od 4,5 do 5,5 pH. Zbyt zasadowy odczyn gleby może wpłynąć na blaknięcie, a nawet żółknięcie liści. Mało kto wie, że kolor kwiatów hortensji można zmienić samodzielnie, zwiększając lub zmniejszając poziom zakwaszenia gleby. Dzięki temu krzew hortensji ogrodowej kwitnący na początku lata na różowo, na jesieni może zmienić się na błękitny i odwrotnie. Jedynie białe hortensje nie zmieniają swojego koloru niezależnie od rodzaju gleby.

Hortensja ogrodowa – kiedy sadzić?

large-beautiful-pink-hydrangea-modern-greenhouse (1).jpg

Przed zasadzeniem hortensji ogrodowych należy zadbać o odpowiedni odczyn podłoża, a także wybrać stanowisko, w którym roślina będzie czuła się najlepiej. Rośliny zakupione w sklepach ogrodniczych można sadzić wczesną wiosną, po zakończeniu się przymrozków lub jesienią. Należy pamiętać, aby dół pod sadzonkę był dwa razy większy niż bryła korzeniowa, chcąc zapewnić roślinie odpowiednio kwaśne podłoże, warto wypełnić dół specjalną ziemią do sadzenia hortensji. 

Hortensje ogrodowe dość szybko się rozrastają, dlatego podczas ich sadzenia nie można zapomnieć o zachowaniu odpowiedniego rozstawu między krzewami, powinien on wynosić co najmniej półtora metra. Nie martw się, jeśli posadzone wiosną hortensje nie zakwitną, ponieważ niektóre gatunki charakteryzują się tym, że pojawienie się pąków kwiatowych możliwe jest dopiero na pędach zeszłorocznych lub nawet starszych – kwitną latem następnego roku po ich posadzeniu. Istnieją także gatunki kwitnące na pędach tegorocznych, należy do nich hortensja bukietowa czy hortensja krzewiasta.

Pielęgnacja hortensji w ogrodzie 

Sadzenie hortensji to dopiero pierwszy etap przygody z tą uroczą rośliną. Hortensja ogrodowa nie należy do krzewów szczególnie wymagających i jednak należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Hortensja ogrodowa kwitnie stosunkowo długo, dlatego należy na bieżąco usuwać suche kwiatostany, dzięki czemu sukcesywnie będą pojawiać się nowe pąki kwiatowe. Aby każdego roku cieszyć się kwitnącym krzewem, nie możesz też zapomnieć o  tym, aby zabezpieczyć hortensje przed zimą.

Rosnąca w ogrodzie hortensja ogrodowa może wymagać przycinania. Cięcie hortensji ogrodowej pozwala zachować odpowiedni kształt krzewu, sprawia także że będziemy cieszyć się nowymi pąkami kwiatowymi wyrastającymi z przycinanych pędów. Hortensje ogrodowe kwitną dość intensywnie, dlatego przez cały sezon potrzebne jest im wilgotne podłoże. Susza może sprawić, że liście hortensji ogrodowej zaczną żółknąć i opadać, a jej kwiaty nie będą się odpowiednio wybarwiać lub nawet nie do końca się rozwiną. Jeśli nie masz możliwości regularnego dbania o rośliny, możesz zdecydować się na inne gatunki hortensji, takie jak na przykład hortensja pnąca. Nie wymaga aż tak częstego podlewania, a jej główną ozdobą są piękne liście tworzące gęste kobierce.

Podobne artykuły