Groszek pachnący – uprawa, sianie, pielęgnacja

Ogród Data publikacji: 23 kwietnia 2021

Zarówno doświadczeni ogrodnicy, jak i osoby początkujące szukają ciekawych pomysłów do roślinnej kolekcji. Poznaj groszek pachnący – jego szczególnie pożądaną cechą jest piękna, intensywna barwa. Nie bez znaczenia pozostaje również przyjemny i silny zapach, jaki wydziela kwitnąca roślina. Jeśli przymierzasz się do uzupełnienia asortymentu w swoim ogrodzie lub na balkonie, warto wziąć pod uwagę  groszek pachnący. Dowiedz się, jak siać groszek pachnący oraz o co warto zadbać, by roślina była zdrowa i cieszyła wzrok.

  1. Groszek pachnący – uprawa.
  2. Nie tylko w ogrodzie – groszek pachnący na balkon.
  3. Jak siać groszek pachnący?
  4. Kiedy kwitnie groszek pachnący?

Groszek pachnący – uprawa.

Zdecydowałeś się na groszek pachnący – uprawa jest dość prosta. Jest to roślina lubiąca określone warunki. Oto kilka z zasady, do jakich należy się stosować, by utrzymać ją w dobrym stanie:

  • Wysiać nasiona w odpowiedniej glebie – musi być ona żyzna i próchnicza. Najlepsza będzie ziemia wapienna o pH 7,0 – 7,5. 
  • Słoneczny kącik w ogrodzie – groszek pachnący uwielbia słońce, znajdź mu odpowiednio naświetlone miejsce, a zaskoczy Cię pięknym kwitnieniem. Unikaj natomiast stanowiska mocno wietrznego – roślina może się łamać, ponieważ jest delikatnej konstrukcji.
  • Podlewanie – podobnie jak groszek pachnący uwielbia słońce, tak samo przepada za wodą (ale nie lubi przelewania).
  • Dodatki – aby dobrze zadbać o groszek pachnący – uprawa powinna opierać się na okresowym doposażaniu ziemi o potas, fosfor i wapń. Unikać należy chloru.

Jeszcze jedną rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, już na samym początku uprawy, jest przycinanie. Kiedy roślina osiągnie wysokość około 10 cm, należy dbać o regularną przycinkę. Takie działanie ma na celu intensywniejsze rozkrzewianie się pnączy. Będą one nieco krótsze, ale przy tym zdecydowanie bardziej gęste. 

Nie tylko w ogrodzie – groszek pachnący na balkon. 

Nie każdy wielbiciel roślin dysponuje ogrodem, w którym mógłby realizować swoją pasję. Mamy dobrą wiadomość – groszek pachnący na balkon nadaje się znakomicie. Lubi nasłonecznione miejsca i w okresie kwitnienia staje się piękną ozdobą tarasu. Długie pnącza są w stanie szybko stworzyć zieloną „ścianę”, jeśli znajdą odpowiednie oparcie. Groszek pachnący na balkon to świetna alternatywa dla bluszczów. Tworzy pożądany efekt wizualny i wzmacnia go przez pojawiające się piękne i intensywnie zabarwione kwiaty o motylkowej budowie.

Jak siać groszek pachnący? 

Na samym początku warto znaleźć odpowiedź na podstawowe pytanie – jak siać groszek pachnący? To ważna kwestia, która zwiększa szansę na udane wysiewy. Odpowiednio zorganizowane warunki to klucz do ogrodniczego sukcesu. Kiedy dostarczymy roślinie tego, czego potrzebuje, odwdzięczy się szybkim i zdrowym wzrostem. 

Aby dowiedzieć się, jak siać groszek pachnący, należy odróżnić dwie rzeczy – sianie i sadzenie. Sianie to umieszczanie nasiona w glebie. Natomiast sadzenie to przesadzanie gotowych już i nieco wyrośniętych sadzonek w miejscu docelowym. Jak siać groszek pachnący, aby czynność wykonana była prawidłowo? Należy trzymać się kilku zasad. Należy wysiewać nasiona wprost do gruntu, po 2 – 3 nasiona w jedno miejsce. Odległość między skupiskami nasion powinna wynosić około 20 cm x 8 cm.

Jak sadzić groszek pachnący, aby sadzonki dobrze się przyjęły? Należy wnikliwie zapoznać się z warunkami uprawy, o których więcej w dalszej części artykułu. Najlepiej sadzonki sadzić w okolicy płotu czy ogrodzenia, ponieważ są to rośliny pnące.

Kiedy siać groszek pachnący? 

Jedno z najważniejszych pytań – kiedy siać groszek pachnący? Jeśli wysiejemy nasiona zbyt wcześnie lub zbyt późno, cała praca pójdzie na marne. Rośliny zwyczajnie nie przyjmą się i nie będą miały szansy na wzrost. Kiedy siać groszek pachnący, aby stworzyć mu sprzyjające warunki do rozwoju?

Najlepsza będzie wczesna wiosna, a więc okolice marca, kwietnia. Po tym terminie można dosiewać groszek pachnący okresowo, co 2 – 3 tygodnie dokładać pojedyncze nasiona. Pozwoli to zwiększyć zasięg rośliny, ale przede wszystkim wydłużyć okres kwitnienia. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć oko nowymi kwiatami przez kilka miesięcy więcej.

Kiedy kwitnie groszek pachnący? Roślina wydaje kwiaty stosunkowo krótko, od czerwca do końca sierpnia. Jednak przy sztuczce z dosiewaniem, można przedłużyć ten czas o kolejne dwa miesiące. Kiedy kwitnie groszek pachnący, cały ogród wypełnia się kolorami i pięknym zapachem.

Groszek pachnący – kwiat, który robi wrażenie na każdym, kto go zobaczy. Szybkie tempo wzrostu, bogate kwitnienie i odporność na słońce to jego niewątpliwe zalety. Piękna woń, którą roztacza przez cały czas kwitnienia, sprawia, że przyjemnie przebywa się w jego okolicy.

Groszek pachnący to roślina o bardzo wdzięcznej naturze. Szybkie efekty w postaci dynamicznego wzrostu dają satysfakcję i radość z uprawiania ogrodu. Decydując się na groszek pachnący, masz pewność, że Twój płot czy ogrodzenie nabiorą wyjątkowego, naturalnego stylu. Efektowny wygląd i piękny zapach sprawiają, że jest on popularnym wyborem, zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i początkujących. Żal, że groszek pachnący to roślina jednoroczna, ale warto postarać się, by stworzyć jej dobre warunki i cieszyć się jej pięknem.

Podobne artykuły