Wszyscy chcemy, aby nasz trawnik wyglądał pięknie. Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest koszenie trawnika. Nie wystarczy jednak po prostu przejechać po nim kosiarką. Czynność tę należy wykonywać w odpowiedni sposób. Jeśli będziemy popełniać błędy, wtedy nasz trawnik nie będzie wyglądał atrakcyjnie.
Warto regularnie oddawać noże kosiarki do ostrzenia i w tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Nie tylko noże zostaną naostrzone dokładnie, ale również wyważone, co ma również wpływ podczas koszenia trawy.
Gołym okiem zauważycie różnicę na trawniku skoszonym tępymi i ostrymi nożami. Jeśli końcówki trawy są suche, najprawdopodobniej winowajcą takiej sytuacji są tępe noże. Źdźbło trawy skoszone ostrym nożem będzie krótkie i równo ucięte. Będzie również całe zielone. Tępe noże szarpią trawę, zamiast ją ścinać. Dlatego takie źdźbła trawy będą dłuższe, poszarpane na końcach i szare. Przez to nasz trawnik nie wygląda pięknie.
Jeśli mimo ostrych noży kosiarki trawa nadal będzie poszarpana, to oznacza, że brak jej sprężystości, za którą odpowiada krzem. Wtedy trawa kładzie się na bok, a ostrza kosiarki nawet jeśli są bardzo ostre nie są w stanie jej uchwycić. Warto więc w takiej sytuacji kupić nawóz z krzemem do trawy.
Przeczytaj również: Narzędzia ogrodowe – jakie kupić?
Częste koszenie trawy jest bardzo ważne i nie wystarczy robić to raz na dwa tygodnie. Tak naprawdę powinniśmy to robić minimum raz w tygodniu. Za każdym razem ścinamy 1/3 długości trawnika. Jeśli trawa jest długa po okresie naszej nieobecności nie ścinamy jej za pierwszym razem na krótko. Pamiętajmy o tym, aby schodzić z długości trawy stopniowo.
Oprócz koszenia trawnika bardzo ważną czynnością jest jego nawożenie. Aby był on równomiernie rozsypany warto skorzystać z rozsiewacza ręcznego. To proste urządzenie z kółkami, którego koszt nie jest duży, a zapewni nam ono równomiernie nawożenie trawy.
To, jak często będziemy nawozić nasz trawnik zależy od jego kondycji. Dlatego musimy obserwować, czy nie zmienia on koloru. Czy nie przerzedza się lub zaczyna wolniej rosnąć. Zakłada się, że trawnik nawozi się minimum trzy razy w roku. Wiosną, latem oraz jesienią co przygotowuje go do zimy. Wiosną natomiast nawóz pomaga zregenerować się trawnikowi po zimie.
W ciągu sezonu warto nawozić go raz w miesiącu. Zależy to oczywiście od jakości nawozów, które stosujemy i długości ich działania. To, jak długo nawóz będzie uwalniał składniki odżywcze do trawy zależne jest również od warunków atmosferycznych. Dlatego oprócz stosowania się do instrukcji, warto samodzielnie obserwować nasz trawnik i reagować na zmiany jego kondycji.