Srebrna biżuteria łatwo czernieje — poznaj sprawdzone sposoby na jej czyszczenie

Porady Data publikacji: 24 czerwca 2023

Srebrna biżuteria z czasem traci swój urok i czernieje. Jeśli to również twój problem, to musisz przeczytać ten artykuł. Poznasz w nim sprawdzone domowe sposoby, które przywrócą srebrnej biżuterii jej pierwotny blask. Znów będzie błyszczeć jak nowa!

Czyszczenie srebra za pomocą sody oczyszczonej

Potrzebujesz miski, folii aluminiowej, ciepłej wody i sody oczyszczonej. Wyłóż miseczkę folią aluminiową, zadbaj, aby strona błyszcząca była skierowana do góry. Na folię aluminiową wsyp około jednej łyżki sody oczyszczonej.

Włóż swoją srebrną biżuterię na sypkiej sodzie, upewniając się, że każdy element jest w kontakcie z folią. Ostrożnie dodaj do miski ciepłą, ale nie wrzącą wodę, tak aby pokryła biżuterię i sodę.

Pozostaw biżuterię na około 30 minut. Proces ten pozwala na przeprowadzenie reakcji chemicznej, która przywróci srebru dawny blask. Po upływie 30 minut, ostrożnie wyjmij biżuterię i wypłucz ją pod bieżącą wodą.

Czyszczenie srebra pastą do zębów

To kolejny domowy sposób, który możesz wykorzystać. Wystarczy użyć szczoteczki do zębów i pasty. Biżuterię zwilż, na szczoteczkę nałóż pastę, a następnie wyszoruj nią swoją biżuterię. Po wszystkim dokładnie ją wypłucz i gotowe. Biżuteria znów będzie wyglądać jak nowa.

Sposób ten jest bardzo prosty w wykonaniu. Dlatego warto go znać. Można go wykorzystać wszędzie, bo szczoteczka i pasta do zębów towarzysza nam niemal w każdym miejscu. Posiadamy je w domu, ale też zabieramy w podróż. Dlatego, gdy na wakacjach zorientujesz się, że biżuteria nie wygląda zbyt okazale, to przed udaniem się na romantyczną kolację, możesz ją szybko i efektownie odświeżyć.

Czyszczenie srebra w keczupie

Ten pomysł może wydawać się co najmniej dziwny. Keczup posiada w składzie ocet. To, co wydarza się na poziomie chemicznym, to reakcja między siarczkiem srebra a kwasem octowym zawartym w keczupie. Dzięki temu po nocy spędzonej w kąpieli keczupowej srebrna biżuteria będzie wyglądać jak nowa.

Wystarczy pozostawić ją na całą noc w pojemniku i zalać keczupem. Rano wystarczy ją umyć i wypolerować delikatną ściereczką.

Podobne artykuły