Jak łatwo bez odkurzacza wyzbierać drobinki zbitego szkła?

Porady Data publikacji: 31 sierpnia 2022

Na co dzień używamy wielu produktów wykonanych ze szkła. To, że coś nam się zbije nie jest więc niczym wyjątkowym. Oczywiście wolelibyśmy tego uniknąć, ale w sytuacji, gdy dojdzie już do wypadku, wtedy musimy wyzbierać zbite szkło, aby nie doszło do okaleczeń. Powbijane kawałki zbitej szklanki mogą również porysować podłogę czy płytki. Dlatego musimy dokładnie je usunąć. Jest to łatwe o ile pod ręką mamy odkurzacz. Gdy jednak go brakuje musimy radzić sobie w inny sposób.

Większe kawałki zbitego szkła możemy zebrać zmiotką lub przez ręcznik, aby nie pokaleczyć dłoni. Największym problemem są jednak małe kawałeczki, które trudno jest zmieść, a już na pewno nie uda nam się ich złapać w zawiniętą w ręcznik rękę. Na szczęście są sposoby, które nam to ułatwią.

Zbieranie drobinek zbitego szkła kromką chleba

Chleb jest miękki i puszysty. Jeśli przyciśniemy go do miejsca, w którym rozbiło się szkło, wtedy kawałki wbiją się w kromkę i dzięki temu będziemy mogli się ich pozbyć. Oczywiście taka kromka chleba nadaje się już tylko do wyrzucenia.

Z pomocą chleba z łatwością wyzbieramy nawet małe drobinki rozbitego szkła. Musimy tylko pamiętać, aby uważać na ręce podczas dociskania chleba. Dlatego możemy zrobić to przez coś np. deskę do krojenia. Wtedy unikniemy skaleczenia w sytuacji, gdybyśmy docisnęli niezauważony przez nas większy kawałek szkła, który z łatwością przebiłby kromkę, a następnie skórę na naszych dłoniach.

Użyj surowego ziemniaka

Przekrojony na półsurowy ziemniak, to również bardzo dobry sposób na potłuczone szkło. Przejedź nim po podłodze w miejscu, gdzie rozbiło się szkło, a następnie wyrzuć go. Skrobia pozostawi na podłodze jasne plamy, ale wystarczy je wytrzeć nawet czystą wodą, jeśli nie mamy pod ręką żadnych środków czyszczących do podłogi.

Przyklej je do taśmy

Dobrze sprawdzi się szeroka taśma klejąca. Wystarczy zawinąć ją na kuchenną gąbeczkę, tak by klejąca strona znajdowała się na zewnątrz. Następnie przejedź nią po podłodze, aby zebrać wszystkie małe drobinki szkła, które do niej się przykleją.

Dzięki gąbeczce unikniemy wbicia się drobinek szkła w nasze dłonie w sytuacji, gdybyśmy taśmę mocniej przycisnęli do podłogi.

Pamiętaj o tym, że rozbite szkło często odbija się w różne zakamarki. Można znaleźć je w znacznej odległości od miejsca, w którym spadł nam przedmiot, który się rozbił. Dlatego ostatecznie warto odkurzyć każdą szczelinę i puste przestrzenie pod meblami.

Podobne artykuły