Sprawdź ile godzin snu potrzebujesz aby mieć zdrowie i siłę

Zdrowie Data publikacji: 06 czerwca 2017

Sen jest niezbędny dla naszego organizmu. Jego zaburzenia wpływają na wiele aspektów naszego zdrowia. Gdy śpimy za mało możemy zacząć tyć, będziemy czuć się słabsi, a nasza odporność będzie mniejsza.

To tylko początek problemów zdrowotnych jakie niesie za sobą niewystarczająca ilość snu. Osoby, które śpią poniżej 5 godzin dziennie są dużo bardziej narażeni na choroby serca. Bardzo wiele wiemy na temat konsekwencji braku snu, ale ile potrzeba tak naprawdę czasu na sen aby im przeciwdziałać?

Tym tematem zajął się zespół prof. Charlesa Czeislera z Uniwersytetu Harvarda. Badania trwały 10 lat, a podczas nich naukowcy dokładnie dowiedzieli się ile czasu na sen potrzebuje organizm człowieka w różnym etapie jego rozwoju.

Ile snu potrzebuje organizm

 1. 0-3 miesiące – od 14 do 17 godzin snu
 2. 4-11 miesięcy – od 12 do 15 godzin snu
 3. 1-2 lata – od 11 do 14 godzin snu
 4. 3-5 lat – od 10 do 14 godzin snu
 5. 6-13 lat – od 9 do 11 godzin snu
 6. 14-17 lat – od 8 do 10 godzin snu
 7. 18-25 lat – od 7 do 9 godzin snu
 8. 26-64 lat – od 7 do 9 godzin snu
 9. powyżej 65 lat – od 7 do 8 godzin snu

Dlaczego nie możemy spać?

W dużej mierze jest za to odpowiedzialny stres, ale rzadko pamiętamy o tym aby odpowiednio do snu się przygotować. Po pierwsze na ok. 2 godziny przed snem zjeść kolację aby nie czuć się głodnym, wtedy trudniej jest nam zasnąć. Na tyle samo czasu przed snem nie powinniśmy też korzystać z ekranów, które emitują światło czyli komórek, telewizora czy komputera. To pozwala uspokoić się organizmowi i przygotować do snu.

Oczywiście problemy mogą być dużo głębsze i poważniejsze. Jednak bardzo często są to prozaiczne rzeczy, które uniemożliwiają nam odpowiedni odpoczynek podczas snu. Jeśli masz problemy z zasypianiem możesz wypróbować napój, który ułatwia zasypianie.

Składniki

 • 1/4 łyżeczki miodu
 • 1/8 łyżeczki soli morskiej
 • 1 łyżka oleju kokosowego

Olej kokosowy należy najpierw rozpuścić w mikrofalówce. Następnie dodajemy do niego sól morską i dobrze mieszamy aby jak najlepiej się rozpuściła, a na końcu miód. Po wymieszaniu mamy gotowy eliksir, który przechowujemy w lodówce. Jak go stosować? Powyższe składniki to jedna porcja, którą należy wziąć przed snem. Możemy ją rozpuścić w szklance wody, albo zjeść i popić wodą.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły