Projektowanie wnętrz w domu pod klucz – porady

Wnętrza Data publikacji: 29 sierpnia 2023

Wykańczanie mieszkania „pod klucz” to bardzo duże wyzwanie. Wnętrze w stanie deweloperskim jest wykończone jedynie w podstawowym stopniu, a to sprawia, że przed nami jest jeszcze wiele pracy. Warto ją podzielić na konkretne etapy, które ułatwią skuteczne zakończenie inwestycji. Jakie to etapy? Zapraszamy do przeczytania poradnika!

O czym pamiętać projektując wnętrze „pod klucz”?

Otrzymujemy mieszkanie w stanie deweloperskim. Na miejscu zastajemy gołe, otynkowane ściany, podpięte wszystkie wymagane instalacje oraz gotowe otwory na drzwi. Droga od takiego stanu do pięknego wykończenia wnętrza jest jednak długa i należy ją przejść etapami. Od czego więc zacząć wykańczanie mieszkania „pod klucz”?

Cały proces należy rozpocząć od podjęcia najbardziej ogólnych decyzji. W tym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na ściany. Czy ich układ odpowiada naszym oczekiwaniom? Ewentualne wyburzanie konkretnych ścian, tworzenie miejsca na drzwi czy wnęk powinno zostać wykonane, zanim rozpoczną się prace wykończeniowe. To jest właśnie ten moment.

Następnym krokiem jest sprawdzenie wszystkich instalacji. Tutaj należy sprawdzić, czy ekipa wykonała wszystkie potrzebne przyłącza. W razie konieczności dokonania poprawek konieczne będzie skorzystanie z usług hydraulika. Następnie podobny przegląd należy wykonać w przypadku instalacji grzewczej oraz elektrycznej. Może okazać się, że potrzebne będzie ich rozbudowanie lub korekta.

Jakie prace należy przeprowadzić, projektując wnętrze „pod klucz”?

Instalacja sprawdzona? Czas więc zająć się tynkowaniem. Tego rodzaju prace wykonywane są od sufitu. Następnie schodzimy na ściany, otwory drzwiowe i okienne, a także wnęki. W tym celu możemy wykorzystać dwa typy tynków – gipsowe lub cementowo-wapienne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie warto przyspieszać procesu ich osuszania, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na estetykę.

Wykańczając dom pod klucz musimy również zadbać o wykończenie powierzchni płaskich – sufitów i ścian. Na tym etapie możliwe jest np. wykonanie sufitu podwieszanego. W tym czasie musimy także zeszlifować, zaszpachlować i zagruntować ściany. Koniecznie należy ten zabieg wykonać przed kładzeniem tapet, aby chropowata powierzchnia nie przebijała się na zewnątrz.

To również idealny moment na wykończenie podłóg. Położenie na niej paneli czy parkietu wymaga jednak pewnego przygotowania. W pierwszej kolejności należy na wylewkę położyć folię izolacyjną, a następnie podkład wygłuszający. Choć panele można położyć osobiście, to jednak rekomenduje się wynajęcie fachowca.

Podobne artykuły