Aranżacja salonu – najciekawsze pomysły na udekorowanie salonu

Wnętrza Data publikacji: 12 września 2018 / Aktualizacja: 2020-09-16

Salon jest tym miejscem w domu, w którym najczęściej cała rodzina spędza popołudnia oraz przyjmuje gości. Warto więc, aby stanowił dobrą wizytówkę i był chlubą gospodarzy. A efekt ten osiągnąć możesz niewielkim kosztem. Wykorzystaj kolory, światło, elementy o ciekawej fakturze i oryginalnym kształcie. Zastosuj się do porad zaprezentowanych w poniższym artykule, a Twój salon będzie zachwycał Ciebie i Twoich bliskich każdego dnia.

Przemaluj jedną ścianę

Panuje obecnie moda na wnętrza pełne stonowanych odcieni bieli, beżu i szarości. Są one wprawdzie bardzo nowoczesne i eleganckie, ale także bezbarwne i szybko się nudzą. Jeśli jesteś właścicielem takiego właśnie pomieszczenia i zaczynasz szukać sposobu na jego odświeżenie i dodanie mu wyrazistości, wybierz dodatki w kontrastujących, intensywnych kolorach. Świetnie sprawdzi się granat, zieleń butelkowa, ciemny brąz czy czerwień. Wystarczy tylko, że jedną ze ścian pomalujesz lub położysz tapetę w jednym z wymienionych kolorów, a pomieszczenie zyska całkiem nowy charakter.

Zagraj naturalnym światłem

Dzienne światło wpadające przez okno nadaje pomieszczeniu przyjemnego, domowego charakteru. Jednak nie każdy z nas ma szczęście posiadać duże okna o dobrej ekspozycji na promienie słońca. Ale i na ten problem jest skuteczne rozwiązanie.

Aby uzyskać efekt jaśniejszego, lepiej doświetlonego pomieszczenia, ustaw naprzeciwko okna lub na bocznej ścianie duże lustro, które będzie odbijało wpadające do wnętrza światło. Ten sam efekt uzyskasz, jeśli powiesisz na ścianach lustrzane dekoracje.

Dodaj drewniane elementy

Drewno to niezawodny sposób na aranżowanie wnętrz – w każdym wygląda dobrze, jeśli tylko wybierzesz drewno odpowiedniego gatunku i w pasującym kolorze. A jakie elementy drewniane warto wybrać?

Mogą to być rzecz jasna meble. Już sama ława i ramy luster i obrazów mogą całkowicie odmienić pomieszczenie, nadając mu eleganckiego charakteru. Jeśli możesz, warto zdecydować się na wymianę starych, niemodnych paneli na podłogę z desek. Fantastycznym pomysłem może się okazać także położenie na jednej ze ścian drewnianej boazerii.

Drewno jest oczywiście materiałem stosunkowo drogim. Dlatego wiele osób decyduje się na wykorzystanie zamiast niego sklejki. Jest ona tańsza od drewna, ale najlepiej je imituje ze wszystkich materiałów drewnopodobnych.

Soczyste kolory

Wprowadzenie intensywnych barw do pomieszczenia utrzymanego w odcieniach szarości czy beżu to wspaniały sposób na jego ożywienie. Wystarczy tylko, że kupisz pled, poszewki na poduszki, ramki na zdjęcia, dywan czy lampę w zwariowanych, neonowych kolorach, a zobaczysz całkiem nowe oblicze Twojego salonu.

Oczywiście nie każdy jest miłośnikiem ultranowoczesnej kolorystyki. Jeśli jesteś przekonany do raczej tradycyjnych rozwiązań, możesz wybrać dodatki w kolorach złota, czerwieni, ciemnego brązu – prawie każdy intensywny kolor na tle Twojego jasnego salonu będzie wyglądał dobrze. Jeśli nie jesteś pewien jaki kolor wybrać, możesz pozostawić aranżowanie salonu specjalistom.

Kup dywan

Prosta rada – położyć w salonie dywan, lecz zastosowanie się do niej może sprawić, że Twój salon stanie się przytulnym sercem domu. Dywan jest nie tylko istotnym elementem aranżacyjnym, który pięknie wygląda, ale jest także przyjemny w dotyku i miękki.

Warto wybrać dywan, który kolorystyką i wzornictwem nawiązuje do pozostałych elementów wystroju – zasłon, poduszek czy pledu.

Zainwestuj w lampy

Oświetlenie salonu to nie tylko dzienne światło. Aby dodać pomieszczeniu pięknych barw i zbudować w nim określoną atmosferę, kup lampy pasujące do jego wystroju. Lampa sufitowa i podłogowa, lampki ścienne – pozwolą Ci nie tylko oświetlić salon, ale także wyeksponować jego najbardziej interesujące elementy, na przykład kolekcję książek czy rodzinnych fotografii, elegancką sofę lub zabytkową komodę.

Dekoracja okna

Prawdopodobnie okno jest największym z elementów Twojego salonu, a więc przykuwa wzrok. Wymaga więc stosownej oprawy. Czasem, aby całkowicie odmienić wnętrze, wystarczy tylko zmienić zasłony – w dużym salonie dobrze sprawdzą się ciężkie kotary do ziemi. W małym lepiej będzie zawiesić lekkie, zwiewne zasłonki.

Pamiętaj, aby kolorystyką dopasować zasłony do kolorystyki dodatków – poduszek i koca leżących na sofie oraz dywanu. W ten sposób będą stanowiły harmonijną całość.

Zieleń

Rośliny w salonie nie tylko oczyszczają powietrze, ale także pięknie wyglądają i stanowić mogą ważny element aranżacyjny, który wprowadzi do wnętrza nieco życia. Wystarczy, że położysz na podłodze dużą donicę z ozdobną juką czy draceną, by salon prezentował się wspaniale.

Aranżacja salonu nie musi pochłonąć długich tygodni i wszystkich Twoich oszczędności. Czasem wielkie zmiany wymagają jedynie kosmetycznych działań.

Dekoracyjne napisy na ścianę

Dekoracyjne napisy ścienne to sposób na szybkie odmienienie każdego wnętrza w tani i bezinwazyjny sposób. Naklejki są proste w przyklejeniu i również szybkie w demontażu. Dzięki temu nie musimy na stałe ingerować w pomieszczenie, a gdy wybrany przez nas motyw nam się znudzi, bez trudu możemy wymienić go na nowy.

Podobne artykuły