Co należy zrobić z drewnianym tarasem po zimie?

Porady Data publikacji: 10 marca 2021 / Aktualizacja: 2022-05-21

Drewno jest materiałem pięknym, ale jednocześnie wymagającym. Jeśli chcemy zachować jego doskonały wygląd na długie lata musimy o nie zadbać. Zima jest okresem, w którym drewniana podłoga na tarasie musi wytrzymać wyjątkowo niekorzystne dla niej warunki. Dlatego na wiosnę wymaga ona od nas pewnych zabiegów, aby znów przygotować ją do sezonu wiosenno-letniego, w którym będziemy mogli zacząć korzystać z naszego tarasu.

Jak przygotować taras na wiosnę?

Gdy nie korzystamy z tarasu naturalnym jest, że ulega on zabrudzeniu. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest oczyszczenie tarasu.

Zacznij od wyczyszczenia tarasu

Szczeliny pomiędzy deskami warto jest odkurzyć. Same deski natomiast możemy wyczyścić szczotką ze sztywnym włosiem. Pamiętajmy o tym, by wykonywać ruchy wzdłuż deski, a nie w jej poprzek. Na koniec myjemy drewnianą podłogę za pomocą odpowiednich środków przeznaczonych do drewna. Zawsze po tym spłukujemy go czystą wodą. Do mycia desek również wykorzystujemy szczotkę.

Oceń jego stan po zimie

Tak wyczyszczony suchy już taras możemy dokładnie obejrzeć. Drewno może ulegać pęknięciom. Naprężanie się i rozprężanie może również spowodować, że potrzebna dylatacja nie zostanie zachowana lub śruby poluzują się. Niektóre deski mogą wymagać ponownego przeszlifowania, aby znów uzyskać swoją gładką strukturę.

Wiosna to dobry moment, aby zadbać o techniczne aspekty naszego tarasu i dokonać małych napraw. Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód korzystać z niego przez cały sezon.

Zaimpregnuj drewniany taras

Gdy taras jest już czysty oraz doprowadzony do dobrego stanu technicznego przechodzimy do jego impregnacji. W tym celu możemy użyć oleju do drewna lub środka impregnującego.

Pamiętajmy o tym, że przed nałożeniem oleju deski muszą być idealnie suche. Warto więc wybrać dobry dzień i dać im trochę czasu na wyschnięcie po wiosennych porządkach.

Olej nanosimy na nie pędzlem ze szorstkim włosem. Najlepiej aby szerokość pędzla odpowiadała szerokości deski, tak by można było pokryć powierzchnię za jednym pociągnięciem. Nie zapominajmy również o bokach deski, które również wymagają impregnacji.

Wybór oleju również jest nieprzypadkowy i warto skonsultować go wraz z doradcą w sklepie, w którym zamierzamy go kupić. Stawiajmy na produkty wysokiej jakości i dostosowane do rodzaju drewna, z którego wykonany jest nasz taras.

Podobne artykuły