Ułożenie sztućców – jak poprawnie rozłożyć sztućce na stole?

Porady Data publikacji: 08 kwietnia 2022 / Aktualizacja: 2023-06-13

Ułożenie sztućców na stole jest niezwykle ważne, zarówno od strony osoby organizującej poczęstunek, jak i dla osoby, która została na niego zaproszona. Choć mnóstwo osób może tłumaczyć się tym, że nikt nie zwraca na to uwagi, prawda jest zgoła inna – goście z pewnością zwrócą uwagę, czy łyżka, widelec oraz nóż znajdują się po odpowiednich stronach zastawy. Jak powinno wyglądać ustawienie sztućców oraz z jakiego powodu jest to tak istotne?

Jak ułożyć sztućce?

Ułożenie sztućców jest ważne nawet podczas zwykłego obiadu w tygodniu. Jeśli jemy go z całą rodziną, warto się do tego odpowiednio przygotować. Dla wielu jednak może się to okazać sporym wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli nie udało się wynieść tej wiedzy z domu rodzinnego czy ze szkoły.

Jak ułożyć sztućce, aby cały stół wyglądał obłędnie? Na samym początku powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy każdy element, który chcemy położyć na stole, pochodzi od tego samego kompletu. Tylko takie sztućce będą komponować się w sposób elegancki i wyrafinowany. Następny krok to oczywiście ich dokładne wypolerowanie. Pod żadnym pozorem nie można podać niedoczyszczonych sztućców, które posiadają pamiątki po poprzednich posiłkach.

Po wykonaniu dwóch powyżej opisanych czynności, można przejść do kolejnych kroków związanych z układaniem sztućców na stole. Przede wszystkim warto wiedzieć, że sztućce zawsze układane są po obu stronach talerza. Istotna jest tutaj kolejność – w najdalszej odległości od krawędzi talerza powinny znajdować się sztućce, których będziemy używać jako pierwszych. I tutaj automatycznie nasuwa się kolejna zasada, tym razem dotycząca samych talerzy – najwyżej, na samym wierzchu powinny znaleźć się te, z których będziemy jeść na samym początku.

Kolejna zasada dotyczy ilości par sztućców. Przy talerzu ładnie układamy tylko 3 pary. Jeśli będzie więcej posiłków i tych sztućców nie wystarczy, kolejne powinny być dołączone do podawanego dania. Dzięki temu unikniemy bałaganu na stole oraz wrażenia, że wszystkiego jest za dużo.

Mając talerz przed sobą, po prawej stronie koniecznie trzeba umieścić nóż stołowy. Musi leżeć ostrą stroną w kierunku zastawy. Około 3-4 cm dalej powinna znaleźć się łyżka stołowa, którą wykorzystuje się do jedzenia zupy. Ostatnim elementem jest nóż przystawkowy, który nazywany jest również deserowo-obiadowym. Ten nożyk kładziemy tylko w sytuacji, kiedy przed obiadem planowane są przekąski, przystawki. Ważną cechą noża przystawkowego jest fakt, iż zazwyczaj jest ok. 2 cm krótszy, aniżeli tradycyjny nóż obiadowy.

Nakrycie stołu będzie się nieco różnić, jeśli mamy w planach zaserwować rybę. W takiej sytuacji, zamiast standardowego widelca oraz noża, powinny zostać podane specjalne sztućce do ryby. Zastanawiasz się, jak wyglądają i czy ich nie przeoczysz? Z pewnością nie, ponieważ nóż do ryby bardzo przypomina miniaturową łopatkę do ciasta, zaś widelec ma zwykle tylko 3 ząbki.

Za Tobą już prawa strona talerza i czas na lewą? Ustawienie sztućców po tej stronie jest bardzo łatwe – najbliżej zastawy powinniśmy położyć tradycyjny widelec stołowy. Charakteryzuje się tym, że posiada 4 zęby. Kierujemy go tymi zębami ku górze. W niewielkiej odległości od niego trzeba położyć widelec zakąskowy. 

Dla wielu osób zastanawiająca jest przestrzeń nad talerzami. Tam zazwyczaj kładziemy sztućce służące do jedzenia deseru. Najbliżej talerza powinien znaleźć się malutki widelczyk, a nad nim łyżeczka. Tutaj jednak stosuje się ciekawy zabieg, a mianowicie chodzi o kierunki ułożenia. Trzonek widelczyka powinien być skierowany na lewo, zaś łyżeczki – na prawo.

Układ sztućców – dlaczego ma tak ogromne znaczenie?

Dlaczego układ sztućców dla wielu osób ma tak ogromne znaczenie? Dlaczego przywiązują tak dużą wagę oraz poświęcają czas na to, aby wszystko prezentowało się wręcz idealnie?

Jest to oczywiście sprawa indywidualna, jednak ułożenie sztućców może naprawdę wiele zdradzać o konkretnym człowieku. Jeśli gospodarz się postara i zdecyduje się ponieść trud prawidłowego ułożenia owych elementów, można się domyślić, ze to kwestia szacunku wobec rodziny, przyjaciół, wobec gości, którzy jedzą z nim obiad. Prawidłowe ułożenie sztućców to również ewidentny sygnał, że każdy posiłek dla tej osoby jest ważny. Można bowiem spędzić czas z najbliższymi, a nie tylko napełnić żołądki.

Jednak prawidłowe ułożenie sztućców nie dotyczy jedynie gospodarza, osoby przygotowującej posiłek. Jest to również temat dobry dla gości. Pozostawiając w trakcie obiadu lub po obiedzie sztućce w odpowiedni ułożeniu, wyrazić można szacunek wobec gospodarza, a także fakt, czy danie zostało skończone, czy gość zrobił sobie tylko pauzę. Można również pokazać, czy danie smakowało, albo wręcz przeciwnie.

Jak się zachować przy stole podczas posiłku – mowa sztućców

Każdy, kto zasiada przy pięknie nakrytym stole, z wszystkimi potrzebnymi sztućcami rozłożonymi w odpowiedni sposób wokół talerzy, powinien wiedzieć, jak ma się zachować. Przy stole obowiązują bowiem zasady, takie jak:

  • Sztućców, które zostały podniesione przez gościa ze stołu, nie można odłożyć w to samo miejsce. Jeśli chcemy zachować się w sposób kulturalny, pozostaje nam wyłącznie talerz. Jednak i tutaj są pułapki. W sytuacji, kiedy zakończono posiłek, sztućce powinny zostać ułożone równolegle do siebie, a trzonki muszą wskazywać godzinę piątą. Jeśli jednak chcemy zrobić sobie pauzę, wystarczy skrzyżować sztućce na talerzu. Warto pamiętać, że widelec musi być ułożony nad nożem.
  • Sytuacja z jedzeniem drugiego dania jest już wyjaśniona, ale co z jedzeniem zupy? Jeśli chcemy przerwać, wystarczy położyć łyżkę w tym samym talerzu, w którym jest zupa. Po zakończonym posiłku łyżka powinna znaleźć o jeden talerz niżej.
  • Zwieńczeniem posiłku zwykle jest kawa oraz herbata, a także deser. Niezależnie od sytuacji, łyżeczka, która została dołączona do napoju, powinna zostać na spodku.
  • Ostatnia zasada dotyczy deseru. Goście otrzymują talerzy dopiero po zakończonym daniu  głównym.

Jak widać, zasad dotyczących odpowiedniego ułożenia sztućców, a także odpowiedniego się nimi posługiwania jest wiele. Warto je znać, by podczas takich wydarzeń, jak wesele, impreza urodzinowa czy duży rodzinny obiad świąteczny nie popełniać niepotrzebnych gaf.

Podobne artykuły