Sposób na nieprzyjemny zapach z odkurzacza

Porady Data publikacji: 09 lutego 2022

Podczas odkurzania domu z odkurzacza wydobywa się nieprzyjemny zapach? Ten problem może być niezwykle irytujący. Zamiast przyjemnego aromatu świeżości po sprzątaniu czujemy tylko stęchłe powietrze wydmuchane przez odkurzacz. Na szczęście problemowi temu można zaradzić i w tym artykule podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Sposób na brzydki zapach odkurzacza – zacznij od worka i filtrów

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest oczywiście wymiana worka na nowy. Za nieprzyjemny zapach mogą odpowiadać zanieczyszczenia w nim zebrane. Jednak nie zawsze to wystarczy, dlatego jeśli już jesteśmy na etapie zmiany worka, warto przy okazji wyczyścić filtr.

Pierwszy filtr w odkurzaczu znajdziemy właśnie w miejscu, gdzie znajduje się worek na zanieczyszczenia. Jest to filtr komory silnika. Jeśli nie czyścić go zbyt często, to warto zacząć robić to przy każdej zmianie worka na nowy. Przy okazji warto zwrócić uwagę na stan samej komory, w której znajduje się worek. Do niej również potrafią przedostać się zanieczyszczenia.

Drugi filtr, który należy wyczyścić znajdziemy na tylnej części obudowy odkurzacza. Z pewnością zauważycie tam klapkę wyposażoną w otwory wentylacyjne. Po jej usunięciu znajdziecie filtr, który ma za zadanie zatrzymywanie pyłków, roztoczy i bakterii. Jest to filtr HEPA. Oba filtry warto co jakiś czas zakupić i wymienić na nowe.

Jak czyścić filtr HEPA?

Zarówno filtru HEPA, jak i filtru komory silnika nie należy moczyć. Aby je wyczyścić należy je energicznie wytrzepać, aby usunąć z nich zanieczyszczenia. Możemy również przedmuchać je sprężonym powietrzem lub użyć do ich czyszczenia drugiego odkurzacza, jeśli go posiadamy.

Filtr HEPA należy czyścić przynajmniej raz w miesiącu, a jeśli intensywnie korzystamy z odkurzacza, to nawet częściej.

Co zrobić, gdy nadal z odkurzacza brzydko pachnie?

Warto wówczas zwrócić uwagę na elementy urządzenia, do których mamy dostęp. Możemy je wówczas wyczyścić. Czasami na nich zbierają się resztki np. jedzenia z podłogi zassanego przez odkurzacz. Mogą wtedy zacząć pleśnieć i powodować nieprzyjemny zapach. Warto więc wyczyścić samą rurę odkurzacza oraz końcówki ssące. Ich czyszczenie jest bardzo proste. Możemy myć je pod bieżącą wodą.

Na koniec pozostaje nam już jedynie wypróbowanie sposobów, które mają za zadanie sprawić, aby powietrze wypychane przez odkurzacz nabrało przyjemnego aromatu. Można zrobić to na kilka sposobów.

Olejek aromatyczny na worek od odkurzacza

Jeśli masz swój ulubiony olejek aromatyczny, możesz skropić nim nowy worek włożony do odkurzacza. Dzięki temu podczas odkurzania mieszkania będzie jednocześnie rozprowadzany przyjemny aromat. Olejkiem skropić możemy również sam filtr.

Warto wykorzystać ten trik, nawet gdy nie masz problemu z nieprzyjemnym zapachem z odkurzacza. Dzięki temu podczas porządków przed pojawieniem się gości jednocześnie odświeżasz powietrze.

Odświeżacz do odkurzacza

W sklepach można zakupić specjalne wkłady zapachowe do odkurzacza. Umieszcza je się w worku odkurzacza. Ale można również umieścić go w miejscu, gdzie znajduje się filtr HEPA. To rozwiązanie będzie wręcz konieczne, jeśli posiadamy odkurzacz bezworkowy.

W przypadku odkurzaczy z filtrem wodnym w sklepach należy szukać specjalnych płynów zapachowych, które wlewa się do pojemnika z wodą.

Podobne artykuły