Spędzajmy czas z rodzicami! Badania potwierdzają, że to wydłuża im życie.

Lifestyle Data publikacji: 15 grudnia 2017

Święta to idealny czas na ten właśnie artykuł. Świetnie pasuje tu również cytat „śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą„. Nasze życie jest inne niż życie naszych rodziców. My wiecznie pędzimy goniąc marzenia, codzienne obowiązki i wszystko to co otacza nas codziennie podczas naszego życia. Ludzie starsi żyją w innym czasie, nie ma w nim takiego pośpiechu, sięgnęli już wszystko w swoim życiu. Dla nich teraz liczy się dziś, tutaj i teraz. Jutra może przecież nie być. Liczy się dla nich rodzina i bliskość, dlatego próbują taki kontakt nawiązać. Czasami jednak spotykają się z odrzuceniem lub zwykłym „mamo, nie mam dzisiaj czasu, ale odezwę się w weekend”.

Oczywiście nie chcę generalizować. Są różne rodziny i różni ludzie. Jeśli jesteście zżytą rodziną to ten artykuł może jedynie przynieść Wam pewną wiedzę, która i tak wynika z Waszego życia. Jeśli jednak jesteście rodziną, która spędza ze sobą zbyt mało czasu to być może ten artykuł odmieni Wasze życie.

Dopiero gdy tracimy bliskich zastanawiamy się, jak mogliśmy to wszystko tak ułożyć. Dlaczego nie zadzwoniliśmy w ten jeden dzień, albo nie mieliśmy dla kogoś czasu. Uwierzcie mi, że nagle przypominacie sobie o sprawach, o których już dawno zapomnieliście. Wtedy zaczyna gryźć Was sumienie i uczucie czegoś utraconego, czegoś czego nie da się już odzyskać.

Może to objawiać się w wielu rzeczach np. jak ja zrobię takie pierogi jak mama, nigdy nie wzięłam od niej przepisu lub nie miałam czasu z nią ich ugotować. Już nigdy tego nie zrobimy i musimy pogodzić się ze stratą. Sposób na to był łatwy, wystarczyło mieć czas.

Ludzie starsi, z którymi spędzamy dużo czasu dłużej żyją

Tym bardziej, że ten czas ma też praktyczny zdrowotny wymiar. Przeprowadzono badania w 2012 roku, w których przebadano 1 600 osób o średniej wieku 71 lat. Starość często kojarzy nam się z niedołężnością fizyczną, ale dla ludzi starych często jest to depresja, problemy z pamięcią, uczucie samotności – nie tylko same problemy zdrowotne wynikające z wieku.

Badania potwierdziły, że 23% osób, które były im poddane czują się samotne. Badania opublikowano w JAMA Internal Medicine i okazało się, że osoby, które regularnie spotykały się z bliskimi żyły nawet o sześć lat dłużej niż te, które były samotne.

Jest też inne badanie przeprowadzone w 2010 roku i opublikowane w PLoS Medicine Journal. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Brigham Young w Utah, Dr. Julianne Holt-Lunstad udowadnia, że relacje między ludźmi mają wpływ na długość życia. Tak samo jak jedzenie czy poczucie bezpieczeństwa, tak relacje z innymi ludźmi są istotne dla długości i jakości życia.

Dlatego spędzajmy czas ze sowimi dziadkami i rodzicami. Nie pozwalajmy by czuli się osamotnieni. Czasem wystarczy zwykła rozmowa przez telefon, na pewno znajdziesz 5 minut. Jeśli przeczytałaś ten artykuł i poczułaś, że w jakimś stopniu dotyczy on ciebie podziel się nim i zrób jedną rzecz – zadzwoń do bliskiej starszej osoby. Wyłącz na chwilę internet i zrób coś dużo bardziej ważnego.

Podobne artykuły