Jeśli jesteś w tej grupie – szykuj się na kontrolę abonamentu RTV! Płacisz?

Lifestyle Data publikacji: 21 września 2020

Gazeta Pomorska zapowiedziała, że kontrolerzy abonamentu RTV mogą zapukać do naszych drzwi, aby sprawdzić czy nie uchylamy się przypadkiem od płacenia obowiązkowego abonamentu.

Kogo odwiedzą kontrolerzy?

Płacenie abonamentu jest obowiązkowe. Po zakupie radia lub telewizora, powinniśmy go zgłosić. Następnie powinniśmy co miesiąc uiszczać odpowiednią opłatę. Możemy zapłacić za dłuższy okres czasu z góry i wtedy oszczędzić.

Kontrolerzy Poczty Polskiej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sprawdzą osoby, które kupiły odbiornik, ale go nie zarejestrowały. W ten sposób unikają płacenia abonamentu.

Kara za niepłacenie abonamentu może wynosić 735 zł – informuje Gazeta Pomorska. Płacą z góry za dłuższy okres czasu możemy liczyć za zniżki. Płacą za radio i telewizor za dwa miesiące zapłacimy 47,50 zł, za pół roku 139,70 zł, a za rok z góry 264,60 zł.

Standardowa opłata miesięczna zostanie zwiększona od 2021 roku. Za radio zapłacimy 7,5 zł zamiast obecnych 7 złotych. Za radio z telewizorem 24,50 zł miesięcznie zamiast 22,70 zł.

Grupami zwolnionymi z płacenia są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia

Pełną listę osób zwolnionych znajdziemy w informacji na stronie KRRiT.

Podobne artykuły