Obowiązki i zakazy dotyczące rowerzystów. Pamiętaj o nich jadąc rowerem!

Lifestyle Data publikacji: 11 września 2020

Jazda na rowerze to nie tylko sport, to również skuteczny sposób na przemieszczanie się w zatłoczonych miastach. Nawet jeśli nie dysponujemy swoim jednośladem, to w wielu miastach Polski funkcjonują wypożyczalnie rowerów miejskich, z których możemy skorzystać.

Łatwa dostępność sprawia, że na ulicy spotkamy wielu rowerzystów, którzy nie zawsze mają świadomość przepisów oraz obowiązków jakie na nich spoczywają.

Dlatego dzisiaj chcielibyśmy Wam o tym przypomnieć i zachęcić Was do ostrożnej jazdy. Pamiętajcie, że nawet w sytuacji, w której macie pierwszeństwo, mimo wszystko należy zachować szczególną ostrożność. Wypadki samochodowe z udziałem rowerów to coraz częstsze zjawisko i nawet, gdy to my mieliśmy rację, to nie uchroni nas to przed konsekwencjami zderzenia z dużo cięższym samochodem.

Obowiązki rowerzystów

Pamiętajcie o tym, że gdy w kierunku, w którym się poruszacie jest droga rowerowa to macie obowiązek z niej korzystać, tak samo z pasa ruchu dla rowerów. W sytuacji, gdy takiej możliwości nie ma, wtedy możemy poruszać się poboczem, a gdy to nie nadaje się do jazdy, wtedy możemy dopiero poruszać się po jezdni.

Gdy już jedziemy jezdnią musimy poruszać się jej prawą stroną jak najbliżej prawej krawędzi. Jest od tej reguły wyjątek, który przyzwala na jazdę lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych, jeżeli opiekuje się osobą kierującą rower w wieku do 10 lat.

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Co do zasady rowerzysta nie może poruszać się po chodniku. Są jednak wyjątki od takiej sytuacji. Rowerzysta może jechać po chodniku, gdy opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które również jedzie na rowerze.

Możemy jechać chodnikiem również w sytuacji, gdy na drodze ruch pojazdów dozwolony jest przy prędkościach większych niż 50 km/h, chodnik ma co najmniej 2 m szerokości i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów.

Ostatnią sytuacją, która umożliwia nam jeżdżenie po chodniku jest zła pogoda, która zagrażałaby bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Pamiętajmy jednak, że na chodniku to pieszy ma pierwszeństwo.

To samo dotyczy sytuacji, w której droga rowerowa przecina chodnik, wtedy również pieszy ma pierwszeństwo. Co więcej, jeśli drogę rowerową przecina przejście dla pieszych, wtedy powinniśmy zejść z roweru i go przez nie przez nie przeprowadzić.

Jeśli jedziemy rowerem i zamierzamy zmienić kierunek jazdy należy zasygnalizować to ręką.

Czego nie może rowerzysta?

Rowerzysta nie może jeździć bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką i nóg na pedałach.

Nie można rozmawiać przez telefon w sposób, który wymaga trzymania go w ręce. Nie wolno również przejeżdżać rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych.

Jeśli większa grupa rowerzystów porusza się drogą publiczną, wtedy powinni jechać kolumną jeden za drugim. W kolumnie może znaleźć się maksymalnie 15 rowerów. Jeśli jest ich więcej powinno się utworzyć drugą kolumnę w odległości 200 metrów od pierwszej co umożliwi pojazdom bezpieczne wyprzedzanie kolumny rowerów.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Rower tak samo jak samochód, wyposażony powinien być w pewne elementy, które zapewniają bezpieczeństwo.

Rower powinien mieć oświetlenie. Z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Z tyłu natomiast światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt i światło pozycyjne barwy czerwonej.

Rower musi również posiadać przynajmniej jeden skutecznie hamujący hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy.

To oczywiście wyposażenie obowiązkowe, ale dla własnego bezpieczeństwa możemy wyposażyć rower w dodatkowe elementy np. odblaski boczne na szprychach.

Źródło: Broszura “PRZEPIS NA… BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM” Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego / Warszawa, czerwiec 2016 r.

Podobne artykuły