Przygotuj nalewkę z czosnku, a potem pij ją przez tydzień. Efekty Cię zaskoczą!

Zdrowie Data publikacji: 06 lutego 2019

Dzisiaj poznacie prosty i zarazem stary sposób na domowe lekarstwo. Jego głównym składnikiem będzie czosnek. Z pewnością znacie już niektóre z jego właściwości zdrowotnych. Przygotujemy z niego nalewkę, którą następnie będziemy spożywać przez tydzień. Zobaczcie jakie niesie to za sobą korzyści!

Zdrowotne właściwości czosnku

Czosnek pochodzi z Azji i jest już z nami od przynajmniej pięciu tysięcy lat. Namalowane główki czosnku znajdziemy wewnątrz piramidy Cheopsa. Świadczy to o tym jakim szacunkiem darzono tę roślinę. Czosnek najczęściej znamy ze względu na walory smakowe. Zapominamy jednak o tym, że jest to zarazem doskonałe źródło substancji leczniczych. Nie są to jedynie domysły, a naukowo udowodnione działania. Wiadomo bowiem, że czosnek wspomaga leczenie infekcji wirusowych układu oddechowego i dzisiaj nie ma już nikt co do tego wątpliwości. Co więcej, podczas okresu jesiennego i zimowego powinien o stać się stałym dodatkiem do naszej diety, dzięki temu zmniejszamy ryzyko zachorowania.

Jeden ząbek czosnku to źródło wielu cennych związków w tym witaminy C, PP, A, witamin z grupy B, magnezu, potasu, żelaza. Znajdziemy w nim nawet tak rzadkie mikroelementy jak kobalt, chrom czy nikiel. Warto jednak w tej sytuacji uważać bo często o tym zapominamy, a kobalt, chrom i nikiel mogą być odpowiedzialne za objawy alergiczne. Nie tak mało osób jest na to uczulonych nawet nie zdając sobie sprawy. Zazwyczaj pojawiają się wtedy wypryski na skórze.

Dla osób odchudzających się, nie musicie się martwić. Jeden ząbek czosnku to zaledwie 7 kalorii. Nie będziecie w stanie zjeść tyle czosnku aby przytyć, tym bardziej, że na pewno nikt z Waszego otoczenia tego nie zniesie :) Zapach czosnku to temat na osobny artykuł, ale pod koniec przedstawimy Wam pokrótce kilka sposobów, które pomogą Wam się go pozbyć. Jeśli jednak chodzi os amą dietę, to spożywanie czosnku może Wam wręcz pomóc w utracie wagi. Nie tylko poprawia trawienie, ale jak pokazują badania prowadzone na sportowcach, zwiększa on spalanie tłuszczu podczas aktywności fizycznej.

Oprócz walki z infekcjami spożywanie czosnku ma również wiele innych zalet. Czosnek obniża ciśnienie krwi. Regularne jego spożywanie pomaga też chronić przed zawałem oraz udarem mózgu. Dzieje się tak dlatego, że czosnek pomaga chronić nasze naczynia krwionośne przed miażdżycą. Zmniejsza też poziom złego cholesterolu.

Czosnek działa jak trutka na pasożyty żyjące w naszych jelitach. Czosnek to również źródło antyoksydantów, a to oznacza, że nie tylko hamuje procesy starzenia się, ale też zapobiega chorobom nowotworowym.

Zobacz również: Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego

Kiedy czosnku nie należy stosować? Oprócz alergii na nikiel, kobalt i chrom na ilość spożywanego czosnku powinny uważać kobiety w ciąży. Nie powinno się go podawać także małym dzieciom, gdyż działa drażniąco na układ pokarmowy. Najlepiej w takich sytuacjach konsultować się z lekarzem. Całkowicie nie należy go spożywać gdy spożywamy leki NLPZ i razem z paracetamolem.

Jak zrobić nalewkę z czosnku

Składniki

  • 7 ząbków czosnku
  • 200 ml spirytusu

Przygotowanie

  1. Czosnek obierz, a następnie drobno posiekaj
  2. Wrzuć go do słoika, do którego posiadasz nakrętkę
  3. Zalej spirytusem i połóż w ciemnym miejscu na 10 dni
  4. Po tym czasie odcedź sam płyn, a czosnek wyrzuć, najlepiej wykorzystać gazę
  5. Nalewkę zostawiamy jeszcze przykrytą na 4 dni i po tym czasie zaczynamy kurację

Dawkowanie

  1. 1 dzień – 2 razy 4 krople
  2. 2 dzień – 2 razy 6 kropli
  3. 3 dzień – 2 razy 10 kropli
  4. 4 dzień – 2 razy 15 kropli
  5. 5 dzień – 2 razy 20 kropli
  6. 6 dzień – 2 razy 25 kropli
  7. 7 dzień – 2 razy 50 kropli
  8. następnie 2 razy 25 kropli do czasu, aż nalewka się skończy

Stosowanie

Kurację stosujemy przez tydzień. Należy też przestrzegać dawkowania. Jej stosowanie jest skuteczne podczas różnego rodzaju infekcji, pomaga to nam szybciej wyzdrowieć. Poza tym można stosować ją profilaktycznie aby wzmocnić odporność, poprawić krążenie, chronić się przed miażdżycą. Nalewka ta nazywana jest też eliksirem młodości i oprócz licznych właściwości zdrowotnych kobiety stosują ją by zahamować procesy starzenia się skóry. Nalewka ta jest mocna dlatego kurację nią powinno się przechodzić raz w roku. Dlatego najlepiej jest poczekać na moment gdy dopadnie nas przeziębienie o ile lekarz nie zabroni stosować jej z lekami, które dostaliśmy. Jeśli chcesz czerpać ze wszystkich właściwości zdrowotnych czosnku włącz go po prostu do swojej diety.

Jak pozbyć się zapachu czosnku

Częste spożywanie czosnku wiąże się z problemem brzydkiego zapachu. Nie tylko wydychane przez nas powietrze będzie miało aromat czosnku, ale również pot. Wszystko jest winą allicyny, która nie jest metabolizowana i musi być wydalona czy to drogą oddechową, czy w formie potu.

Zapachu czosnku można pozbyć się żując pietruszkę lub goździki. Smak w ustach zabijemy miodem. Jeśli mamy mleko możemy się go napić, zabija on smak czosnku tak jak czerwone wino. Pomaga również żucie selera, lubczyku, listków mięty czy ziaren kawy. Substancje aromatyczne, które posiadają te produkty skutecznie neutralizują zapach czosnku.

Aby nasz pot nie śmierdział czosnkiem najlepiej jest się wypocić wieczorem np. podczas gorącej kąpieli. Warto też przygotować sobie napar, który działa napotnie np. herbatkę z lipy.

Jeśli chcesz usunąć zapach czosnku z rąk bo właśnie go obierałaś, to potrzyj  nimi o metalową łyżkę albo umyj je sokiem z cytryny lub przetrzyj solą.

Zobacz również: Jak zrobić masło czosnkowe

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły