Sklep zabrania zrobienia zdjęcia w sukni ślubnej? Zobacz, co na to UOKiK.

Lifestyle Data publikacji: 08 czerwca 2022

Wybór sukni ślubnej to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej panny młodej. Chcemy wyglądać wyjątkowo i zasięgnąć opinii najbliższych nam osób. Nie zawsze jednak wszystkich możemy zabrać za sobą.

Wtedy najlepszym wyjściem jest zrobienie zdjęcia po przymierzeniu sukni i wysłanie go do osób, na których opinii nam zależy. Na miejscu jednak okazuje się, że nie wolno nam robić zdjęć. Czy zakaz fotografowania w sklepie z sukniami ślubnymi jest legalny? Odniósł się do tego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy w sklepie można robić zdjęcia?

Sytuacja, którą zaopiniował UOKiK dotyczyła skarg konsumentów dużych sklepów. Jednak bez względu na wielkość sklepu przysługują nam wszystkim te same prawa konsumenta. Według stanowiska Prezesa UOKiK Marka Niechciała – sklepy nie mogą zabraniać robienia zdjęć. Jednym z podstawowych praw, które mamy jako konsument jest możliwość swobodnego wyboru oferty pod względem właściwości produktu i ceny. Możliwość porównania musi być nam zapewniona, a zrobienie zdjęcia jest jednym ze sposobów.

Jeśli więc natrafimy na sklep, w którym zabrania nam się fotografowania, to w rzeczywistości utrudnia nam to możliwość porównania ofert. Jest to praktyka nieuczciwa i naruszająca zbiorowe interesy konsumentów. Za takie działanie grozi kara finansowa, która wynosi do 10% obrotu osiągniętego przez firmę w poprzednim roku – dowiadujemy się na stronie UOKiK.

Wypowiedź Pani Małgorzaty Cieloch z Biura Prasowego UOKiK (22.02.2018)

Co zrobić, gdy zabrania nam się robienia zdjęć w salonie z sukniami ślubnymi?

W takim momencie jesteśmy trochę w patowej sytuacji. Informowanie o naruszeniu praw konsumentów i grożących o tym karach jest jak najbardziej właściwe. Zyskamy jednak sobie nieprzychylność obsługi, na której współpracy przecież nam zależy w doborze najlepszej sukni ślubnej. Atmosfera przy tym również powinna być przyjemna.

Jeśli na zdjęciach bardzo nam zależy, wtedy możemy spróbować wyjaśnić sytuację i poprosić o możliwość zrobienia zdjęć. Zgody nie dostaliśmy? To może rozmowa wideo? Pamiętajcie o tym, że zarówno Wy, jak i osoba, która odbiera rozmowę wideo może nagrywać ekran swojego telefonu. Większość smartfonów ma wbudowaną taką funkcję.

Nagrywanie ekranu w iPhone

Rozwiń centrum powiadomień zjeżdżając palcem od prawego górnego rogu w dół. Następnie wybierz ikonkę kropki w kółku. To rozpocznie nagrywanie ekranu. Nagranie automatycznie zapisze się w Twojej galerii. W czasie nagrywania w lewym górnym rogu pojawi się czerwone pole z czasem. Aby przerwać nagrywanie wystarczy go dotknąć.

Nagrywanie ekranu w Android

Rozwiń pasek opcji zjeżdżając palcem od góry ekranu w dół. Następnie kliknij funkcję „Nagrywanie ekranu”, która posiada ikonkę kropki w kółku. Jeśli takiej funkcji nie widzisz kliknij ikonkę ołówka „Edytuj”. Następnie przeciągnij „Nagrywanie ekranu” do Szybkich ustawień. Aby zakończyć nagrywanie należy ponownie rozwinąć menu i jeszcze raz dotknąć ikonki nagrywania ekranu. Nagrania będą znajdować się w aplikacji Zdjęcia.

Jeśli zdecydujecie się przedstawić obsłudze sklepu z sukniami stanowisko UOKiK, to znajdziecie je na tej stronie https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14072.

Oprócz wcześniej wspomnianej opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ciekawy argument w dyskusji przytoczył serwis bezprawnik.pl. Dowiadujemy się z niego, iż sklep zgodnie z orzecznictwem sądowym jest przestrzenią publiczną.

Podobne artykuły