Uprawa pomidorów jest częstą praktyką w domowym ogrodzie. Aby zagwarantować sobie zdrowe, urodzajne plony, glebę pod warzywa należy odpowiednio nawozić. Mieszanka czosnku i cebuli dostarcza pomidorom składniki odżywcze niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.
Domowe nawozy powstają najczęściej z odpadów organicznych pochodzących z kuchni i ogrodu. Skorupki jaj, fusy z kawy, resztki warzyw i owoców mają ogromny potencjał, ze względu na zawartość szeregu wartościowych składników odżywczych.
Dla pomidorów najważniejsze są takie składniki odżywcze, jak:
Domową odżywkę do pomidorów można przygotować również z konkretnych składników, a w tym przypadku najpopularniejsze są czosnek i cebula. Brak sztucznych dodatków nie powoduje skażenia gleby, a tym samym można zaplanować zdrowe, ekologiczne uprawy. Każdy przygotowany roztwór można rozcieńczyć w wodzie, aby dostarczyć odpowiednią porcję składników odżywczych dla pomidorów.
Nawozy domowej roboty idealnie nadają się jako dodatek do gleby przed posadzeniem pomidorów, ale można nimi również podlewać rośliny w trakcie ich rozwoju.
Do przygotowania nawozu potrzebujesz 50 gram łusek cebuli i czosnku oraz 10 litrów wody. Resztki warzyw w małych kawałkach należy umieścić w pojemniku oraz zalać wodą, a następnie odstawić w zacienione miejsce. Warto wiedzieć, że użyć można dowolnej cebuli.
Zawartość należy sprawdzić po tygodniu. Jest to czas potrzebny do zajścia procesu fermentacji. Na wierzchu powinna pojawić się piana. Kilka dni później całość należy wymieszać. Idealny nawóz, gotowy do użycia jest przezroczysto-brunatny.
100 ml odżywki należy dodać do 1 litra wody, aby uzyskać nawóz w odpowiedniej proporcji do podlewania pomidorów. Jest on szczególnie wskazany w miejscach narażonych na rozwój grzybów, ponieważ wzmacnia rośliny i przyspiesza ich rozwój. Dzięki cebuli i czosnkowi powstaje korzystna flora bakteryjna, dzięki której w glebie zachodzą sprzyjające procesy niezbędne do uzyskania urodzajnych plonów.
Wspomniany nawóz to tzw. gnojówka roślinna, a jej przygotowanie najlepiej jest zaplanować na przełom maja i czerwca. Alternatywnymi produktami, które świetnie sprawdzą się do uzyskania takiej mieszaniny, są pokrzywy, skrzepy, mniszek lekarski.