Mogłoby się wydawać, że ścisk stolarski to narzędzie, które przyda się jedynie stolarzowi. Prawda jest jednak inna. Również w naszych domowych warunkach ściski stolarskie okazują się bardzo przydatne podczas wielu samodzielnych napraw. Dlatego w tym artykule podpowiemy Wam, jak możecie je wykorzystać.
Ścisk stolarski co sugeruje sama nazwa służy do ściskania. Wykorzystać można je w zakładzie stolarskim do ściśnięcia drewna podczas obróbki. W domu jednak wykorzystać możemy je dużo szerzej. Zastępują one nam często dodatkową parę dłoni i pomagają złapać lub ścisnąć niektóre rzeczy, abyśmy w tym czasie swobodnie mogli je zreperować.
Wybierając ścisk stolarki możemy zauważyć, że na rynku dostępne są różne rodzaje tych narzędzi. Możemy wybrać ściski stolarskie automatyczne, które charakteryzują się tym, iż posiadają prowadnicę. Ich użycie jest bardzo wygodne. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne ściski typu „F” będą złe. Są one najbardziej uniwersalne i bardzo wytrzymałe. Za ich pomocą możemy uzyskać bardzo mocną siłę nacisku.
Ściski typu „C” przydadzą się w przypadku mniejszych prac i elementów, które musimy ścisnąć. Są za to poręczniejsze i równie wytrzymałe. Aby coś przytrzymać warto mieć w swoim domowym warsztacie ściski samozaciskowe. Są one bardzo poręczne i stanowią szybką pomoc np. w przytrzymaniu miary przy kawałku deski.
Ściski stolarskie są narzędziem wykorzystywanym przez profesjonalistów, ale i w rękach domowych majsterkowiczów są nie raz nieocenionym gadżetem. Często nie mamy nikogo, kto mógłby nam pomóc w dociśnięciu lub przytrzymaniu niektórych elementów. Wtedy ściski stolarskie sprawdzają się doskonale. Ułatwiają nam pracę i sprawiają, że wykonujemy ją szybciej i dokładnie. Dlatego warto mieć je na wyposażeniu swojego domowego warsztatu.