Podczas upałów sięgnij po gorącą herbatę. Brzmi niedorzecznie? A jednak! :)

Porady Data publikacji: 13 czerwca 2019

Gorąca herbata na upały? Dla większości brzmi to niedorzecznie. Gdy chcemy się schłodzić sięgamy po zimne napoje i lody, a nie po gorącą herbatę, która sprawi, że będzie nam jeszcze bardziej gorąco. Okazuje się jednak, że jest to bardzo dobry sposób na schłodzenie się w upały i za chwilę wytłumaczymy Wam dlaczego.

Gorąca herbata na upały

Gdy na dworze jest gorąco ostatnią rzeczą na jaką mamy ochotę jest gorąca herbata. Warto jednak po nią sięgnąć. Gdy napijemy się czegoś gorącego pobudzi to nasz organizm do jeszcze większego oddawania ciepła, a to sprawi, że szybciej się schłodzimy. Co prawda, nasza skóra pokryje się potem, w ten sposób właśnie organizm reguluje temperaturę. Efekt jednak będzie skuteczniejszy niż w przypadku zimnych napojów czy lodów.

Zimne napoje na upał

Zimne napoje dają wręcz odwrotny efekt do zamierzonego. Faktycznie przez chwilę będzie nam przyjemniej, poczujemy miły chłód. Gdy obniżymy temperaturę ciała nasz organizm musi ją wyrównać. Do tego musi ogrzać pokarm by go strawić. Dlatego efekt jest krótkotrwały, a wkrótce po zjedzeniu zimnego posiłku w postaci lodów może być nam jeszcze goręcej.

Warto więc zaufać nacjom, które żyją w gorących warunkach. Arabowie żyjący na pustyni piją ciepłą herbatę. Jest tam bardzo sucho, do tego panują upały i muszą oni pobudzić swoje ciała do wytwarzania większej ilości potu by mogły się schłodzić.

Podobne artykuły