Jak odstraszyć koty? Skuteczne sposoby na pozbycie się kotów z balkonu lub ogrodu.

Porady Data publikacji: 31 marca 2021 / Aktualizacja: 2022-11-25

Koty to cudowne stworzenia. Pełne gracji i wdzięku. Mieszkają z nami w domach i są członkami rodziny. Niestety bardzo często spotykamy się też z niechcianymi kocimi gośćmi. Odwiedzają nasze ogrody, tarasy i balkony. Dzikie koty potrafią wyrządzić wiele szkód. Polują, niszczą rośliny, zanieczyszczają naszą przestrzeń. Jak odstraszyć koty? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Sposoby na odstraszenie kotów – dlaczego powinniśmy je stosować?

Koty potrafią wyrządzić wiele szkód. Mogą nawet stanowić zagrożenie dla nas i dla naszych domowych pupili. Koty kopią, niszczą rośliny, zanieczyszczają nasze ogrody, tarasy i balkony. Oprócz względów estetycznych powinniśmy też zwrócić uwagę na zdrowie. Nie wiemy, czym żywi się dziki kot oraz czy nie jest nosicielem groźnych chorób i pasożytów. Jeżeli nasz domowy kot albo pies zje takie odchody, to możemy mieć poważny problem. Dodatkowo koty mogą niszczyć przewody elektryczne, a to w bezpośredni sposób zagraża naszemu bezpieczeństwu. Nasze sposoby na odstraszenie kotów na pewno pomogą Ci pozbyć się przykrego problemu.

Jak pozbyć się kotów nie wyrządzając im krzywdy?

Nie musimy stosować środków zagrażających życiu i zdrowiu nieproszonych gości. Istnieje wiele naturalnych i bezpiecznych sposobów. Chcesz wiedzieć jak pozbyć się kotów? Wystarczy zastanowić się, czego nie lubią koty i to wykorzystać. Musimy pamiętać, że są to zwierzęta terytorialne, które kierują się instynktem. One nie wiedzą, że szkodzą nam i naszym roślinom. Nie robią tego celowo. Odpowiedzialność powinna spadać na właścicieli kotów, którzy nie pilnują ich i puszczają je wolno. Jeżeli uciążliwym kotem jest kot naszych sąsiadów, to warto w pierwszej kolejności porozmawiać z właścicielem. 

Jak odstraszyć koty z ogrodu? Naturalne zapachy

Bardzo często w naszych ogrodach sadzimy kocimiętkę. Pozwala nam ona skutecznie pozbyć się much i komarów. Niestety jest jednocześnie bardzo atrakcyjna dla kotów. Uwielbiają one zapach kocimiętki i możemy mieć pewność, że wszystkie okoliczne koty będą nas chętniej odwiedzać. Najlepiej zrezygnować z tej rośliny, a postawić na inne sposoby odstraszające muchy i komary. Wiemy już czego unikać. Zatem jak odstraszyć koty z ogrodu naturalnymi zapachami?

Istnieje wiele zapachów, które są dla kotów nieprzyjemne. Duża część z nich to zapachy, jakie wydzielają rośliny. Możemy je posadzić w naszym ogródku i w humanitarny sposób pozbyć się nieproszonych gości. Jedną z takich roślin jest ruta. Jej olejki eteryczne są bardzo intensywne, a koty omijają ten zapach szerokim łukiem. Jeżeli posadzimy rutę wzdłuż naszego ogrodzenia, to na pewno zniechęcimy tym nieproszonych gości do odwiedzin. 

Kolejnym zapachem, który jest dla kotów nieprzyjemny, jest zapach cytrusów. Bardzo intensywna i kwaśna woń jest wyczuwalna nawet z dużej odległości. Możemy też wycisnąć sok z cytryny i regularnie oblewać nim te miejsca w naszym ogrodzie, które są najczęściej odwiedzane przez koty. Skórka z cytryny, która zostanie nam z wyciskania, może zostać umieszczona w krzakach oraz przy ogrodzeniu. 

Cebula jest nieprzyjemna i drażniąca nie tylko dla ludzi. Koty również unikają kontaktu z cebulą. Na nasze oczy działa łzawiąco, a koty zaczynają mrużyć oczy. Pamiętajmy jednak, że cebula jest dla kota niebezpieczna. Najlepiej jest umieścić cebulę w taki sposób, żeby kot nie miał możliwości zjedzenia jej.

Kolejnym zapachem, od którego koty trzymają się z daleka, jest ocet. Wyczuwają go z dużo większej odległości niż ludzie i trzymają się od niego z daleka. Jeżeli zastanawiasz się, jak odstraszyć koty z ogrodu, to zastosuj ocet. Dobrze sprawdzą się nasączone szmatki, które umieścimy w kilku miejscach. 

Zamiast stosować zapachy, które są nieprzyjemne również dla nas, możemy postawić na rośliny pięknie pachnące. Jedną z takich roślin jest lawenda. Dla większości ludzi jest ona bardzo przyjemna, a koty tego zapachu nie znoszą. Możemy posadzić ją bezpośrednio w ziemi wzdłuż ogrodzenia lub w donicach. 

Jak odstraszyć koty z balkonu?

Balkon to zazwyczaj bardzo mała przestrzeń. Stosowanie zapachów nieprzyjemnych również dla ludzi nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób odstraszymy nie tylko koty, ale też siebie. W takim razie jak odstraszyć koty z balkonu? Powinniśmy wykorzystać zapachy, które nie będą drażniące dla nas, ale jednocześnie nie są lubiane przez koty. Można zdecydować się na przedstawione wcześniej sposoby. Cytrusy nie tylko pięknie wyglądają, ale też dobrze znoszą nasz letni klimat. Będą długo cieszyć nasze oko, a jednocześnie zniechęcać nieproszonych gości. Dobrym rozwiązaniem jest też posadzenie w doniczkach lawendy. Możemy takie doniczki postawić wzdłuż barierki. To zapobiegnie przeskakiwaniu kota na nasz balkon. A jak odstraszyć koty z tarasu? Dokładnie w taki sam sposób. Naturalne metody są nie tylko bezpieczne, ale też przyjemne dla nas. Nie musimy posuwać się do bardziej drastycznych sposobów. Warto szukać alternatyw i stosować kilka metod jednocześnie. To pozwoli nam uzyskać bardziej zadowalające efekty.

Podobne artykuły