Ocieplenie całego budynku może być ogromnym wyzwaniem dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła. Jeśli jednak zamierzamy ocieplić ścianę lub dwie – wtedy problem jest dużo mniejszy i właściwie możemy sami podjąć się takiego zadania. Wystarczy pamiętać o kilka ważnych zasadach.
Jeśli kładliście kiedyś w domu panele to wiecie czym jest mijanka. Chodzi o to, aby w jednym miejscu nie spotykały się łączenia dwóch płyt. Dlatego gdy zaczniemy ścianę od całej płyty, to nowy rząd musimy zacząć od połowy, aby miejsce łączenia nie wypadło w tym samym co w przypadku rzędu niżej.
Płyty nad oknami docinamy w literę L. Oczywiście chodzi o płyty znajdujące się w narożnikach okna.
Jeśli chcesz by płyty solidnie były przymocowane do podłożona, na płycie zrób placki z kleju, ale również dookoła płyty zrób ramkę z kleju.
Jeśli dojdziesz do narożnika to pamiętaj, że płyty powinny być zazębiane. Chodzi o to by raz z jednej ściany, a raz z drugiej płyta wystawała poza obrys budynku. Dzięki zazębieniu płyt zyskamy mocniejszą konstrukcję.
Nie musisz od razu obliczać ile wysunąć płyty, wysuń je trochę więcej niż standardowa grubość płyty (co drugi rząd na jednej ścianie) a potem możesz je dociąć po położeniu drugiej ściany i utworzeniu się zazębienia płyt.
Do szlifowania styropianu kupisz specjalne pace, które wyglądają trochę jak tarka. Przeszlifuj styropian i używaj poziomicy by znaleźć ewentualne górki.
Aby styropian dobrze trzymał się ściany należy go zakołkować. Powinniśmy przeznaczyć 4 kołki na 1 m2 powierzchni ściany. Powinny one wchodzić przynajmniej na 5 cm w mur.
Podczas kołkowania użyj specjalnej nakładki na wiertarkę, która zrobi szeroki otwór pod główkę kołka do styropianu. Następnie w to miejsce możesz włożyć zaślepki styropianowe, dzięki którym nie będzie widać miejsc kołkowania po nałożeniu elewacji. Wychodzi wtedy tak zwana „biedronka”, widać wtedy kołki, które nie zostały umieszczone w dziurach, a były bezpośrednio na styropianie.
Siatka zapewnia nam dodatkowe zbrojenie. Kupujemy więc siatkę i klej do siatki. Następnie smarujemy fragment styropianu klejem i wtapiam siatkę. Wystarczy po niej przejechać pacą, a sama wtopi się w klej. Jeśli chcemy by elewacja była ładna, nie wystarczy jedna warstwa kleju. Po wyschnięciu należy nałożyć drugą i przeszlifować. Siatkę zawsze nakładamy na zakładkę.
Gdy siatka zostanie wtopiona, klej wyschnie i już go przeszlifujemy, zostaje nam położenie struktury. Czynność należy dobrze zaplanować. Nie może być to zbyt ciepły i słoneczny dzień bo zacznie nam zbyt szybko wysychać. Nie może być też deszczowo.
Musimy położyć całą ścianę na raz. Inaczej będzie widać wszystkie łączenia. Strukturę po nałożeniu zacieramy, dlatego najlepiej jest to robić w dwie osoby. Jednak kładzie, a druga zaciera. Jest to czynność dość trudna wymagająca wprawy. Jak to zrobić zobaczysz na wideo poniżej.
Elewację można również wykonać z kamienia. Kamień to materiał elewacyjny, który jest ponadczasowy. Wytrzymały i wygląda niesamowicie, niezależnie od mody, która aktualnie panuje.