Kamień – materiał elewacyjny, wykończeniowy i dekoracyjny o ponadczasowym charakterze

Ogród Data publikacji: 09 marca 2021

Kamień to wspaniały, naturalny materiał o szlachetnym i wyrafinowanym wyglądzie. Niezależnie od trendów wnętrzarskich, zmieniających się niczym w kalejdoskopie, jest wyborem ponadczasowym. Piaskowiec czy granit – to już kwestia indywidualnego wyboru. Dla fanów materiałów betonowych dobra wiadomość jest natomiast taka, że do łask powraca lastryko. Ich walory doceni każdy, kto ceni sobie trwałość. Jak dbać o kamień i lastryko, by długo cieszyły wspaniałym wyglądem?

Renowacja kamienia naturalnego – sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć

Kamień, zresztą jak każdy materiał pochodzenia naturalnego, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po latach użytkowania należy mu się solidna i przemyślana odnowa. Renowacja kamienia może przebiegać poprzez jego impregnację hydrofobową lub też na skutek naprawy przy użyciu odpowiednich komponentów. Kluczowa jest przede wszystkim zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci i soli w kamień. Wśród prac wykonywanych przez specjalistów znajduje się między innymi płomieniowanie granitu oraz szczotkowanie czy piaskowanie kamienia. Na tym jednak prace konserwatorskie podłóg czy schodów kamiennych się nie kończą. W standardzie znajduje się również flekowanie kamienia, ale także wypełnianie ubytków przy użyciu mas kolorystycznych dopasowanych odcieniem do podłoża. Pośród często stosowanych technik znajduje się także wzmacnianie powierzchni przy użyciu specjalnych preparatów chemicznych. Ostatnia z metod znajduje zastosowanie zarówno do powierzchni z piaskowca i marmuru, jak też granitu. Profesjonalną renowację różnych gatunków kamienia naturalnego przeprowadzają zazwyczaj zakłady kamieniarskie lub wyspecjalizowane w tym firmy.

Lastryko – jakie są zasady i metody jego pielęgnacji?

Jeszcze trzydzieści lat temu lastryko, będące formą betonowego podłoża, cieszyło się ogromną popularnością. Później był okres, gdy o tym materiale nie mówiło się nic, a lastrykowe powierzchnie kojarzyły się z czasami dawno minionymi. Tymczasem trendy wnętrzarskie zatoczyły koło, a lastryko (określane również jako terazzo) znowu może poszczycić się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników dobrego designu. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem wiekowej podłogi z lastryko, czas zadbać o jej dopracowany, świeży i stylowy wygląd. Nie likwiduj powierzchni – spraw, aby znów zaczęła zachwycać swoim pięknem. Najlepiej zwrócić się w tym celu do profesjonalnej firmy, która poniesie pełną odpowiedzialność za zakres wykonanych prac oraz może pochwalić się wiedzą, doświadczeniem, a także stosownym portfolio i referencjami. Zaufaj specjalistom i zleć fachową realizację!

Podobne artykuły