Czy warto w domu budować kominek?

Mój dom Wnętrza Data publikacji: 2018-01-18 / Aktualizacja: 2023-09-01

Czy warto w domu budować kominek? Pewnie wiele osób na etapie planowania budowy zastanawia się nad wybudowaniem kominka. Czy jednak to się opłaca, jakie są wady i zalety tego rozwiązania i po co w ogóle w domu nam kominek skoro mamy ogrzewanie?

Czy warto w domu budować kominek

Większość z nas w pierwszej chwili zastanawiając się nad kominkiem ma w głowie wyobrażenie siebie siedzącego z lampką wina przez rozżarzonym ogniem przy miłej muzyce. Jeśli chodzi nam głównie o uzyskanie takiego efektu to oczywiście go uzyskamy, a kominek będzie dla nas inwestycją typowo „rozrywkową”. Oznacza to, że nie musi się on zwrócić, a po prostu ma zapewnić nam rozrywkę, tak jakbyśmy kupili do mieszkania stół bilardowy za kilkanaście tysięcy złotych.

Oczywiście kominek można wykorzystać na wiele praktycznych sposobów. Można wykonać kominek z tak zwanym płaszczem wodnym. Będzie nam grzał nie tylko wodę na ciepłą do wykorzystania w domu, ale również kaloryfery czy podłogę. Jednak inwestycja taka opłaca się gdy z kominka będziemy korzystać tak naprawdę codziennie. Gdy z kominka korzystamy sporadycznie np. tylko w weekendy to inwestycja taka mija się z celem i środki na nią poniesione przez wiele lat nie zrekompensują nam np. kosztu podgrzania tej samej ilości wody piecem gazowym. Tym bardziej, że ogólna zasada jest taka, iż kominek z płaszczem wodnym jest prawie dwa razy tak drogi, jak zwykły wkład bez dystrybucji ciepła. Dlatego na etapie planowania inwestycji trzeba dobrze przemyśleć w jaki sposób z kominka będziemy korzystać, co jest oczywiście bardzo trudne gdy nigdy go nie mieliśmy.

Jeśli jednak zdecydujemy się palić w kominku codziennie to rachunki za ogrzewanie wyjdą nas taniej niż w przypadku ogrzewania gazowego. Wystarczy już sam grawitacyjny system rozprowadzenia ciepła rurami do górnych pokojów lub na parterze jeśli mamy domek parterowy. Do tego montuje się turbinę, która zasysa ciepłe powietrze w górę i rurami rozchodzi się ono dogrzewając wszystkie pomieszczenia w domu.

Wśród właścicieli kominków najczęściej panuje podział na dwie grupy:

  • Ci, którzy palą do święta.
  • Ci, którzy palą dopóki nie nadejdą mrozy.

Mało kto utrzymuje temperaturę w domu jedynie paląc w kominku. Dlaczego? Nie dlatego, że jest to nie możliwe, ale przecież głównie cenimy sobie wygodę mieszkania w domu i nie chcemy dokładać sobie niepotrzebnie obowiązków. Oprócz tego miło jest wrócić z pracy do ciepłego domu, a nie dopiero go rozgrzewać. Dlatego podczas mrozów wiele osób porzuca kominek i ogrzewa mieszkanie np. gazem.

Pamiętajcie, że spotkanie wiele rożnych opinii. Tak naprawdę najważniejsze jest byście rozpatrywali swój przypadek indywidualnie. Niektórzy ogrzewają dom i sobie to chwalą, ale pytanie jaką powierzchnie i jakie systemy rozprowadzania ciepła posiadają. Czy dogrzewają gazem, czy palą jedynie w kominku. Czy ich dom jest dobrze zaizolowany czy może nie, piętrowy czy parterowy. Jest wiele zmiennych, które wpływają na wydajność ogrzewania kominkiem w domu i najlepiej nasz projekt skonsultować ze specjalistą, który będzie wykonywał kominek.

Ciągłe palenie drewnem wymusza też wiele problemów, które z tego wynikają. Tylko niektóre z nich to:

  1. Konieczność utrzymania czystości w otoczeniu kominka
  2. Konieczność posiadania miejsca na magazynowanie drewna
  3. Zimą praca związana z rozpalaniem i utrzymaniem ognia
  4. Latem praca związana z przygotowaniem do zimy
  5. Konieczność częstszego malowania ścian
  6. Ryzyko zatrucia czadem (nie wielkie, ale mimo wszystko warto o nim wspomnieć, zawsze pamiętajcie o czujniku czadu)
  7. Uciążliwość codziennej obsługi (sprzątanie, wynoszenie popiołu, przynoszenie drewna)

Nic więc dziwnego, że wiele osób kominek traktuje jako okazjonalny dodatek, który ma za zadanie wprowadzić w domu klimat, a nie ogrzać nasze mieszkanie. Czasami, niektórzy decydują się na zakup „kozy”. Dzisiaj tak naprawdę koza może wyglądać bardzo stylowo i również da nam radość siedzenia przy żywym ogniu, jednak za ułamek tej ceny, którą kosztuje nas wybudowanie kominka w domu. Pamiętaj, że budowa kominka wymusza na tobie budowę dodatkowego komina spalinowego. To również wymaga przeglądów kominiarskich i dbania o niego. W przeciwnym przypadku możemy mieć np. problem z wypłatą odszkodowania gdy nie będziemy mieć przeglądu kominiarskiego wykonanego na czas.

Zalety posiadania kominka

Jak zauważyliście po przeczytaniu wcześniejszej części artykułu wadą kominka jest w zasadzie jego cena i to, że korzystamy z niego sporadycznie. Wtedy wydatek można traktować jako zachciankę. Jeśli jednak chcemy mieć kominek i chcemy z niego korzystać np. jesienią i w początkowej fazie zimy (albo nawet podczas mocnej zimy) to rozwiązanie to ma wiele zalet.

  1. Ogrzewanie kominkiem jest tańsze
  2. Instalacja kominka jest prosta
  3. Użytkowanie i konserwacja dużo tańsze od innych rodzajów ogrzewania
  4.  Jest to alternatywne źródło ciepła niezależne od prądu czy innych mediów. Zawsze będzie działał i da światło :)
  5. Kominek z płaszczem wodnym sprawnie ogrzewa i może całkowicie zastąpić kocioł grzewczy (o ile będziemy regularnie palić)
  6.  Kominek z dystrybucją ciepłego powietrza to tańsze rozwiązanie idealne do mniejszych powierzchniowo domków, które również dobrze je dogrzewa

Kominek, warto czy nie?

Będziemy z Wami absolutnie szczerzy i według nas w przypadku gdy mamy życie zawodowe i dzieci kominek jest tylko utrudnieniem. A rozpalenie dwa czy trzy razy w roku ognia w kominku nie jest warte wydania kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na tę przyjemność. Jeśli jednak stać nas na taki wydatek i będziemy traktować go jako dekorację to jak najbardziej można nad jego budową się zastanowić, ale w przypadku rzadkiego korzystania nie inwestowalibyśmy w żadne systemy rozprowadzania ciepła.

Na pewno kominek jest czymś na co ludzie się decydują. Widać to choćby po kolejkach u zdunów i rosnącej sprzedaży drewna kominkowego. Dlaczego tak się dzieje? Kominek jest trochę wyznacznikiem luksusu i elementem domu, o którym się po prostu marzy gdy się go nie ma. Dlatego decydujemy się by go mieć kierowani wyobrażeniem ciepła domowego ogniska. Jeśli chodzi jednak o praktyczny wymiar posiadania kominka, to ma on swoje wady jak i zalety.

Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć, że nie ma dobrej odpowiedzi i nie można jednoznacznie doradzić czy kominek warto mieć czy nie. Wszytko zależy od indywidualnego przypadku i musicie rozpatrywać to pod siebie. Mam nadzieję, że tym artykułem udało nam się nakreślić pewne problemy, ale również zalety. Dzięki temu łatwiej będzie Wam podjąć decyzję, czy u Was kominek się sprawdzi czy nie.

Jednym z problemów, które możesz napotkać podczas użytkownika kominka jest to jak wyczyścić szybę w kominku. Na szczęście znajdziecie u nas obszerny poradnik na ten temat :)

Podobne artykuły