Jakie karnisze do salonu? Przegląd rozwiązań

Wnętrza Data publikacji: 05 kwietnia 2024

Salon bez firan i zasłon wydaje się pusty i niewykończony. Oprawa okien nie tylko jest tą wisienką na torcie i wprowadza przytulność, ale również podkreśla charakter wnętrza. Jakie karnisze do salonu wybrać, biorąc pod uwagę styl, w którym jest on urządzony? Zdecydować się na karnisz pojedynczy czy podwójny? Wyjaśniamy, jak wybrać najlepszy karnisz do salonu.

Karnisz do salonu: pojedynczy czy podwójny?

Karnisz pojedynczy pozwala na powieszenie tylko jednej warstwy materiału, czyli albo firan albo zasłon, gdyż ma jedną szynę albo jeden profil. Do salonu zwykle rekomenduje się raczej karnisze podwójne, na których można zawiesić oba materiały na raz. Nie jest to oczywiście konieczność, jednak w salonie często najlepiej wygląda „pełna” oprawa okna. Same firanki/zasłony bywają niewystarczające, jeśli chodzi o zachowanie prywatności – szczególnie gdy mieszkasz na parterze w bloku albo w domu jednorodzinnym i sąsiedzi mają możliwość „zajrzeć” do twoich wnętrz.

Nawet jeśli w tym momencie zamierzasz powiesić tylko zasłony, zainstaluj karnisz podwójny – jeśli zmienisz zdanie i zamarzą ci się firanki, nie będzie potrzeby wymiany karnisza!

Karnisz do salonu podkreślający styl wnętrza

O charakterze wnętrza często decydują detale. Myślisz, że karnisz to ten element wyposażenia, na który nie zwraca się uwagi? Nic bardziej mylnego! Choć nie jest pierwszoplanowym bohaterem salonu, z pewnością nie pozostaje niezauważony. Jak dopasować go do estetyki pomieszczenia?

  • Karnisze metalowe o minimalistycznym designie to rozwiązanie, które sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Do wnętrz loftowych wybierz karnisz w kolorze czarnym, który skomponuje się z takim samym wykończeniem mebli.
  • Karnisze metalowe z dekoracyjnymi zakończeniami to doskonały wybór do salonu glamour, art deco i klasycznego. W zależności od kolorystyki całego wnętrza postaw na połyskujące złoto albo srebro. We wnętrzach klasycznych świetnie będzie wyglądać karnisz metalowy w kolorze antycznego mosiądzu – takie modele znajdziesz na przykład w sklepie karnisze.com.
  • Karnisze metalowe białe to opcja, którą warto rozważyć, jeśli chcesz, aby zlewały się ze ścianą i nie rzucały w oczy, ale jednocześnie nie masz możliwości zamontowania karniszy sufitowych.
  • Karnisze sufitowe sprawdzą się w salonach minimalistycznych, skandynawskich i japandi. Mają formę szyn montowanych do sufitu, co oznacza, że są praktycznie niewidoczne, a pierwsze skrzypce w oprawie okiennej grają zasłony albo firanki. To dobre rozwiązanie do wnętrz, w których unika się nadmiaru dekoracji.

Nie wiesz, w jakim stylu urządzić salon, a przyszedł czas na montaż karniszy? Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są subtelne karnisze sufitowe. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz ich zamontować albo taka opcja ci się nie podoba, wybierz karnisze metalowe w uniwersalnym kolorze satynowego chromu. Pasują praktycznie do każdego stylu wnętrzarskiego i na pewno szybko ci się nie znudzą.

Podobne artykuły