Ruskus – roślina ozdobna. Uprawa ruskusa (ruszczyka, myszopłocha)

Ogród Data publikacji: 10 maja 2021

Ruskus, inaczej myszopłoch lub ruszczyk, to roślina egzotyczna pochodząca z basenu Morza Czarnego i Śródziemnego. Jest to gatunek zimotrwały, blisko spokrewniony z konwalią. Ruskus jest z powodzeniem uprawiany w naszych ogrodach, a zapewniając mu odpowiednią pielęgnację możemy cieszyć się pięknymi kwiatami. Myszopłoch ma też wiele innych zastosowań. Zapraszamy do przeczytania artykułu i zapoznania się z jego ciekawym zastosowaniem.

Ruszczyk – wygląd rośliny

Ruszczyk ma formę krzewu i może być świetnym dopełnieniem pustych miejsc w naszych ogrodach. Ma bardzo sztywne pędy, które rozgałęziają się w wielu miejscach. Myszopłoch ma niewielkie liście, a kwiaty są biało żółte i wyrastają na liściach. Ruskus najczęściej kwitnie we wrześniu i wypuszcza wtedy drobne czerwone owoce z nasionami. Pędy tej rośliny można wykorzystać w kuchni, a nasiona wykorzystywano jako zamiennik kawy.

Myszopłoch – zastosowanie

Myszopłoch ma bardzo szerokie zastosowanie. Można go z powodzeniem wykorzystywać w zielarstwie. Najbardziej wartościowe są kłącza ruszczyka i to właśnie one są pożądane przez zielarzy. W korzeniach znajdziemy saponiny steroidowe, które mają pozytywny wpływ na enzymy trawienne oraz wspomagają detoksykację organizmu. Ich właściwości przeciwbakteryjne są niezwykle pomocne w wielu różnych problemach.

Dzięki ruskusowi pozbędziemy się uczucia „ciężkich nóg”, ponieważ niezwykle wspiera on układ krążenia. Jego przeciwzapalne działanie wspomaga naczynia włosowate, poprawia krążenie i zapobiega obrzękom. Jest bardzo często wykorzystywany przy chorobach związanych z niewydolnością żylną.

Ruszczyk jest wielozadaniowy i wspomaga również układ moczowy. Dawniej stosowano go jako środek przeczyszczający i moczopędny. W I wieku wykorzystywano go do walki z kamieniami nerkowymi. Przygotowywano mieszankę z korzeni i moczono ją w winie. Dzisiaj mamy inne metody walki z poważnymi chorobami, ale naturalne metody mogą być wsparciem w terapii. 

Myszopłoch poradzi sobie ze skurczami łydek, hemoroidami i nabrzmiałymi nogami. Często stosuje się go jako wsparcie w leczeniu miażdżycy oraz pomaga obniżyć cholesterol. Powinny używać go osoby szczególnie narażone na siedzący tryb życia, otyłe, palące papierosy i unikające aktywności fizycznej. Mówi się, że ruszczyk „oczyszcza krew”, więc można zastosować go przy zatruciach bądź w trakcie diety.

Ruszczyk to zioło bezpieczne, więc nie powinniśmy martwić się o skutki uboczne. Jedyne co może pojawić się przy zbyt dużym stężeniu to chwilowe bóle brzucha. Można łączyć go z wieloma lekami, ale zawsze lepiej zapytać o szczegóły lekarza. Jedynie leki na nadciśnienie i rozkurczowe mogą nie współgrać z tym ziołem.

Ruszczyk w kosmetyce

Ruszczyk jest wykorzystywany do produkcji wielu kosmetyków, a informacje o tym znajdziemy w składzie na opakowaniu produktu. Najczęściej jest składnikiem maseczek i kremów do twarzy. Osoby z wrażliwą i zaczerwienioną skórą powinny zainteresować się jego zbawiennym działaniem. Ruszczyk zmniejsza rumienie i świąd, a także naczynia krwionośne. Oprócz tego jest często stosowany na opuchnięcia pod oczami oraz wspomaga walkę z cellulitem. Kremy antycellulitowe, które zawierają ruszczyk mają działanie nawilżające i przeciwzapalne oraz poprawiają mikro krążenie. 

Ruskus w ogrodzie

Ruskus to roślina ozdobna, którą chętnie uprawiamy w ogrodach. Nie ma żadnych specjalnych wymagań, a nawet częściowo znosi delikatne przymrozki. Można uprawiać go w gruncie, ale raczej w cieplejszych regionach. Na zimę warto go okrywać, aby lepiej zniósł chłodne dni. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna, a stanowisko jasne lub w półcieniu. Roślinę podlewamy, gdy ziemia przeschnie, a nawozimy dwa razy w miesiącu w okresie wegetatywnym. Z powodzeniem możemy uprawiać go również w domu. Coraz częściej wykorzystuje się go do tworzenia bukietów jako roślinę ciętą. 

Myszopłoch – ciekawostki

Myszopłoch jest czasem nazywany „miotełką rzeźnika”. Ta nazwa ma swoją niezwykle ciekawą historię. Dawniej krzew ten był wykorzystywany właśnie przez rzeźników. Wiązali oni gałązki i czyścili nimi drewniane bloki, w których przygotowywane było mięso. Gałązki ruszczyka są niezwykle twarde, więc doskonale się do tego nadawały. Oprócz tego roślina ma działanie antybakteryjne, a to pomagało w odkażeniu stanowiska pracy. 

Z kolei nazwa „myszopłoch” wzięła się oczywiście od płoszenia myszy. Twarde i ostre łodygi tej rośliny mogły być przeszkodą dla głodnych gryzoni. Okładano nimi żywność, dzięki czemu myszy nie próbowały poczęstować się posiłkiem. Spiżarnie były dobrze zabezpieczone, a dzięki temu straty były dużo mniejsze. 

Ruskus – gdzie kupić?

Ruskus jest coraz bardziej popularny, więc bez problemu znajdziemy go w wielu większych centrach ogrodniczych. Ciętą roślinę kupimy w kwiaciarniach i może być ona pięknym uzupełnieniem bukietów. W internecie jest wiele sklepów ogrodniczych, w których dostaniemy rośliny odchowane lub do posiania. Ruskus to sadzonka, którą powinniśmy posadzić do nowej ziemi jak najszybciej po zakupie. 

Myszopłoch jest coraz bardziej popularny ze względu na swoją urodę i szerokie zastosowanie. Nie każdy chce zajmować się żywą rośliną, więc ruskus sztuczny to świetna alternatywa. Jest piękny i zupełnie bezobsługowy. Sklepy ze sztucznymi roślinami znajdziemy w internecie i w każdym większym mieście. Ruskus girlanda to piękna dekoracja ścienna, którą możemy wykorzystać jako ozdobę na ślub, komunię lub inną imprezę okolicznościową.

Ruskus – cena

Ruskus nie jest rośliną drogą, ale jego cena zależna jest od gatunku, rozmiaru i konkretnego sklepu. Ruskus girlanda to koszt około 40 zł. Żywy ruskus to od 12 do 25 zł za pęczek. W ofercie wielu sklepów jest też ruskus suszony i sztuczny. Powinniśmy porównać ceny z kilku sklepów i zastanowić się na jakim ruszczyku nam zależy. Jeżeli chcemy kupić ruszczyk w formie krzewu to powinniśmy udać się do centrum ogrodniczego. Ruskus sztuczny lepiej kupić przez internet, ponieważ nie ma ryzyka uszkodzenia. 

Podobne artykuły