Bez w wazonie – co zrobić, aby dłużej stał?

Ogród Data publikacji: 12 maja 2022 / Aktualizacja: 2022-08-29

Maj to miesiąc, w którym kwitnie bez. Jego piękne kwiaty mają niesamowity aromat. Dlatego też gałązki bzu często stają się dekoracją naszych domów i mieszkań. Umieszczone w wazonie nie tylko bardzo ładnie wygląda, ale również sprawia, że całe pomieszczenie zaczyna pachnieć świeżym bzem. Aby zapach ten mógł unosić się dłużej, musimy odpowiednio zadbać o bez. Dzięki temu dłużej pozostanie żywy.

Jak trzymać bez w wazonie, aby był dłużej żywy

Bez ma bardzo wiele odmian. Różnią się one nie tylko kolorem, ale również kwiatami. Wszystkie natomiast bardzo ładnie pachną i dlatego chętnie przynosimy je do naszego domu, aby wstawić je do wazonu.

Kiedy zrywać bez?

Jeśli chcemy, aby bez zachowaj na dłużej świeżość, powinniśmy zerwać go najlepiej z samego rana lub późnym wieczorem. Po zerwaniu z łodyżek odrywamy dolne liście, które są zupełnie niepotrzebne i sprawią, że roślina krócej postoi w wazonie. Żadne z nich nie powinny znajdować się w wodzie, w której stoi bez.

Jak przycinać bez do wazonu?

Do ścinania bzu najlepiej wykorzystać ostry sekator. Jeśli będziemy go urywać, wtedy zniszczymy strukturę łodyżki, a przez to roślina szybko nam zmarnieje. Przed samym włożeniem do wazonu najlepiej jest dodatkowo przyciąć każdą końcówkę pod kątem 45 stopni. To zwiększa powierzchnię, którą roślina będzie pobierać wilgoć.

Hartowanie bzu wrzątkiem

To skuteczna i dobrze znana metoda, która sprawia, że bez przed dłuższy czas będzie świeży. Polega ona na zanurzeniu końcówek bzu po przycięciu we wrzątku. Wystarczy dosłownie chwila. Wkładamy je, przytrzymujemy moment i wyjmujemy.

W jakiej wodzie trzymamy bez?

Woda, w której zamierzamy trzymać bez powinna być odstana i mieć temperaturę pokojową. Jeśli posiadacie w domu wiele roślin, to z pewnością posiadacie wodę w butelkach, którą odstawiacie na kilka dni przed podlaniem. Doskonale sprawdzi się ona do wazonu z bzem.

Pamiętaj o wymienianiu wody

Bez lubi świeżą wodę. Dlatego pamiętaj o tym, aby regularnie ją wymieniać. Dlatego od razu warto napełnić butelki świeża wodą i odstawić, aby nabrała temperatury pokojowej. Jeśli tylko masz taką możliwość, to wymieniaj wodę w wazonie codziennie.

Do bzu możesz stosować odżywki do kwiatów ciętych

W sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalne odżywki do kwiatów ciętych. Bardziej ekonomiczne w zakupie będą pół litrowe opakowania. Przedłuża ona trwałość roślin i możemy ją stosować do wszelkiego rodzaju kwiatów, które trzymamy w wazonie. Pamiętaj o dodaniu odżywki za każdym razem, gdy wymieniasz wodę na świeżą.

Podobne artykuły