Wełnowce – te małe robaczki to zagrożenie dla storczyków i innych roślin!

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-02-16

Storczyki to piękne kwiaty, które stanowią ozdobę wielu domów. Niestety mają one opinię trudnych do utrzymania roślin. Faktycznie, wiele osób ma problem z opieką nad storczykami. Jednak większość problemów wynika głównie z naszych błędów. Inną kwestią są natomiast wełnowce, które stanowią dla storczyków realne zagrożenie. Jak się ich pozbyć?

Czym są wełnowce?

Wełnowce to szkodniki, które atakują storczyki. Oczywiście znaleźć możemy je również na innych roślinach domowych. Żerują na ich pędach i liściach. Powoli doprowadzają do obumarcia rośliny. Do naszego domu możemy przynieść je wraz z nowo zakupionymi kwiatami. Najgorsze jest to, że rozmnażają się bardzo szybko i stale. W domowych warunkach mają ku temu bardzo dobrze środowisko. Same wełnowce łatwo jest rozpoznać po białym nalocie na korpusie, który przypomina właśnie wełnę.

Zdjęcie przedstawiające wełnowca z bliska

Co robić, gdy na roślinie zauważymy wełnowce?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest natychmiastowe odizolowanie rośliny od innych. Wełnowce z łatwością przenoszą się i rozmnażają. Dlatego każda nowo zakupiona roślinka powinna być przez nas bardzo dobrze sprawdzona zanim wniesiemy ją do pomieszczenia, w którym znajdują się inne kwiaty. Warto, aby pewien okres przejściowy trwający kilka dni spędziła w osobnym pokoju, tak byśmy mogli się dobrze jej przyjrzeć.

Zaobserwuj nas na Facebooku

To czego powinniśmy szukać, to białe plamki na liściach, które przypominają kuleczki wełny. Rośliny dotknięte obecnością wełnowców zaczną również więdnąć i chorować. Wełnowce przenoszą wirusy niebezpieczne dla roślin, ale też jedząc wydzielają spadź, która pozostaje na liściach i pędach. Możemy zauważyć jej małe kropelki niczym rosę. Ta natomiast tworzy świetne środowisko do rozwoju grzybów, które mogą zaatakować roślinę.

Domowy sposób na wełnowce

Jednym ze sposobów na pozbycie się wełnowców jest po prostu ich wyzbieranie. Zajmuje to wiele czasu, ale jeśli w porę odizolujemy roślinę i nie dopuścimy do przeniesienia się szkodników na inne kwiaty, wtedy możemy poświęcić codziennie trochę czasu na przeszukanie liści i pędów, a następnie ręczne usuwanie tych małych stworzeń. Trzeba pamiętać, że nie będzie to łatwe i nawet, gdy wyda nam się, że udało nam się wszystkie zebrać, to następnego dnia możemy zobaczyć już nowe okazy.

Skuteczniejszym sposobem jest przygotowanie specjalnej mieszanki, którą następnie będziemy przecierać roślinę za pomocą wacika. Potrzebujemy do tego celu 100 ml spirytusu oraz 1 litra wody. Wystarczy wymieszać te dwa składniki ze sobą i dodać parę kropli płynu do mycia naczyń. Dzięki niemu mieszanka dłużej pozostanie na roślinie i nie spłynie tak szybko.

W takim środku na wełnowce moczymy wacik, a następnie dokładnie przecieramy wszystkie liście i pędy. W miejsca, do których nie sięgniemy wacikiem możemy włożyć patyczek do czyszczenia uszu. Zabieg ten powtarzamy, aż do momentu, gdy żadne okazy wełnowca nie będą już występować na roślinie. Oczywiście w odstępach czasu, w którym roślina znajduje się w izolacji.

Podobne artykuły