Rozjaśnianie włosów w domu – jak rozjaśnić włosy w domu i nie popełnić błędu?

Uroda Data publikacji: 18 kwietnia 2021

Wiele kobiet marzy o pięknych i jasnych włosach, ale zastanawiają się, czy rozjaśnianie włosów w domu jest możliwe. Mówi się, że rozjaśnianie włosów jest dla nich bardzo obciążające. Jeżeli zadbamy o odpowiednie przygotowanie i pielęgnację, to nie mamy się o co martwić. Przygotujmy się jednak na to, że zapewne nie uzyskamy upragnionego efektu za pierwszym razem. Lepiej robić to stopniowo i powoli, ponieważ dzięki temu nasze włosy na tym nie ucierpią.

Rozjaśnianie włosów – na czym to polega?

Niestety rozjaśnianie włosów zawsze ma na nie negatywny wpływ. Często po tym zabiegu stają się suche, zniszczone i pozbawione blasku. Warto szukać takich metod, które są skuteczne, ale jednocześnie mają najmniej skutków ubocznych. Na rozjaśnianiu włosów nie powinniśmy oszczędzać, a na pewno musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Tylko jeżeli zrobimy to stopniowo i użyjemy dobrych kosmetyków, to mamy pewność, że nasze włosy wrócą do pożądanej formy.

Samo rozjaśnianie włosów ma na celu rozjaśnienie ich o jeden lub kilka tonów. To od nas zależy, jaki finalnie efekt chcemy uzyskać. Wpływ na to ma kondycja naszych włosów i oczywiście ich kolor wyjściowy. Zabieg sprawia, że pozbywamy się z włosa jego naturalnego pigmentu. Dzięki temu włosy stają się jaśniejsze. Możemy skorzystać z kilku metod, ale najważniejsze to wybrać najmniej szkodliwą.

Najtrudniej rozjaśnia się włosy ciemne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Specjalista użyje odpowiednich produktów i istnieje mniejsze ryzyko popalenia włosów. Jeżeli zależy nam tylko na delikatnym rozjaśnieniu, to z powodzeniem możemy to zrobić w domu i skorzystać z naturalnych metod.

Jak samemu rozjaśnić włosy? – odpowiednie przygotowanie włosów.

Wiele osób zastanawia się jak samemu rozjaśnić włosy, ale zapominamy o przygotowaniu ich na ten zabieg. Każdy rozjaśniacz otwiera łuski włosa i wymywa z nich pigment. Niezależnie od zastosowanej metody, uszkadzamy w ten sposób włosy. Tylko od nas zależy, jak duże będą te szkody. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i późniejsza pielęgnacja. Nie powinniśmy też rozjaśniać włosów bardzo zniszczonych. W takiej sytuacji lepiej jest wstrzymać się kilka miesięcy i w tym czasie zadbać o ich kondycję. Jeśli Twoje włosy są zdrowe i piękne, to przygotuj je na ten zabieg już dwa tygodnie wcześniej.

Pamiętaj, że najlepiej rozjaśniać włosy naturalne. Wtedy rozjaśnianie działa najlepiej i robi najmniej szkód. Jeżeli Twoje włosy były niedawno farbowane, to odczekaj kilka miesięcy. Na kilka tygodni przed zabiegiem przestań korzystać ze stylizacji na ciepło i szamponów zawierających alkohol i siarczany. Wszystko, co dodatkowo wysusza włosy, powinno zniknąć. Już samo rozjaśnianie wysuszy je wystarczająco. Pamiętaj też o regularnym nawilżaniu. Najlepiej sprawdzą się nawilżające i odżywiające maski. Nakładaj je kilka razy w tygodniu na około 5 minut. 

Jak rozjaśnić włosy naturalnymi sposobami?

Chcesz wiedzieć jak rozjaśnić włosy naturalnymi sposobami? Jest kilka sprawdzonych metod. Jedną z nich jest użycie miodu. Miód delikatnie rozjaśni nasze włosy, a dodatkowo zadba o ich kondycję. Nie nakładamy go bezpośrednio na włosy, tylko rozcieńczamy z niewielką ilością ciepłej wody. Pamiętaj, aby użyć naturalnego miodu. Do naszej mieszanki możemy też dodać 2 łyżki cytryny lub octu. Pomiń ten krok, jeżeli masz bardzo suche włosy. Miksturę nakładamy na wilgotne włosy na około 30 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. 

Kolejnym sposobem na naturalne rozjaśnienie włosów jest użycie cytryny lub octu. Wszystkie naturalne kwasy sprawią, że włosy będą jaśniejsze. Silniejsze działanie ma biały ocet winny i ocet jabłkowy, nieco delikatniejsze sok z rabarbaru lub cytryny. Kwasy pochodzące z natury dodatkowo zmiękczają i odświeżają włosy. Mimo wszystko nie powinno się stosować ich zbyt często, ponieważ mogą powodować nadmierne przesuszanie. Jeżeli zależy nam na delikatnym efekcie, to możemy dodać kilka kropel cytryny do mgiełki, którą spryskujemy włosy.

Do rozjaśniania włosów możemy użyć cynamonu, ale na efekty będziemy musieli poczekać nawet kilka miesięcy. Nie ma on działania rozjaśniającego, tylko hamuje wydzielanie melaniny. Oznacza to, że wraz ze wzrostem nasze włosy będą rosły jaśniejsze. Przy stosowaniu cynamonu warto zachować środki ostrożności, ponieważ może podrażniać skórę i spojówkę oka. Nie powinniśmy też wcierać go w skórę głowy. Do przygotowania maseczki użyjmy maksymalnie trzech łyżeczek cynamonu i pozostawmy na włosach na 15 minut. Taki zabieg powinniśmy powtarzać raz w tygodniu. 

Nasze włosy staną się jaśniejsze, jeżeli regularnie będziemy używać płukanek rumiankowych. Możemy robić to nawet po każdym myciu. Niestety jego działanie nie jest spektakularne i zupełnie nie sprawdzi się przy czarnych włosach. Na takie płukanki najlepiej reagują jasne włosy. Rumianek to naturalny toner, którego efekty zobaczymy dopiero przy dłuższym stosowaniu. 

Rozjaśnianie włosów farbowanych.

Naturalne sposoby niestety nie sprawdzą się w przypadku włosów farbowanych. Aby rozjaśnianie włosów farbowanych było skuteczne, to najlepiej użyć specjalistycznych farb. Taki zabieg w warunkach domowych jest dosyć ryzykowny, a efekty mogą nie być zadowalające. Udanie się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego jest najlepszym rozwiązaniem. Specjalista odpowiednio dobierze proporcje i zadba o nasze włosy po zabiegu. Pamiętajmy, że chemiczne rozjaśnianie włosów składa się z kilku etapów. Zazwyczaj trwa kilka godzin, a w tym czasie nasze włosy zmieniają kolor kilkukrotnie. Jeżeli nie chcemy zbytnio ich obciążyć, to możemy rozłożyć zabieg na kilka sesji. 

Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną?

Woda utleniona ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest właśnie rozjaśnianie włosów. Chcesz wiedzieć jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną? Najważniejsze na samym początku jest przeprowadzenie próby uczuleniowej. W tym celu wymieszaj wodę utlenioną (stężenie 3%) z wodą w proporcji 1:1. Taką mieszankę nałóż na jedno niewidoczne pasmo włosów. Jeżeli nie zaobserwujesz negatywnych skutków, to możesz nałożyć ją na całe włosy. Najlepiej zrobić to za pomocą atomizera. Pozostaw na około 20 minut, a następnie używając delikatnego szamponu, umyj włosy.

Czy woda utleniona jest bezpieczna?

Woda utleniona do rozjaśniania włosów ma wielu przeciwników. Nie ulega wątpliwości, że jest to metoda skuteczna, ale powinniśmy zachować pewne środki ostrożności. Należy pamiętać, że włosy po takim zabiegu mogą być bardzo zniszczone i wysuszone. Musimy zadbać o ich nawilżenie. Nie powinniśmy też korzystać z wody utlenionej zbyt często i zachowywać odpowiednie proporcje do wody. Jeżeli Twoje włosy są w bardzo złej kondycji, to wstrzymaj się z tym zabiegiem. Najlepiej w pierwszej kolejności poprawić stan włosów. 

Czym rozjaśnić włosy? – metody chemiczne.

Naturalne metody okazały się mało skuteczne? Zastanawiasz się czym rozjaśnić włosy? W sklepach i drogeriach znajdziemy wiele gotowych farb i rozjaśniaczy. Możemy korzystać z nich, stosując się do zaleceń na opakowaniu, ale wiele osób się tego obawia. Ogromne znaczenie ma przygotowanie włosów, właściwa aplikacja i dalsza pielęgnacja. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby robić to samodzielnie, to wybierz się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Specjaliści często proponują farby z delikatnym składem, które w bezpieczny sposób zmienią kolor naszych włosów. Oprócz tego warto skorzystać z dodatkowych usług pielęgnacyjnych i nawilżających, szczególnie jeśli rozjaśnialiśmy włosy bardzo ciemne.

Czy można farbować włosy w ciąży?

Wiele kobiet obawia się farbowania włosów w ciąży albo czeka przynajmniej na koniec pierwszego trymestru. Czy można farbować włosy w ciąży? Niektóre badania dowodzą, że składniki farb mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że farby, jakie stosujemy dzisiaj, są duże bezpieczniejsze niż kilkadziesiąt lat temu. Warto też korzystać z farb naturalnych i pozbawionych składników chemicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. On z pewnością pomoże dobrać odpowiedni preparat.

Podobne artykuły