Jaki rower wybrać na komunię?

Parenting Data publikacji: 2017-04-21

Zbliża się okres komunii. Jednym z najpopularniejszych prezentów nadal jest rower. Oczywiście czasy odbiły swoje piętno i obok nich pojawiają się komórki, laptopy czy konsole do gier. Jednak jak na razie rowery nadal wiodą prym jeśli chodzi o komunijne prezenty.

Jaki rower na komunię wybrać

Rowery dziecięce zaczynają się od rozmiaru 24″. Jednak warto zastanowić się czy nie będzie to za mało, bo dziecko może szybko z niego wyrosnąć. Można od razu kupić rower na kołach 26-calowych z ramą 13-15 cali, który posłuży już do kolejnej wymiany roweru na nowszy. Wtedy wystarczy dostosować siodełko i kierownicę do wzrostu dziecka. Nie ukrywam, że najlepiej jest aby dziecko przymierzyło się do obydwu rowerów. Możemy zrobić to już teraz wchodząc do sklepu rowerowego pod pretekstem obejrzenia czegoś.

Rowery marketowe kosztują od 500zł w górę. Jednak musicie wiedzieć o tym, że w sklepie rowerowym takiego nie znajdziecie i musicie przygotować sobie przynajmniej 1000zł na taki prezent. Zasada jest tutaj jedna, chytry dwa razy traci. Rowery marketowe wykonane są ze słabszych komponentów. Pozorna oszczędność przy kupnie roweru może zemścić się bardzo szybko przy jego naprawach. Tym bardziej, że użytkować będzie go dziecko, więc nie mamy co liczyć na to, że nie spróbuje skakać z krawężników czy zjeżdżać po schodach. Dla roweru marketowego takie wyczyny to istne zabójstwo.

Bardzo dobrym wyznacznikiem do szukania roweru jest spojrzenie na jego ramę. Wystarczy ją dotknąć i spróbować unieść. Dzisiaj praktycznie wszystkie nowoczesne rowery mają ramy aluminiowe. Jeśli traficie na rower z ramą stalową to należy go po prostu unikać. Na pewno nie jest to nowoczesna i bezawaryjna konstrukcja.

Czy na pewno góral?

Przyjęło się, że na komunię kupuje się górala. Tak naprawdę mamy dużo większy wybór i już dla takiego dziecka można kupić np. rower szosowy. Co prawda jest to miniatura szoswówki dla dorosłych, ale ma jedną ważną zaletę. Cieńsze opony sprawiają, że dziecku jadącemu za nami na mniejszym rowerze (mniejsze koła) dużo łatwiej jest za nami nadążyć. Taki rower będzie szybszy i będzie miał mniejsze opory toczenia. Jeśli dziecko jeździ tylko po mieście lub na wycieczki z nami za miasto to może to być dobra alternatywa. Dobry również będzie rower corssowy, który jeździ szybciej i łatwiej, a siedząc na nim mamy bardziej wyprostowaną sylwetkę co ułatwia dłuższe podróże.

Kolejną dobrą alternatywą są rowery trekkingowe, które służą również do wycieczek. Dla dorosłych mają one dużo większe koła niż rower górski, ale ich cechą charakterystyczną jest to, że są lepiej wyposażone. Zazwyczaj mają wygodniejsze siodełko na dłuższe podróże, zestawy świateł czy bagażnik, który umożliwia upięcie sakwy. Posiada najczęściej też błotniki, które chronią ubranie dziecka przed zachlapaniem. Jeśli dziecko ma jeździć z nami na wycieczki czy biwaki również taki rower może się okazać przydatny.

Jeśli jednak malec zamierza jeździć po osiedlu, parku czy po lesie to faktycznie w takim wypadku będzie najlepszy góral. Jednak cały czas musimy pamiętać o zadowoleniu dziecka. Praktyczność dla niego nie gra pewnie najważniejszej roli, a liczy się po prostu to czy nie będzie wstydził pokazać się na nim wśród kolegów, którzy dostaną górale. Dlatego warto rozeznać się nawet wśród rodziców jakie rowery dostaną koledzy lub najbliżsi przyjaciele naszego dziecka. Gdy nie trafimy z rowerem zamiast radości na twarzy dziecka zobaczymy lekkie rozżalenie.

Podobne artykuły