Jak być babcią, ale nie czuć się BABCIĄ?

Parenting Data publikacji: 10 czerwca 2021

W naszej świadomości utarł się pewien stereotyp typowej babci w postaci starszej kobiety w fartuszku, która częstuje wnuków kompotem i domowymi wypiekami. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale nie każda kobieta dzisiaj chce spełniać warunki tego archetypu. Tym bardziej, że zostanie babcią wcale nie wiążę się z przejściem na emeryturę. Można nią zostać w różnym wieku, również dość młodym. Dlatego można być dzisiaj babcią, ale wcale się nią nie czuć.

Większość poradników dla babć skupia się na tym w jaki sposób podejść do wnuków i naszych własnych dzieci w nowej roli rodzica. Traktują o tym, jak babcia powinna wspierać zasady wychowania przyjęte przez rodziców, oraz czego może nauczyć swoje wnuki. Jest to ważne, ale nie możemy w tym wszystkim zapominać o nas samych.

Bycie babcią można pogodzić z własnym rozwojem i przyjemnościami, na które powinnyśmy mieć czas po wychowaniu własnych dzieci. Dlatego bycie dobrą babcią nie wiąże się z oddaniem całego swojego czasu wnukom i dzieciom. Wręcz przeciwnie. Jeśli ty będziesz zadowolona z życia. Będziesz miała czas dla siebie. Wtedy na tym skorzysta cała rodzina i relacje, które w niej panują. Z pewnością wnuki będą dumne ze swojej babci, gdy ta będzie nowoczesną dojrzałą kobietą, która jest aktywna i zadbana. Ty natomiast będziesz czerpać więcej przyjemności ze wspólnie spędzanego czasu.

Bądź asertywna

Poprzednie dekady sprowadziły babcie do roli gospodyń domowych i opiekunek dla wnuków. Dzisiejsza babcia jest kobietą zmęczoną, wiecznie zajęta. Musi zająć się przecież swoim własnym domem, często kontynuować pracę zawodową, a do tego zająć się wnukami.

Dlatego warto już od samego początku postawić jasne granice i być asertywną. Oczywiście, jako matka i babcia będziesz chciała pomóc wnukom i dzieciom. Nie ma w tym nic złego. Są sytuacje życiowe, które wymagają pomocy i wtedy warto mieć u boku kogoś, kto zaopiekuje się dziećmi. Babcia świetnie sprawdzi się w tej roli. Kocha je bowiem jak nikt inny. Nie zastąpi jej żadna opiekunka. Jednak nie może w tym wszystkim zapominać o sobie. Rodzice natomiast powinni pamiętać, że nie mogą wykorzystywać wnuków do zarządzania czasem babci, która nie potrafi odmówić.

Nie będziesz szczęśliwą kobietą i dobrą babcią, jeśli nie będziesz miała na nic czasu. To podstawowa rzecz, która determinuje wszystkie inne kwestie poruszone w tym artykule. Nie ma w tym nic złego, że nie będziesz na każde zawołanie. Masz prawo mieć swoje plany i masz prawo wymagać tego, by ktoś również do nich się dostosował. Dlatego im szybciej wyznaczysz granice, tym lepsze będą Wasze relacje. Gdy na początku będziesz uległa, a potem dopiero zaostrzysz reguły, może to być przyczyną kłótni. Dzieci i wnuki powinny czuć w Tobie oparcie. Wiedzieć, że mają w Tobie osobę, do której mogą zwrócić się z problemem, a nie opiekunkę na telefon do dzieci.

Spędzaj czas aktywnie

W zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywne spędzanie czasu pozwoli Ci zadbać o kondycję, która również jest bardzo ważna podczas czasu spędzanego z wnukami. Dzięki aktywności fizycznej będziesz czuła się młodziej, a dzięki temu i lepiej w roli babci. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku i powinna również być do niego dostosowana. Dzięki byciu aktywną babcią rozszerzysz również wachlarz możliwości spędzania wspólnego czasu z wnukami.

Zadbaj o swoją dietę

Wraz z aktywnością wiele korzyści przyniesie zdrowa dieta, która doda Ci witalności i pozwoli zadbać o linię. Jedz dużo warzyw i owoców. Pij dużo wody. Ograniczaj słodycze i wysoko przetworzone produkty. Tym samym ograniczysz również ryzyko chorób i dłużej będziesz mogła cieszyć się z bycia babcią.

Realizuj swoje potrzeby

Babcia również ma swoje potrzeby. Wybranie się do kosmetyczki. Wyjście do kina lub teatru. Rozwijanie swoich pasji. Szczęśliwa babcia to również szczęśliwe wnuki. Pamiętaj o tym, że Twoje potrzeby są równie ważne. Nie przekładaj swoich planów, jeśli sytuacja nie jest na tyle wyjątkowa, aby tego wymagała. Tym bardziej, że to bardzo ważny czas w życiu każdej dojrzałej kobiety. Musi zmierzyć się z biegiem czasu, a do tego wejść w rolę babci. Dlatego zadbanie o siebie jest teraz dla Ciebie bardzo ważne. Musisz czuć się ze sobą dobrze. Akceptować siebie i dbać o swoją atrakcyjność.

Nie zamykaj się na świat

Próbuj nowych rzeczy. Nie zmykaj się w swojej własnej skorupie przyzwyczajeń. Wykorzystaj do tego technologię, która sprawia, że wiele informacji jest na wyciągnięcie ręki. Korzystaj z zajęć, które rozwijają i dają nowe doświadczenia. Zapisz się na kurs tańca, gdzie poznasz nowych ludzi i zadbasz o swoją kondycję. Dołącz do lekcji fotografii, dzięki którym rozwiniesz swoją pasję i upamiętnisz niezwykłe wspólnie spędzone z rodziną chwile. 

Zainteresuj się uniwersytetem trzeciego wieku, który pomoże Ci okiełznać świat, w którym obracają się Twoje dzieci i wnuki. Dzięki temu zyskacie więcej możliwości wspólnego spędzania czasu, który będzie atrakcyjny zarówno dla Ciebie, jak i dla wnuków.

Przede wszystkim wyjdź do ludzi. Dołącz do osób, które są aktywne w Twoim wieku i zarażą Cię tą aktywnością. Sprawią, że Twoje życie nabierze barw. Zabiorą w nowe miejsca, w których nigdy nie byłaś. Nie ograniczaj się tylko do roli babci, która dba o dom i wnuki.

Zadbaj o swój wygląd

Wygląda tak, by podczas spaceru z wnukami ludzie gratulowali Ci dzieci. Niestety często dojrzałe kobiety postarzają się przez zły wybór ubioru czy makijażu. W tym artykule podpowiadamy czego unikać i jak się odmłodzić.

Bądź szczęśliwą babcią

Ciesz się wszystkimi urokami bycia babcią. Często dla kobiety nadejście wnuków to druga młodość. Pamiętaj jednak również o sobie. Nie myśl o obowiązkach, jakie nadchodzą wraz z pojawieniem się wnuków i nie poddawaj się stereotypom. Wychowanie dziecka jest obowiązkiem rodziców. Dobrze o tym wiesz, gdyż sama go dopełniłaś. Dlatego nie obawiaj się szczerych rozmów i wyznaczania granic. Jesteś osobą, która może pomóc, ale nie przejmie obowiązku opieki nad wnukami. Dbaj o swoje zadowolenie z życia i szczęście, a przełoży się to na Twoją relację z wnukami i dziećmi.

Podobne artykuły