Rodzaje drabin wysuwanych i ich zastosowanie w różnych branżach

Porady Data publikacji: 19 września 2023

Drabiny wysuwane zobaczyć możemy na niemal wszystkich budynkach: zakładach produkcyjnych, sklepach i halach targowych, stadionach czy lodowiskach, siedzibach organów administracji… Mają one liczne zastosowania i są bardzo funkcjonalne.

Drabiny zewnętrzne zaspokajają liczne potrzeby związane z użytkowaniem budynków. Służą nie tylko zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w środku, ale również umożliwiają po prostu zadbanie o dany obiekt budowlany, zapewnienie mu odpowiedniej sprawności technicznej.

Drabiny wysuwane – wymogi prawne i zastosowania

Przepisy polskiego prawa stanowią, że każdy budynek, który posiada dwie lub więcej kondygnacji, powinien zostać wyposażony w drabinę, zadaniem której jest umożliwienie ewakuacji w razie zagrożenia, a także stałego dostępu na dach w celu wykonywania przeglądów technicznych znajdujących się tam urządzeń. Drabiny ewakuacyjne stanowią również obowiązkowy element wyposażenia budynków przemysłowych, hal oraz magazynów – obiekty tego typu posiadać muszą pionową zewnętrzną drabinę (w określonych sytuacjach z zainstalowanym koszem ochronnym), która pozwala na zejście z dachu lub wejście na niego w wypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia. Oczywiście, takie konstrukcje spełniać muszą szereg norm i wymagań BHP oraz odznaczać się solidnym wykonaniem ma materiałów wysokiej jakości.

Zastosowania drabin nie kończą się jednak na zapewnieniu bezpieczeństwa. Oprócz tego umożliwią bądź ułatwiają one wykonanie napraw i konserwacji dachu oraz umieszczonych na nim urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, paneli fotowoltaicznych, anten, itd. Dzięki drabinom wykonać można również prace sezonowe na dachu, przykładowo odśnieżanie.

Drabiny wysuwane na stałe montowane są ponadto w studzienkach kanalizacyjnych. W rozmaitych sektorach przemysłu służą też umożliwieniu dostępu do wysokich lub wysoko zainstalowanych maszyn. Mają więc zastosowanie w licznych branżach: przemysłowej, serwisowej, remontowej, budowlanej, sanitarnej oraz wielu innych.

Drabiny wysuwane bez kosza ochronnego

Na rynku dominują dwa typy drabin wysuwanych. Jednym z nich są drabiny bez kosza ochronnego. Są to standardowe zestawy, które znajdują zastosowanie w przypadku drabin o długości do 3 metrów, dla których nie jest wymagane zabezpieczenie przed upadkiem, bądź w sytuacji, gdy stosowane są mechaniczne systemy ochrony przed upadkiem. Drabiny bez kosza montuje się przykładowo w: szybach (np. wind), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych, infrastrukturze komunalnej, itd. Aby dobrze pełniły swoje zadania, charakteryzować się myszą wysoką jakością wykonania oraz trwałością – w tym odpornością na korozję. Drabiny wysuwane bez kosza powinny być wyposażone w szczeble z powierzchnią antypoślizgową, zaś ich konstrukcja musi zapewniać szybki i prosty montaż w każdych warunkach. Praca na tego typu konstrukcji wiązać się powinna zarówno z wysokim poziomem bezpieczeństwa, jak również z wygodą.

Drabiny wysuwane z koszem ochronnym

Drugim rodzajem drabin wysuwanych są zestawy z koszem ochronnym. Ich funkcją jest zapobieganie upadkowi z wysokości w sytuacji, kiedy różnica wysokości wynosi więcej niż trzy metry i/lub nie ma innych mechanicznych systemów ochronnych. Kosz ochronny powinien mieć od 70 do 80 cm szerokości i zapewniać swobodę ruchów. Jeżeli drabina ma ponad 10 m, musi być wyposażona w dodatkowe podesty spoczynkowe.

Podobne artykuły