Robaki w domu – 10 insektów, które z nami mieszkają. Jak się ich pozbyć?

Porady Data publikacji: 31 marca 2022 / Aktualizacja: 2022-05-24

Dom to nasz azyl, wspaniałe miejsce, które dzielimy z rodziną, z najbliższymi. Ale nie są to jedyni lokatorzy. Praktycznie w każdym domu obcują dodatkowe żyjątka, choć czasem możemy nie dostrzegać ich gołym okiem. Robaki żyjące w domu pojawiają się w różnych miejscach. Zależy to w głównej mierze od charakteru danego insekta. Karaluchy bardzo często można spotkać w szafkach z jedzeniem, podobnie jak mole, natomiast rybiki cukrowe zwykle pokazują się w łazience. Jakie insekty jeszcze z nami mieszkają oraz jakie sposoby na ich skuteczne pozbycie się warto poznać?

Jakie robaki możemy spotkać w domowym zaciszu?

Dom to nie tylko miejsce zamieszkania ludzi, ale i różnorodnych insektów. To, jakie robaki z nami mieszkają, zależy od tego, jakie warunki panują w danym domu. Insekty najczęściej przyciągane są przez ludzi, ciepło, a także dostęp do pokarmu. Ponadto robaki lubią wilgoć, a ich rozmnażanie się przebiega ekspresowo. Jak określić, który typ insektów zasiedlił się w naszych czterech kątach? Jakie środki podjąć, aby się ich pozbyć na jakiś czas?

Rybiki cukrowe

Rybik cukrowy należy do jednego z najczęściej spotykanych owadów. Zazwyczaj można je zaobserwować w łazience, w godzinach nocnych, ponieważ wtedy najchętniej wychodzą ze swoich kryjówek. Rybiki cukrowe wręcz ubóstwiają wilgotne oraz bardzo ciepłe miejsca. Faktem jest, że nie przenoszą żadnych chorób, nie roznoszą zarazków, ani nie gryzą, jednak ich obecność jest dla nas problematyczna. Często rybki cukrowe spotkać można również za tapetami czy pod wykładzinami. Mogą żywić się namokniętym papierem toaletowym, książkami, resztkami jedzenia czy tapetami, przez co doprowadzają do realnych zniszczeń. Sposobem na rybiki może być pozostawiona na noc tapeta wysmarowana czymś słodkim, np. miodem.

Mole spożywcze

Kolejnymi niezbyt przyjemnymi insektami są mole spożywcze. Spotkać je możemy w pomieszczeniach, w których przechowujemy żywność. Cechą charakterystyczną tych insektów jest brązowo-szare ubarwienie, a także długość ciałka, która wynosi ok. 5 cm. Zazwyczaj sami je sprowadzamy do domu, choć nie świadomie. Dostają się do produktów w sklepach spożywczych, zwykle są to produkty sypkie, takie jak mąka, groch, ryż, cukier – w tym sposobem zagnieżdżają się w naszych szufladach i szafkach. Najlepszym sposobem na mole spożywcze jest trzymanie wszystkich produktów w specjalnych pojemnikach plastikowych, bez jakiegokolwiek dostępu z zewnątrz.

Karaluchy

Karaluchy to owady, które odrzucają samą nazwą. Niestety, wbrew pozorom bardzo często można je spotkać w naszych domach. Najlepszym miejscem dla nich są wilgotne oraz bardzo ciepłe pomieszczenia, w których bez przeszkód mogą się rozmnażać. Insekty te są wszystkożerne, a ponadto preferują nocny tryb życia. Szukają wtedy pokarmu dla siebie, a najlepszą żywnością dla nich są otręby, cukier czy mąka. Nie oznacza to, że nie jedzą w ogóle warzyw czy owoców. Chętnie sięgają również po nie.

Karaluchy są o tyle groźnymi stworzeniami, że skutecznie przenoszą różne choroby. Znane są przede wszystkim z przenoszenia bakterii cholery, dżumy, gruźlicy, jednak poza nimi mogą nosić ze sobą aż 80 innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Karaluchy to również jedna z prostszych dróg, aby nabawić się alergii pokarmowej. 

Prusaki

Prusaki to następny typ owadów, który może nam uprzykrzać życie. Przypominają nieco opisywanych poprzedników, czyli karaluchy. Cechują się złotobrązowym kolorem, a na przedpleczu posiadają sztywny pancerz. Mogą pochwalić się ruchliwymi czułkami, a cały owad przyprawia nieco o dreszcze. Prusaki przemieszczają się w niezwykle szybkim tempie. Długość dorosłych osobników to ok. 10-15 mm. Poza nietuzinkowym kolorem oraz błyskawiczną szybkością przemieszczania się, prusaki kojarzą się z bardzo szkodliwą działalnością. Wchodzą pomiędzy jedzenie, a czasem nawet do niego. Niszczą owoce, warzywa, a także chętnie buszują w produktach mącznych. Potrafią zanieczyścić całą żywność swoimi odchodami. Dodatkowo, prusaki często zabierają się za niszczenie książek, tapet. Są znane również z faktu, że przenoszą najróżniejsze choroby, w tym biegunkę, gruźlicę, trąd, czerwonkę, a nawet tężec.

Mole ubraniowe

Mole spożywcze to nie jedyna zmora człowieka. Kolejną są mole ubraniowe. Swoim wyglądem przypominają nieco motyle, a także średniej wielkości ćmy. Dodatkową cechą, po której można je rozpoznać są charakterystycznie ułożone skrzydełka, których kolor przypomina nieco żółć połączoną z brązem. Długość dorosłego osobnika to ok. 6-11 mm.

Mole ubraniowe, jak sama nazwa mówi, żerują głównie na ubraniach. Do ich upodobań należą takie materiały, jak wełna, jedwab, ale również futra. Jeden mol ubraniowy jest w stanie zjeść do 30 kg wełny w ciągu jednego roku. Insekty tego typu rozmnażają się bardzo szybko, dlatego mogą dokonać ogromnego spustoszenia w niejednej szafie. Poza tym, że owady te mają niepohamowany apetyt, trudno jest je zwalczyć.

Mrówki

Choć mrówki to bardzo malutkie, czasem wręcz niewidoczne stworzonka, ich obecność w domu nie jest dla nikogo przyjemnością. Zazwyczaj pojawiają się początkiem lata. Nie są niebezpieczne dla człowieka w bezpośredni sposób, ale nie można powiedzieć, by były miłymi współlokatorami. Ich upodobaniem jest kuchnia, gdzie mogą zasmakować różnych dobrych rzeczy. Ponadto, rzadko kiedy mrówki pojawiają się w pojedynkę. Zwykle tworzą ogromne skupiska, co potrafi być naprawdę uciążliwe. W przypadku mrówek najlepiej sprawdzi się specjalny preparat chemiczny.

Pająki

Można by powiedzieć, że pająki nie są wcale problemem, a wręcz przeciwnie, jak mówi stare polskie przysłowie – „szczęśliwy ten dom, w którym pająki są”. Jednak współczesna rzeczywistość nie uznaje takich zabobonów. Spotkanie z pająkiem zwykle generuje problem, a w głowie pojawia się pytanie, jak się go skutecznie pozbyć. 

Nie dla każdego widok pająka jest przyjemny. Do naszych domów dostają się na meblach, materiałach budowlanych czy na innych przedmiotach i to nie w postaci dorosłej, a jako woreczki z jajami.  Tradycyjnie występujące w naszym kraju pająki nie są dla nas groźne, ale nie oznacza to, że będziemy czerpać przyjemność z ich obecności.

Pluskwy domowe

Następny owad, który może sprawić, że nie będziemy czuć się we własnym domu komfortowo to pluskwa domowa. Jest to mały owad bez skrzydeł, który za pokarm uważa krew zwierząt stałocieplnych. Bytując w ludzkich domach, automatycznie można wywnioskować, że pluskwy domowe żywić się będą naszą krwią. Ich siedlisko może występować w materacu łóżkowym, w sofie czy na ubraniach. Bardzo lubią ciemność, dlatego trudno jest nam je zobaczyć w normalnym, dziennym świetle. 

Pluskwa domowa to ogromny problem. Jedną z oznak bytowania tych insektów są ugryzienia, do których dochodzi pod osłoną nocy. Jeśli doszło do ugryzienia, warto bardzo dokładnie przejrzeć sypialnię pod kątem ich występowania – trzeba zwrócić uwagę, czy na pościeli nie ma ich jaj, a także czy wewnątrz materaca  nie krążą brązowe owady.

Ugryzienia pluskiew są groźne, a ich ofiary mogą odczuwać nudności. Po kilkunastu dniach może wywiązać się infekcja.

Roztocza

Roztocza to insekty bardzo malutkie, które są wręcz nie do dostrzeżenia gołym okiem. Najczęściej możemy je spotkać w sypialni – w pościeli, w materacu. Najlepsze warunki dla nich to ciepło przekraczające 20 stopni Celsjusza, a także dość wysoka wilgotność.

Muszki owocówki

Muszki owocówki rozmnażają się bardzo szybko. To szkodniki, które przenoszą bakterie po naszej kuchni i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Przyciągają je fermentujące produkty. Dlatego ważne jest to, aby często sprzątać. Usuwać gnijące owoce i soki znajdujące się na blacie kuchni. Skutecznym sposobem na nie może być pułapka, którą zrobimy samodzielnie.

Przygotuj pojemnik. Najlepiej sprawdzi się plastikowy kubeczek, który potem możemy w całości wyrzucić. Do środka wlej trochę octu i parę kropli płynu do mycia naczyń. Zamieszaj mieszanką.

Kubeczek przykryj folią spożywczą, a następnie zrób kilka dziurek, przez które muszki będą mogły wlecieć do środka. Już sam płyn uniemożliwi im odlecenie, ale przykrywając kubek folią zwiększymy jeszcze bardziej skuteczność naszej pułapki.

Jak pozbyć się insektów z domu?

Na pozbycie się insektów są różne sposoby, zarówno te domowe, jak i bardziej chemiczne, dostępne w wielu formach w specjalnych sklepach. 

Pierwszym skutecznym sposobem jest dbanie na bieżąco o porządek, higienę. Warto stawiać na częstą zmianę pościeli, wietrzenie domu, wietrzenie szaf, a także na regularne sprawdzanie zawartości półek kuchennych, gdzie mogą zalęgnąć się niesprzyjające ludziom insekty.

Jeśli nie chcesz, aby w Twoim domu pojawiły się owady, koniecznością jest uszczelnienie wszystkich szpar, przez które mogą się one dostać do wnętrza. Świetnie sprawdzą się w tej roli moskitiery oraz siatki.

Naturalne zioła skutecznie odpychają owady, dzięki czemu nie wejdą one do wnętrza domu. Jeśli lubisz zioła, ich zapach, nie bój się ich umieszczać wokół okien czy drzwi. Mogą one odmienić całkowicie Twoje wnętrze i wypłoszyć owady, które już się w nim zadomowiły. 

Świetnym sposobem może okazać się lampa owadobójcza, która jest w ostatnim czasie hitem. Urządzenia te pracują cicho, nie emitują niebezpiecznych fal dla człowieka. Jednocześnie pozwalają na unicestwienie insektów.

Podobne artykuły