Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną – jak to zrobić?

Porady Data publikacji: 03 czerwca 2022

Soda oczyszczona jest środkiem, który przydaje się nie tylko podczas pieczenia. Ma wiele praktycznych zastosowań w domu. Powszechnie wykorzystywana jest podczas porządków. Radzi sobie z wieloma zabrudzeniami, a w tym również tłustymi przypaleniami. Papkę z sody oczyszczonej wykorzystuje się choćby do czyszczenia piekarnika. Wysypana w lodówce służyć może natomiast jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, a ustawiona w łazience na półce będzie pochłaniać wilgoć.

Mnogość zastosowań sody jest wręcz ogromna. Pokazuje to choćby sposób, który przedstawimy Wam w tym artykule. Jeśli Wasz dywan nie wygląda już zbyt świeżo i potrzebuje dogłębnego czyszczenia, wtedy wykorzystaj ten sposób z sodą oczyszczoną.

Dzięki temu nie tylko usuniesz plamy i zabrudzenia z dywanu. Soda oczyszczona eliminuje również bakterie i grzyby. Dlatego nawet profilaktycznie co jakiś czas warto za jej pomocą odświeżyć dywan.

Zaletą tego sposobu jest również to, że całą czynność wykonujemy na sucho. Możemy więc zrobić to bezpośrednio na podłodze, a po zakończeniu dywanu nie musimy suszyć i od razu jest gotowy do dalszego użytku. Jak zapewne już się domyślacie, do wykorzystania tego sposobu będziemy potrzebować również odkurzacza. Za jego pomocą usuniemy sodę z dywanu.

Jak wyczyścić dywan sodą oczyszczoną?

Do wyczyszczenia dywanu będzie potrzebować oczywiście sody. W zależności od jego rozmiaru potrzebnych może być nawet kilka opakowań. W Internecie możemy nabyć w atrakcyjnej cenie dużo większe opakowania sody niż te dostępne na sklepowych półkach.

Sodą oczyszczoną posypujemy równomiernie dywan. Jeśli nie udało nam się zrobić tego zbyt równo, to nie musimy się niczym martwić. Wystarczy poprawić szczotką, która rozprowadzi sodę po całym dywanie i dodatkowo pomoże wejść jej głębiej między strukturę włosa.

Następnie tak przygotowany dywan pozostawiamy na 30-60 minut. Po tym czasie jedyne co musimy zrobić to dokładnie go odkurzyć, tak by pozbyć się sody wraz z zanieczyszczeniami. Dywan jest odświeżony i zdezynfekowany.

Dodatkowo, jeśli mamy w domu zwierzęta i na dywanie pozostawał nieprzyjemny zapach, to po takiej kuracji bardzo prawdopodobne jest, że uda nam się go całkowicie usunąć.

Co zrobić, gdy zaplamimy dywan?

Najważniejszą rzeczą przy poplamieniu dywanu jest natychmiastowe działanie. Im szybciej przystąpimy do jego ratowania, tym bardziej prawdopodobne, że uda nam się skutecznie usunąć plamę. Zawsze warto mieć w domu papierowe ręczniki, którymi możemy szybko wchłonąć nadmiar płynu, który rozlał nam się na dywan. Usunięcie substancji plamiącej za pomocą ręczników w takim stopniu w jakim jest to możliwe, to pierwsza czynność, którą powinniśmy zrobić.

Następnie musimy udać się do naszej kuchni, w której znajdziemy kilka środków skutecznych przy usuwaniu plam z dywanu. W pierwszej kolejności plamę możemy zasypać solą lub sodą oczyszczoną. Wniknie ona głębiej w strukturę włosa i wchłonie nadmiar wilgoci, a przy okazji zabrudzenia. Najpierw ściągamy ją papierowym ręcznikiem, a potem odkurzamy.

Plama nadal może być widoczna na dywanie i w tym momencie z pomocą przychodzi nam ocet z wodą, którym możemy wyczyścić resztę. Nasączamy taką mieszanką biały ręczniczek, a następnie wycieramy zabrudzone miejsce.

Podobne artykuły