Koniec września i początek października to sezon na orzechy włoskie. To właśnie w tym czasie spadają one z drzew i możemy zebrać je z ziemi, a następnie oddzielić od łupiny, jeśli jeszcze na nich została. Orzechy włoskie nie należą do tanich, dlatego też wiele osób chętnie je zbiera i przechowuje. Zanim jednak schowamy je do naszej spiżarni, musimy je wysuszyć.
Zwykle rozkładamy je luźno na gazetach i pozostawiamy na kilka dni w słońcu. Suszenie w cieniu może zająć nawet 2-3 tygodnie. Przez ten czas zajmują nam one miejsce i nie możemy ich jeszcze schować. Jest jednak sposób, aby wysuszyć je dużo szybciej.
Orzechy włoskie możemy wysuszyć w piekarniku. Po przyniesieniu ich do domu obieramy je z łupin. Nie będą nam one do niczego potrzebne, dlatego możemy wyrzucić je do pojemnika na bioodpady lub dodać do kompostu.
Same orzechy rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przy okazji jeszcze raz dobrze im się przyglądamy i uszkodzone egzemplarze oddzielamy.
Piekarnik ustawiamy na 60 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Następnie do środka wkładamy orzechy i drzwiczki pozostawiamy lekko uchylone. Suszenie ich w ten sposób potrawa ok. 3 godziny.
Po pierwsze, będą one suche na zewnątrz, ale to nie jedyna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę. Potrząśnij orzechem. Jeśli usłyszysz, że jądro swobodnie się porusza wewnątrz skorupki, oznacza to, że orzech jest suchy.
Możesz też poświęcić jeden orzech i go rozłupać. Wnętrze orzecha powinno być suche, kruche i łatwo się oddzielać od skorupki.
Warto jeść orzechy włoskie, ponieważ są one bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas alfa-linolenowy, który wspomaga zdrowie serca i układu krążenia. Orzechy włoskie są również doskonałym źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów, takich jak magnez, potas i witamina E, które przyczyniają się do ogólnego zdrowia i dobrostanu.
Zawierają również przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny i mogą obniżać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 czy nowotwory. Regularne spożywanie orzechów włoskich może także wspierać zdrowie mózgu, poprawiając funkcje poznawcze i pamięć.