Symbole na plastikowych opakowaniach, których znaczenie musisz znać!

Zdrowie Data publikacji: 04 sierpnia 2019

Symbole na plastikowych opakowaniach nie są dla ozdoby. To dla nas bardzo ważna informacja o tym z czego opakowanie zostało zrobione i jak powinniśmy je wykorzystywać. Warto więc znać opakowania PET i zapamiętać, które z nich są najbezpieczniejsze i można je wykorzystywać wielokrotnie, a których lepiej unikać.

PET / PETE

Najczęściej wykorzystywane. Politereftalan etylenu, który wykorzystuje się najczęściej przy produkcji butelek do wody, ale nie tylko. Należy zapamiętać bardzo ważną rzecz, opakowania te nie nadają się do ponownego użytku. Dlatego nie należy używać jednej plastikowej butelki wielokrotnie, zwłaszcza w wyższych temperaturach. Już samo trzymanie wody na słońcu może powodować przenikanie toksyn z butelki do wody. Mogą one być bardzo niebezpieczne i wpływać na układ hormonalny.

HDPE

Polietylen wysokiej gęstości stosowany przy produkcji np. foli do pakowania żywności, ale też nart, żagli czy markerów. Uważa się go za jeden z najbezpieczniejszych plastików, a opakowania z niego wykonane można stosować wielokrotnie. Dlatego warto aby pojemniki na żywność, które mamy były z oznaczenie HDPE.

PVC

To nic innego jak polichlorek winylu. Robi się z niego m.in. folię spożywczą, ale też inne rzeczy. Na pewno kojarzycie okna PVC. Jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. Nie należy go palić, wydziela wtedy bardzo szkodliwe dioksyny.

LDPE

Polietylen niskiej gęstości służy do produkcji opakowań do żywności. Można używać go ponownie i jest uważany za bezpieczny, ale mniej niż HDPE i PP.

PP

Tutaj znany nam polipropylen wielokrotnego użytku, który uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych. Na równi z HDPE, który ma oznaczenie 2.

PS

To po prostu styropian w spienionej formie, który również używany jest do robienia opakowań na żywność. Nie powinno się go jednak używać i lepiej go unikać. Na pewno nie wolno go podgrzewać i stosować ponownie. Możemy znaleźć go np. jako dekielki do jednorazowych kubków do kawy.

INNE

Innych tworzyw też starajmy się unikać. Mają one symbol 7. Znajdziemy wśród nich np. niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A (BPA). Czasami pojemniki z tym oznaczeniem posiadają dodatkową informację, że nie zawierają bisfenolu „BPA Free”.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły