Rak jajnika. 10 wczesnych objawów, których nie możesz lekceważyć!

Zdrowie Data publikacji: 10 kwietnia 2017

Codziennie u 300 osób w Polsce wykrywany jest nowotwór, a 220 z nich z jego przyczyny umiera. W ciągu ostatnich 20 lat zachorowalność wzrosła o aż 60%. Obecnie w Polsce rak jajnika jest na piąty miejscu wśród częstości występowania nowotworów. Rocznie daje to ok. 3 tyś zachorowań.

W początkowych stadiach rozwoju nie daje on żadnych objawów, ale im szybciej go wykryjemy tym większe są nasze szanse na skuteczne leczenie i wygranie z rakiem. Z czasem zaczyna on dawać objawy, które są na tyle nieswoiste, że kobiety często nie kojarzą ich z problemem ginekologicznym. Dlatego też wykrywalność jego we wczesnych stadiach jest dużo mniejsza, warto więc zwrócić uwagę na pewne symptomy i ich nie lekceważyć!

Nie chcielibyśmy wprawiać Was w paranoję. Doskonale wiemy, że objawy te mogą towarzyszyć również innym problemom zdrowotnym. Na pewno też wiele z Was zauważy je u siebie, kto z nas nie jest przecież „wiecznie zmęczony”. Jednak celem tego artykułu jest to by dać Wam do myślenia, czy może nie warto tego zbadać. Bo objawy takie oznaczają, że coś jest jednak nie tak. Może to nie być rak, ale inne problemy zdrowotne lub dieta uboga w składniki odżywcze. Każdy z tych symptomów oznacza, że coś musicie zmienić w swoim życiu i zadbać o zdrowie.

Spodziewam się więc, że pojawią się komentarze typu „o to ja mam raka, nie wiedziałam, tyle objawów się zgadza :D”, ale chciałabym abyśmy zachowali powagę. Są tematy, które są na tyle istotne, że nie można z ich powodu żartować. Na raka jajnika zmarła bliska mi osoba, gdybym może napisała to kilka lat wcześniej i wiedziała to samo, być może można byłoby temu zapobiec. Nie bez powodu mówi się, że rak jajnika to cichy zabójca. Jednak coraz częściej mówi się, że to nowotwór, który szepcze. Początkowo nie daje nam objawów, albo nie są one stuprocentowe tak jak te z tej listy, ale to powoduje właśnie, że tak wiele kobiet na niego umiera.

1. Ból w okolicy brzucha i miednicy

80% kobiet chorych na raka jajnika odczuwa ciężki ból w okolicy brzucha. Ból jest przeciągły dlatego powinien być powodem do konsultacji ginekologicznej, ale często tak nie jest. Możemy przecież zrzucić go na barki innych problemów zdrowotnych.

2. Szybkie uczucie sytości

To dość specyficzny objaw. Gdy zauważysz, że najadasz się dużo wcześniej niż kiedyś to może by to objawem raka jajnika. Dlatego warto zwracać uwagę na to ile jemy i to nie tylko podczas diety.

3. Uczucie ciężkości w jamie brzusznej

Można to bardzo łatwo zrzucić na problemy trawienne, ale bardzo dużo pacjentek z nowotworem jajników skarży się na taki problem. Jeśli występuje on u Ciebie dosyć często powinnaś skonsultować to z lekarzem.

4. Uczucie parcia na pęcherz

Uczucie podobne do tego gdy jesteśmy w ciąży. Czujemy potrzebę oddania moczu, ale faktycznie leci go niewiele. To dlatego, że guz gdy się rozrasta może uciskać pęcherz i powodować wrażenie potrzeby oddania moczu.

5. Ból podczas seksu

To problem, który dotyczy dużej ilości kobiet. Oczywiście nie oznacza jednoznacznie raka, ale powinien być powodem do konsultacji ginekologicznej. Nie można go lekceważyć.

6. Zmęczenie

To bardzo niepokojący objaw bo bardzo łatwo jest go zbagatelizować. Jednak jak w przypadku każdego nowotworu chorzy mają mniej energii i skarżą się na ciągłe zmęczenie.

7. Zdenerwowany żołądek

To specyficzne uczucie, podczas którego możemy czuć przelewanie w brzuchu czy skurcze. Mogą pojawić się też biegunki czy bóle brzucha. Czujemy jakby coś tam drgało. Może to być tylko nerwica żołądkowa, którą i tak trzeba leczyć, ale również objaw raka jajnika.

8. Ból pleców

Ból towarzyszy wielu rodzajom raka, ale w przypadku raka jajnika specyficzną jego formą jest ból pleców, szczególnie w dolnej części.

9. Zaparcia

Niewłaściwy ruch jelit powoduje zaparcia i częste problemy z oddaniem stolca. Może to być wynikiem raka jajnika, a nie jedynie naszych problemów żołądkowych.

10. Wzdęcia

Wzdęcia, trudności ze spożywaniem, szybkie uczucie sytości i potrzeba oddawania moczu to najczęstsze symptomy raka jajnika, na które należy zwrócić uwagę. Tak jak mówiłam, jest to rak, który szepcze. nie daje nam dosadnej wiadomości o swoim istnieniu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły