Pytanie o ciążę na rozmowie kwalifikacyjnej

Porady Data publikacji: 18 sierpnia 2018

Idąc na rozmowę o pracę często pojawia się u nas stres. Spowodowane jest to tym, że taka rozmowa często decyduje o tym, czy dostaniemy daną pracę, czy będziemy zmuszeni szukać dalej. Na rozmowie kwalifikacyjnej może pojawić wiele trudnych pytań, jednak nie wszystkie te pytania są zgodnie z prawem. Czy pytanie kobiet, czy planuje zajść w ciążę na rozmowie kwalifikacyjnej jest zgodne z prawem? Dziś odpowiemy sobie na to pytanie.

Kobieta idzie na rozmowę o pracę i dostaje pytanie…

Bywa tak, że kobieta udaje się na rozmowę o pracę, a w trakcie dialogu potencjalny pracodawca pyta ją „Czy planuje Pani zajść w ciążę?” Kobiety po takim pytaniu często nie wiedzą jak zareagować. Jedyną rozsądną odpowiedzią, jest „Nie” ponieważ tylko taka odpowiedź da im jeszcze szansę na dostanie owego stanowiska. Jednak jednocześnie boją się, że jeśli teraz odpowiedzą „Nie”, a los sprawi im niespodziankę i niedługo po rozpoczęciu pracy na danym stanowisku zajdą w ciążę, co wtedy na to powie pracodawca. Poza tym w pewnym minecie pojawią się myśli o potomstwie, może nie teraz, nie na początku pracy, ale może za rok lub kilka miesięcy. Co w takim razie odpowiedzieć na takie pytanie zadane na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pytanie „Czy planuje Pani zajść w ciążę?” względem prawa

Na początek dowiemy się, czy takie pytanie jest w ogóle zgodne z prawem, a potem odpowiemy sobie na pytanie, co z takim pytaniem zrobić, jak na nie odpowiedzieć. Względem prawa żadna potencjalny pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej nie może zadać pytania, o ciążę żadnej kobiecie. Takie pytanie można uznać jako dyskryminację względem płci  ponieważ jedynie kobieta może zajść w ciążę i to może ją pozbawić pracy. Pracodawca nie może więc zdać takiego pytania, ponieważ narusza w ten sposób narusza strefę życia prywatnego kobiety, która przyszła do niego jako kandydatka do pracy. A często jest również zniewagą dla samej kobiety, kiedy nie jest ona zamężna. W przepisie prawa pracodawca zadając takie pytanie może naruszyć prawo, ponieważ narusza sferę prywatnego życia kobiety i dyskryminuje ją względem płci. Kiedy kobieta odpowie na pytanie o ciąży twierdząco, najczęściej jej kandydatura zostaje automatycznie odrzucona, a jeśli odpowie przecząco, a w trakcie pracy zajdzie w ciąże, pracodawca może mieć do niej pretensje, że został okłamany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

A co jeśli praca nie jest dla kobiet w ciąży?

Istnieją jednak przypadki, że potencjalny pracodawca musi zadać takie pytanie, ponieważ praca o jaką ubiega się kandydatka nie jest dla kobiet ciężarnych, co oznacza, że nie jest również dla kobiet, które planują zajść w ciążę. W takim przypadku w czasie rozmowy kwalifikacyjnej potencjalny pracodawca ma obowiązek zadać takie pytanie kobiecie, by zadbać o jej bezpieczeństwo zdrowotne. A jeśli kobieta poinformuje go, że niebawem planuje założyć rodzinę lub jest w ciąży ma obowiązek odmówić jej miejsca pracy i to również będzie wyrazem troski o jej bezpieczeństwo. Warto jednak wiedzieć, jakie stanowiska pracy są bezpieczne dla kobiet planujących i będących w ciąży. Dzięki temu, że kobiety będą wiedzieć o takich rzeczach, będą mogły reagować, kiedy pytanie o planowanie ciąży, jest zadawane bezprawnie.

Co zrobić, kiedy takie pytanie się pojawia?

Jeśli podczas rozmowy o pracę spotkamy się z takim pytanie nie trzeba na nie odpowiadać. To nie jest naszym obowiązkiem, ponieważ pytanie zostało zadane bezprawnie, chyba że praca nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży. Jednak jeśli praca jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych, to warto zareagować na takie pytanie i upomnieć się o swoje prawa. Zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy pamiętać, że nie jesteśmy podwładnymi. Jesteśmy w tej rozmowie towarzyszami i z potencjalnym pracodawcą możemy rozmawiać, jak równy z równym. Tak więc jeśli podczas rozmowy o pracę dostaniesz pytanie „Czy planuje Pani zajść w ciążę?” możesz na spokojnie odpowiedzieć: „ Wydaje mi się, że to pytanie nie jest zgodne z prawem, wiedział Pan o tym.? Nie dotyczy ono moich kompetencji, więc proszę o kolejne pytanie.” Nie denerwuj się osoba, która zadała ci to pytanie nie koniecznie miała złe zamiary i możliwe, że nie wiedziała, że takie pytanie nie jest zgodne z prawem. Odpowiedź na spokojnie i możesz się nawet przy tym delikatnie uśmiechnąć, by pracodawca wiedział,  że nie napinasz się, a atmosfera rozmowy pozostaje niezmienna.

Co zrobić po takiej rozmowie o pracę?

Po rozmowie, na której ktoś zadał ci pytanie o planowanie ciąży możesz udać się do szefa danej spółki i poinformować go o zdarzeniu. Nie zrobisz tego złośliwe, ale w trosce o ty, by taka sytuacja nigdy więcej nie zdążyła się podczas rozmowy kwalifikacyjnej z kobietą. Takie pytania są bezprawne i trzeba na nie reagować i wyeliminować je ze schematów rozmów o pracę z kobietami. Jeśli ktoś zadaje takie pytanie kobiecie podczas rozmowy kwalifikacyjnej popełnia błąd i trzeba mu to uświadomić, by wiedział, że to robi i na przyszłość poprawił się i nie popełniał tego samego błędu kolejny raz.

Podobne artykuły