Projekty domów 2022 – jaki dom zbudować w 2022?

Mój dom Data publikacji: 22 października 2021

Ostatnie sezony przyniosły wyraźną zmianę trendów w architekturze. Popularne jeszcze kilka lat temu attyki, wykusze, lukarny oraz inne ozdobne elementy budynków zostają zastąpione przez proste, geometryczne formy. To jednak nie wszystko – sprawdź aktualne trendy w budownictwie mieszkalnym i dowiedz się, jaki dom zbudować w 2022 roku.

Ostatnie sezony przyniosły wyraźną zmianę trendów w architekturze. Popularne jeszcze kilka lat temu attyki, wykusze, lukarny oraz inne ozdobne elementy budynków zostają zastąpione przez proste, geometryczne formy. To jednak nie wszystko – sprawdź aktualne trendy w budownictwie mieszkalnym i dowiedz się, jaki dom zbudować w 2022 roku.

Projekty domów 2022 – liczą się prostota i minimalizm

Jednym z najważniejszych trendów, które będą towarzyszyć nam nie tylko w 2022 roku, ale także przez wiele kolejnych lat, jest popularność minimalistycznych rozwiązań. Pogląd, że „mniej znaczy więcej” doskonale uwidaczniają tak chętnie wybierane w ostatnich latach proste bryły, płaskie dachy czy rezygnacja z kolumn oraz elementów dekoracyjnych, tak popularnych na początku XX wieku. Współcześnie za eleganckie projekty domów jednorodzinnych uznawane są te oparte o proste, geometryczne kształty, odchodzące od skomplikowanych konstrukcji dachowych i ozdobnej ornamentyki. Wybór minimalistycznego projektu domu to również niższy koszt całej inwestycji, co dla wielu inwestorów nie jest bez znaczenia.

Nowoczesny dom musi być eko

W 2022 roku jeszcze popularniejsze niż obecnie będzie zastępowanie tradycyjnych technologii rozwiązaniami bardziej przyjaznymi naturze. Przykłady to m.in.:

  • rosnąca popularność budownictwa szkieletowego,
  • nacisk na odnawialne źródła energii,
  • stosowanie materiałów bezpiecznych dla środowiska,
  • dążenie do idealnego wpisania architektury domu w krajobraz.

Współczesne projekty domów „lubią” duże okna

Innym trendem, który w 2022 roku z pewnością doczeka się kontynuacji, jest projektowanie odpowiednio obszernych przeszkleń w celu maksymalnego wykorzystania światła dziennego. Wyjątkowo duże okna poprawiają funkcjonalność wnętrz pod kątem oświetlenia, a także pomagają powiększyć je optycznie. Jednocześnie, efektem zastosowania przeszkleń, w które obfitują nowoczesne projekty domów, jest znacznie lepsze samopoczucie mieszkańców, na które niebagatelny wpływ ma właśnie ilość światła w budynku oraz brak konieczności instalowania wielu lamp.

Energooszczędne projekty domów jednorodzinnych

Maksymalne wykorzystanie światła słonecznego mocno wiąże się z energooszczędnością, która coraz bardziej definiuje współczesne budownictwo. Mniejsze zużycie energii w domach jednorodzinnych to nie tylko niższe rachunki za prąd, gaz, wodę czy ogrzewanie, ale również korzyść dla środowiska. Nic więc dziwnego, że projekty domów 2022 obfitują w rozwiązania z dziedziny budownictwa energooszczędnego czy pasywnego. Mowa tutaj m.in. o instalacjach fotowoltaicznych, systemach wentylacji z odzyskiem ciepła czy wykorzystaniu pomp ciepła do ogrzewania domu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ważnymi aspektami energooszczędnego projektu domu jednorodzinnego są również  odpowiednie usytuowanie budynku na działce w celu osiągnięcia optymalnego nasłonecznienia, oraz wybór prostej bryły budynku, która pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła. Z całą pewnością są to główne, choć niejedyne trendy, jakie warto uwzględnić, wybierają projekt domu jednorodzinnego w 2022 roku.

Podobne artykuły