Lustro nie tylko do przeglądania – jak wykorzystać je w wystroju mieszkania?

Wnętrza Data publikacji: 10 maja 2021

Lustra w naszym wnętrzu pełnią zazwyczaj funkcję praktyczną i służą przejrzeniu się w nich. Dlatego znajdują się w miejscach najbardziej potrzebnych. W naszej łazience, gdzie odbywamy poranną toaletę. W garderobie, w której sprawdzamy, czy nasza stylizacja pasuje do siebie. W przedpokoju, w którym możemy dokonać finalnych poprawek przed wyjściem na zewnątrz.

Lustro ma jednak dużo więcej zastosowań przy urządzaniu wnętrz. Warto mieć to na uwadze i za jego pomocą wyeliminować niektóre mankamenty pomieszczeń znajdujących się w naszym domu.

Lustro powiększa optycznie przestrzeń

Wykorzystanie lustra, jako sposobu na optyczne powiększenie pomieszczenia jest bardzo dobrym pomysłem. Im lustro będzie większe, tym lepszy efekt uzyskamy. Wysokie lustro sięgające od podłogi po sufit, potrafi dać wrażenie dużo większego pomieszczenia, niż jest ono w rzeczywistości.

To świetny pomysł, aby powiększyć salon, czy ciasny przedpokój. Jednocześnie pozwoli nam zyskać trochę oddechu w klaustrofobicznych kubaturach. Z tego powodu choćby montowane są lustra w windach. Powiększają one optycznie wnętrze windy, a dzięki temu dają ulgę osobom cierpiącym na klaustrofobię.

Duże lustro w przedpokoju na przeciwko dużego okna obok drzwi wejściowych, potrafi stworzyć wrażenie olbrzymiej przestrzeni. Tak, jakbyśmy po drugiej stronie domu na końcu długiego korytarza posiadali wyjście na tylną część ogrodu. Z pewnością zrobi to wrażenie na gościach, którzy nas odwiedzają. A jest to jedynie prosty zabieg optyczny, dzięki któremu sztucznie powiększyliśmy przestrzeń.

Duży efekt powiększenia małego pomieszczenia uzyskamy montując dwa duże lustra naprzeciwko siebie. Dodatkowo zastosowanie w pomieszczeniu jasnych kolorów potęguje efekt zwiększenia optycznego przestrzeni.

Lustro rozjaśnia pomieszczenia

Lustra są pomocne również podczas doświetlania pomieszczeń. Jeśli jakiś kont naszego domu jest ciemny i dociera do niego mało promieni słonecznych, wtedy odpowiednio umieszczone lustro doświetli go załamując promienie słoneczne docierające z zewnątrz.

Świetnie współgra ono również ze sztucznym oświetleniem, tworząc magiczną atmosferę i rozpraszając światło po wnętrzu. Musimy jednak wiedzieć jaki efekt uzyskać. Jeśli zależy nam na świetle dziennym, lustro powinno zostać powieszone na ścianie znajdujące się naprzeciwko okna, lub na ścianie do niego prostopadłem. Jeśli ma ono odbijać światło lamp lub kinkietów, wtedy powinniśmy powiesić je uwzględniając ich położenie.

Lustro to dekoracja

Nie jesteś zwolenniczką obrazów na ścianie? Lustro sprawdzi się również zamiast nich. Tym bardziej, iż dzisiejsze lustra posiadają naprawdę piękne oprawy, a dzięki temu są bardzo atrakcyjne dla naszego oka. Ustawienie ich w odpowiednim miejscu i odbicie elementów wnętrza czy roślin, potrafi dać wrażenie dzieła sztuki, które będzie dodatkową dekoracją.

Już samo lustro w pięknej ramie stanowi element dekoracyjny. Możemy położyć je na podłodze opierając o ścianę, a dodatkowo dookoła niego rozmieścić zielone rośliny, lampy lub designerskie meble.

Jak czyścić lustro?

Aby lustro wyglądało pięknie, musi być czyste. Dlatego ważne jest to by czyścić je regularnie, tak by nie pozostawały na nim smugi. Warto zadbać również o to, by nie osadzał się na nim kurz. Oczywiście ograniczyć dotykanie go, aby nie pozostały na nim tłuste plamy z naszych rąk.

Dobrym środkiem do mycia luster jest po prostu ocet. Wystarczy wymieszać cztery części wody i jedną część octu, aby stworzyć płyn do mycia luster. Następnie przelej go do butelki z atomizerem i umyj nim lustro, tak jak każdym innym płynem do mycia szyb.

Podobne artykuły