Co dać niani w podziękowaniu za opiekę nad dzieckiem?

Porady Data publikacji: 14 kwietnia 2021

Niania to wbrew wątpienia osoba bliska naszemu dziecku. Jest to również osoba, którą darzymy zaufaniem. Opiekuje się ona naszym dzieckiem, a więc staje się po części członkiem rodziny i nie rzadko bardzo się z nią zżywa. Oczywiście jest to również praca, za którą otrzymuje wynagrodzenie. Jednak czasami mamy ochotę okazać swoją wdzięczność nie tylko za pomocą pieniędzy, które dostaje. Wtedy fajnym pomysłem może być prezent.

Oczywiście prezent i kwota jaką na niego przeznaczymy zależy od naszych możliwości. Jeśli to prezent na koniec opieki, gdy niania opuszcza już naszą rodzinę, wtedy zazwyczaj decydujemy się na bardziej okazały prezent. W przypadku podziękowania za zaangażowanie w trakcie pracy, może to być coś tańszego.

Prezent lepszy od pieniędzy

Niania za opiekę nad naszym dzieckiem dostaje pieniądze, a więc kolejne pieniądze mimo, że będą formą wdzięczności, to mogą być odebrane po prostu jako zwykła premia lub podwyżka. Dlatego jeśli chcemy okazać wdzięczność i sprawić, by była ona jasno zrozumiana, lepiej jest zdecydować się na jakiś mały prezent, niż na pieniądze.

Oczywiście same kwiaty i podziękowanie są już bardzo fajnym pomysłem. Do nich dołączyć możemy czekoladki lub ulubiony trunek. Nie kosztuje nas to wiele, a będzie odebrane milej niż 200-300 zł dodatkowej premii. Sam koszt natomiast może być niższy. Bukiet kwiatów możemy kupić już za 100 zł, a do tego czekoladki za ok. 20 zł.

Inną sytuacją jest trochę sytuacja, gdy niania przestaje opiekować się naszym dzieckiem. Wtedy dodatkowa premia np. w wysokości miesięcznego wynagrodzenia będzie formą docenienia i pewnego rodzaju odprawy. Warto jednak wtedy pamiętać, aby oprócz tego dać coś od siebie i dzieci. Coś co można zachować i z czym można wiązać wspomnienia. Nie tylko pieniądze, które wydamy na rachunki czy inne rzeczy.

Zwróć uwagę na to czym interesuje się niania

Prezentem możemy nawiązać również do zainteresowań niani, która opiekuje się naszym dzieckiem. Jeśli lubi szyć być może ucieszy ją maszyna do szycia. Jeśli interesuje się kwiatami, na pewno nowy piękny okaz rośliny doniczkowej będzie jej o Was przypominał.

Upominki u dzieci

Niezależnie od ceny prezentu, zawsze miło otrzymać upominek zrobiony własnoręcznie przez dzieci. Taka pamiątka może być czymś wyjątkowym, co niania zachowa na całe swoje życie. Warto więc zachęcić dzieci do kreatywności. Zrobienia fajnych laurek, które będziemy mogli dołączyć do prezentu, lub prac praktycznych.

A może jednak premia?

Oczywiście, jeśli nie mamy żadnego fajnego pomysłu na prezent, sama premia na pewno będzie dla niani dużym ułatwieniem. Takie dodatkowe pieniądze może przeznaczyć na swoje potrzeby. Tym bardziej, jeśli wiemy, że musi ona żyć skromnie, wtedy dodatkowy zastrzyk gotówki może być dla niej dużym ułatwieniem. Warto jednak wtedy pamiętać o czymś jeszcze, aby pokazać, że to nie była tylko praca, ale też należy już do rodziny. Kwiaty, rysunki od dzieci, zaproszenie na uroczystości rodzinne np. urodziny dziecka. To wszystko sprawi, że niania z pewnością poczuje się doceniona i odczuje to, że jej praca była ważna.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że słowo często jest droższe od pieniędzy. Być może nie stać Cię obecnie na robienie żadnych drogich prezentów. Wtedy każdy gest docenienia na pewno będzie piękny. Upiecz ciasto, zrób dobry obiad i zaproś nianię na pożegnalny dzień, w którym nie będzie musiała się zajmować dzieckiem, a spędzi z Wami czas jak członek rodziny.

Rekomendacje

Pamiętaj, że to również jest praca. Niania będzie musiała znaleźć kolejną rodzinę, której pomoże w opiece nad dzieckiem. Sporządź więc dobre rekomendacje dla swojej niani i bądź otwarta na kontakt innych rodziców proszących o opinię i chcących zweryfikować nianię. Dobre słowo z Twojej strony i pomoc w znalezieniu nowej pracy na pewno będzie dużo znaczyła.

Jeśli chcesz docenić swoją nianię, sporządź nietuzinkowe rekomendacje. Może to być rekomendacja piśmienna połączona z albumem dziecka i niani, oraz rodziny. Niania w ten sposób będzie mogła pokazać się nowej rodzinie z dobrej strony i z pewnością łatwiej dostanie pracę, gdy nowe rodziny zobaczą, jak była z wami zżyta i jak ją cenicie.

Podobne artykuły